Yazarların Yazma Nedenleri

İnceleme araştırma ve deneme çalışmalarının yanı sıra öykü ve gezi yazılarıyla da tanıdığımız yazar Feridun Andaç’ın ülkemizden 50 yazara yönelttiği “Okuma serüveninden yazma eylemine uzanan yolunuzu anlatan bir deneme yazar mısınız?”sorusuna verilen yanıtlar Varlık Yayınları tarafından 2004 yılında kitaplaştırıldı.


Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]“Yazarın Kitabı” adını taşıyan kitap Oktay Akbal Fakir Baykurt Oya Baydar Elif Şafak Ferit Edgü Muzaffer İzgü Tarık Dursun K. Orhan Pamuk Feyza Hepçilingirler Orhan Duru Murathan Mungan Şebnem İşigüzel gibi edebiyat dünyamızın ünlü kalemlerinin yazarlığa nasıl başladıklarının cevaplarını içeriyor. İstanbul Üniverisitesi İletişim Fakültesi Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ] tarafından 2005 yılında yayımlanan bu makaleyi sizlerle paylaşıyorum.
‘Bir yazara görüşlerini kesinlikle sormayın’

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]


Oktay Akbal Oktay AkbalNasıl Yazar Olunmaz?” başlıklı denemesinde yazar olmak isteyen gençlere birtakım tavsiyelerde bulunuyor. “Nasıl öykü yazabilirim ya da şair olabilirim?” ya da “Bende yetenek var mı siz okuyun yazdıklarımı söyleyin” sorusunu soran gençlere Akbal “Ne bana ne de başkasına bunu sormayın. Kendinize güveniniz varsa yazın yazın yazın. Ama başkasına hele bir yazara kesinlikle sormayın düşüncesini” yanıtını verdiğini aktarıyor. Yazarken başkaları için değil kendimiz için yazmamız gerektiğine değinen Akbal; ünlü yazarların zaaf sahibi olduklarını kendi yolundan gidenleri sevdiklerini belirtiyor ve “Oysa edebiyatta sanatta özgünlüktür önemli olan kimseye benzemeyeni yapmak güçlü olmak ilk olmak” diyor. Oktay Akbal denemesinin sonunda “Öğütle dersle arka çıkmakla ‘yazar’ olunamayacağını bir kez daha belirtmek için kim ‘Ben yazar olmak istiyorum bunun yolu nedir?’ diye sorarsa onun yazar mazar olamayacağını anlatmak istedim” diyor.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]


Fakir Baykurt Yüz oku on yaz bir yayımla
Yazarlık serüveni şiirle başlayan ama daha çok öykü ve romanlarıyla tanınan 6 yıl önce 70 yaşındayken kaybettiğimiz ünlü yazar Fakir Baykurt kendini dünyada kitaplardan en çok yararlanmış insanlardan biri olarak gördüğünü ifade ediyor. Yaşadıkları köyde kitaba ulaşmanın zorluklarına değinen Baykurt Gönen Köy Enstitüsü’nün bu açığı kapatmadaki önemine işaret ediyor. Öğretmeninin “Yüz oku on yaz bir yayımla!” sözünden hareketle içindeki yazma isteği arttıkça okuduğu kitap sayısının da o oranda arttığını anlatan Baykurt “İyi bir yazar olmadan önce iyi bir okur olmak gerekir. Nasıl yemek yiyor su içiyorsam öyle kitap okuyordum. Ekmekle yemekle midemi kitaplarla kafamı doyuruyordum” diyor.
Bütün hayatımı bir odada geçirebilirim

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]


Orhan Pamuk "Yazarın Kitabı”nda “Öte Renkler” kitabının bazı bölümlerinden alıntılarla yer alan Orhan Pamuk şunları söylüyor: “Benim için önemli olan yazıdaki cümlelerin sahici gözükmesidir ama bu her zaman deneyimin sahici olması anlamına gelmez. Yazdığım bütün kitaplar bir bütün teşkil ediyor ve bu bütün de benim ruhsal hayatıma tekabül ediyorsa önemli olan budur. Benim ruhsal hayatımın dolu zengin bir hayatla beslenip beslenmemesi önemli değildir. Bütün hayatımı bir odada geçirebilirim. Bu benim için bir kayıptır elbette. Ama isterim ki yazdığım kitap da bütün hayatını odada geçirmiş birinin kitabı olsun. Ben böyle bir hayatı istediğim için yazar oldum. Hayat denilen ve akıl karıştıran o karmaşaya adımlarımı atmakta çekingendim. Çekingenlikten çok sıkılgandım. Başkalarının zevk aldığı anlarda bu anlardan onlar kadar zevk alamayan biriydim. Bütün kış kıyıda durmuş bir sandalı kıyıya indirmenin zevki… Ben de zevk alabilirim bundan ama bir süre sonra içimden bir sesin bana “odana git odana git ve hayal kur” diyeceğini bilirim. Bu nedenle ben sandalı suya indirir ve hemen eve dönerim.”

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]


Oya Baydar ‘Yazmasam çıldıracaktım’
Araştırmacı ve eylem kadını olarak tanınan yazar Oya Baydar yetiştiği evde hep okumaya özendirildiğini armağanların hep kitap olduğunu söylüyor. 6 yaşında “best-seller” üç ciltlik Amber romanını ve Anna Karenina’yı okuduğunu aktaran Baydar “İlk şiirimden 55 yıl sonra son romanımı yazarken de beni yazma edimine iten; içimde birikmiş yüreğimi kabartan beynimi zorlayan duyguları düşünceleri dışlamak aktarmak paylaşmak isteğiydi. İstekten de daha güçlü bir şey: Sait Faik’in unutulmaz sözüyle “Yazmasam çıldıracaktım” duygusu” diyor.
Benim gibi asosyal bir kadın için yazarlık biçilmiş kaftanZiyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]


Şebnem İşigüzel Şebnem İşigüzel: Nasıl yazar oldum? Yazar olacağımı benden başka herkes biliyor yazar olmam için elinden geleni yapıyor da benim bundan haberim yok gibiydi. “Truman Show” gibi absürd bir durum söz konusuydu. Güya doğum anımda yıldızlarım beni parlak bir yazar yapacak şekilde dizilmiş kaderimi belirlemişler…

Yazarken iyi bir kitabı okurken hissettiğim şeyi daha derin hissediyorum: Mutlu oluyorum. Hele yüzüp yüzüp kuyruğuna geldiğim romanımda olduğu gibi ince bir kurgu oturtmuşsam bütün rüzgârlara dayanıklı bir iskambil şatosu kurmuş gibi seviniyorum. Benim gibi asosyal bir kadın için yazarlık biçilmiş kaftan. Böylece kurduğum hayatta beni eğlendirecek asla kalbimi kırmayacak bir sürü dost edinebiliyorum. Kendimi onların Tanrısı ilan ediyorum. Oyuncaklarıyla oynayan bir çocuk gibi keyifleniyorum.
Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]


Elif Şafak Diğerlerini sergiledikçe kendimdeki uyumsuzluğu saklayabildiğimi sanıyordum!
Elif Şafak: Mahalle evlerinin tekdüze bahçelerinde sıkıntıdan kıpkırmızı kesilmiş elmaların üzerine okunmuş gül dikenleri saplardı anneannem. Bana gelince işin ‘okunma’ kısmından ziyade ‘yazma’ kısmıyla alakadar olmaya başlamıştım o günlerde. 6 yaşındaydım. Güzel günlüklerim vardı ve bir de asla günlüklerim kadar güzel olmayan günlerim. Günlükler aynakeş birinci tekil şahısların sadık vakanüvisleriydi. Hayatın bir merkezi o merkezin de günlüğü tutan kişi olduğunu zannettiriyor; ballandıra ballandıra sündüre sündüre BEN diyebilmeyi mümkün kılıyorlardı. Oysa kendime değil tamamen başkalarına dairdi o dönemlerde tüm karaladıklarım. Kendinden alabildiğine emin bir halde hele hele tannazane bir biçimde BEN diyebilmek yaşadıkları yalnızlığı temelde kendi seçenekleriymişçesine algılayanlara mahsus bir ayrıcalıktır.
Bense o hodbin perdeden gürleyemeyecek kadar seçeneksizdim muhtemelen ve bir o kadar da korkularla kuşatılmış. Bu yüzden işte mahremiyete itina göstermeyen kalabalıkların boğuculuğundan kaçarak kendine ait bir odaya çekilmek biçiminde tezahür etmedi bende yazma isteği. Tam tersine üstüme üstüme sırlanmış/kapanmış kapılarda firarperest aralıklar açabilme arzusuyla başladım yazmaya. Böylelikle günlerimin nasıl geçtiğini değil aynı zaman diliminde bir öte yerde ismini işitmediğim cismine tanıklık etmediğim insanlar arasında günlerin nasıl geçtiğini hayal ediyorsam onu yazıyordum günlüklerime. Hayali/hakiki “diğerleri”ni sergiledikçe kendimdeki uyumsuzluğu saklayabildiğimi sanıyordum; belki Tanrı’nın belki insanların gözünden belki de salt kendiminkinden…
Yazdıklarıma karşı acımasızım!

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]
Orhan Duru Orhan Duru: Yazma eylemi bir doğum yapmak kadar zor. Bir yandan gerçekleri güncel olayların gerisindeki gizemleri yakalamaya çalışacaksınız bir yanda bunu kendinize özgü bir biçimle gerçekleştireceksiniz bunları yaparken de ilginç değişik çağdaş ve küresel nitelikleri sergileyeceksiniz…

Yazdıklarıma karşı acımasızım. Onların çoğu sürekli bir didişmenin ürünüdür. Öykülerimi yayımlamadan önce dinlenmeye bırakırım. Son biçimlerini aldıklarına güvendiğim anda yayımlarım ancak…

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

Tarık Dursun K Yazar insana bakmasını bilendir
Tarık Dursun K..: Yazarlık bana sorarsanız bir yetenek işidir; bir üretken olmadır kendini disiplin altına almaktır yazmayı olabildiğince sürdürmektir fakat gerçekte “aslolan”; bunların hepsini devşirecek yazarı yazar kılacak insanı değerlendirme yetisinin varolması zorunluluğudur. Yazar insana bakmasını bilendir. İnsanın sorunlarına eğilen ona kendinden de bir şeyler katabilme özverisiyle yaklaşan onu her türlü gerçeği ile birlikte kendi bilinç süzgecinden kâğıt üzerine dökebilendir. Ha deyince olmaz bu da. Bir ustalar katmanını değerlendirecektir önce. Nasıl yazıldığına nasıl değerlendirildiğine nasıl biçimlendirildiğine bakacak onu özümseyecek ona öykünecektir. İnsanın yaptığı her şeyin doğanın doğadakinin bir öykünmesi olduğu savı doğrudur. Yazar da bunu yapar romanında hikâyesinde. Ne var ki değiştirir yeniden biçimlendirir olması gerektiği gerekliliğine inandığı doğrultuda oluşturur. Yeniler onu yaratır. Yazarı yazar yapan “sıradan” ya da “alelade”likten çıkaran da bu yanıdır. Böyle bir yanı olmayan da yazardır elbet ama “işte öyle bir yazar”dır: Kimliksiz kişiliksiz yarınsız bir yazar.
Yazıya girişin bir ses tonu olmalıdır

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

Server Tanilli Server Tanilli: Bir yazıyı yazmadan önce sahneye çıkacak bir sanatçı gibi hazırlanırım; senaryo önemlidir ama onun icrası da önemlidir. Yazıya girişin bir ses tonu olmalıdır. Yazı kendi içinde çeşitli aşamalardan geçer ve sonunda konu en can alıcı bir vurgulama ile noktalanmalıdır. Örneğin Cumhuriyet’te cuma günleri yayımlanan her yazım birkaç günümü alır. Şu hesapça gazeteci olsaydım her gün bir yazı yazamayacağıma göre aç kalırdım. Ama her gün bir yazı yazanlara da gıptayla bakmışımdır.


Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]
Yazarın Kitabı
Hayranlık duyduğumuz yapıtlarını beğenerek okuduğumuz yazarların yazım serüvenleri çoğumuzun ilgisini çeker. Bir okur olarak çıktıkları edebiyat yolculuğunda hangi süreçlerden geçtiklerini yazarlığa doğru nasıl yol aldıklarını ve yazmaya yazar olmaya nasıl karar verdiklerini merak ederiz. Feridun Andaç'ın 50 yazara yönelttiği "Okuma serüveninden yazma eylemine uzanan yolunuzu anlatan bir deneme yazar mısınız?" sorusuna verilen yanıtlar bu konuya ışık tutuyor. Mutlaka okunmalı.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]