Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Yedi Meşaleciler

  Fecr-i Âti edebi topluluğundan sonra 1928 yılında Yaşar Nabi Nayır Sabri Esat Siyavuşgil Muammer Lütfi Bahşi Kenan Hulusi Koray Ziya Osman Saba Vasfi Mahir Kocatürk Cevdet Kudret Solok gibi biri hikayeci diğeri şair olan yedi gencin bir kitap çıkararak başlatmak istedikleri edebî harekettir.
  Yedi Meşaleciler hareketini başlatan gençlerin kimi lisede kimi üniversitede öğrencidir. Topluluğa ad olarak Yedi Kollu Şamdan Yedi Dağın Çiçeği Yedi Veren Yedi Ses Yedi Yıldız gibi isimler düşündükten sonra Yedi Meşaleciler ismine karar verirler. Servet-i Fünun Dergisi'nin 22 Mart 1928 tarihli sayısında Yedi Meşale isminde bir kitap çıkaracaklarını ilan ederler. Kitap Nisan ayında piyasaya çıkar ve büyük ilgi görür. Kitaba yazılan önsözde edebi alanda neler yapacaklarını anlatılır. Kitapta her ismin bir bölümü bulunmaktadır.  Sabri Esat Siyavuşgil: Kukla Oyunu
  Yaşar Nabi Nayır: Şairin Bahçesi
  Vasfi Mahir Kocatürk: Dağların Derdi
  Ziya Osman Saba: Sebil ve Güvercinler
  Cevdet Kudret Solok: Cenaze İlahisi
  Kenan Hulusi Koray : Denizin Zaferi
  Muammer Lütfü Bahşi: Dante'nin Ruhuna
  Ahmet Haşim iki ay sonra çıkan Meşale Dergisi'nde onları destekler. 1935'lere kadar hemen hemen aynı düşünceleri sürdüren Yedi Meşaleciler daha sonra kendi sanatsal kimlikleri doğrultusunda ilerlemişlerdir. Yedi Meşalecilerin ortak bir kitap yayımlamalarının nedeni "Memleketimizde son edebî cereyanları gösterecek toplu bir eser vücuda getirmek" arzusudur. Yedi Meşaleciler eski kuşağın kendilerini küçümsemesine başkaldırmak istemişlerdir. Türk Edebiyatının asırlarca doğu edebiyatını Tanzimat'tan sonra da Batı edebiyatını taklit ettiğini öne sürerek artık kendine dönme vaktinin geldiğini öne sürerler. Yedi Meşalecilere göre Türk Edebiyatı'ndaki asıl eksiklik canlılık samimiyet ve yeniliktir. Ferdi duygulardan uzaklaşılması gerektiğini savunan Yedi Meşaleciler bunları eserlerine yansıtamadılar.
  Yedi Meşaleciler Milli Edebiyat şairlerine ve Beş Hececilere tepki olarak bu akımı oluşturmuşlardır. Yalın kolay anlaşılır düz anlatımlı milli temalarla dolu bu şiir anlayışına karşı çıkmışlardır. Yedi Meşalecilerin şiir beğenilerine Faruk Nafiz Çamlıbel ve Necip Fazıl Kısakürek hâkimdir.
  Eren..., Bunu Beğendi.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Ziya Osman SABA

  Sanatçı şiirlerinde çocukluk özlemi anılara düşkünlük ev - aile sevgisi yoksul yaşamlara karşı utanç duyma ve acıma Allah'a kulluk kadere boyun eğiş küçük mutluluklarla yetinme ölümün yakınlığı öte dünya özlemi gibi bireysel konuları işler.
  Dili gayet sade ve açıktır. 1940'a kadar hece ölçüsünü kullanmış bu dönemden sonra serbest şiirler de yazmıştır.
  Şiirlerini Sebil ve Güvercinler Geçen Zaman Nefes Almak adlarıyla kitaplaştırmıştır.
  Bunun yanında hikaye kitapları yazmış ve Goncourt Kardeşlerden roman çevirileri de yapmıştır.
  Eren..., Bunu Beğendi.

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Cevdet Kudret SOLOK

  Başlangıçta gençlik dönemindeki şiir anlayışının dışına çıkmadan hece ölçüsüyle bireysel duygularını ve karamsar iç dünyasını dile getirmiş sonra ölçüsüz fakat uyaklı şiirler yazmıştır.
  Kendi yaşamını da yansıttığı roman öyküleri ve oyunları yanında onu daha çok tanıtan yapıtları inceleme-araştırma eserleridir.
  Eleştirel bir yöntemle açıkladığı konuları gelecek kuşaklar için hem aydınlatan hem tartışılabilecek olan bilgi kaynaklarıdır.
  Cevdet Kudret Türkçenin sadeleşmesini istemesine rağmen "Dilleri Var Bizim Dile Benzemez" adlı eserinde özleştirmenin sınırlanmamasının doğru olmayacağını yüzyıllardır kullanılan yabancı sözcüklere karşılıklar bulmanın ölü sözcükleri diriltmenin yararsız olacağını savunmuştur.
  Birinci Perde adlı şiir kitabı; Tersine Akan Nehir Rüya İçinde Kurtlar adlı oyunları; Süleyman'ın Dünyası adı altında topladığı romanı; Sokak adlı öykü kitabı; Örneklerle Edebiyat Bilgileri Türk Edebiyatında Hikaye ve Roman Orta Oyunu adlı inceleme eserleri Türk Edebiyatı adlı ders kitapları vardır.
  Eren..., Bunu Beğendi.

 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Kenan Hulusi KORAY

  Edebiyat dünyasına adım atması öğrencilik yıllarına denk düşer. "Serveti Fünun" dergisinde yayınlanan ilk hikayelerinin ardından aynı dergiye yazan diğer altı arkadaşı ile birlikte edebiyatımızda "Yedi Meşaleciler" diye anılan topluluğu oluşturdular. İçlerindeki tek hikaye yazarıydı. Yaşadığı sürede beş hikaye kitabı yayınlamış "Osmanoflar" romanı ve kısa hikayelerinin bir çoğu gazete sayfalarında kaybolup gitmiştir. Gazeteciliğinin de etkisiyle küçük hikaye tarzını benimseyen Kenan Hulusi Cumhuriyet döneminde korku türünde örnekler veren ilk hikayecidir.
  Eren..., Bunu Beğendi.

 5. #5
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Yaşar Nabi NAYIR  Edebiyatımıza Yedi Meşalecilerle birlikte şair olarak girdi. Zamanla bütün edebi türleri denedi. Roman yazdı manzum destan yazdı inceleme ve gezi kitapları çıkardı makaleler fıkralar yazdı.
  Ancak edebiyatımızda bunlarla değil yayıncılığıma unutulmayacak olan sanatçı asıl ömrünü verdiği Varlık dergisiyle anılacaktır. Onun adıyla özdeşleşen en önemli yapıtı hiç kuşkusuz kırk sekiz yılını verdiği bu dergidir.
  Şiirleri yazıldıkları dönemin biçim özelliklerini yansıtır. Ancak çevreyle ilişkileri olmayan insan ve toplum üzerinde gözlemlere dayanmayan şiirlerdir bunlar. Yazarın iç dünyasını yansıtmaktan da uzaktırlar.
  Kahramanlar Onar Mısra adlı şiir kitapları; Bir Kadın Söylüyor Adem ile Havva adlı romanları; inkılap Çocukları Köyün Namusu adlı oyunları; Atatürkçülük Nedir Dost Mektupları gibi inceleme eserleri vardır.
  Eren..., Bunu Beğendi.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş