Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Atabetü'l Hakayık  12. yüzyılda Edip Ahmet Yükneki tarafından aruz ölçüsü ve dörtlüklerle yazılmıştır.

  Atabetü'l Hakayık (Gerçeklerin Eşiği) Edip Ahmet Yükneki'nin Karahanlı beylerinden Muhammed Dâd Sipehsalar'a hediye ettiği hadis ve Arapça beyitlere dayanarak yazdığı şiirlerle ahlaklı insan olmanın yollarını ahlak ilkelerini açıklamış çeşitli ahlakî öğütlerde bulunmuş İslamî düşünce ve görüşlere yol gösterici olmuştur.

  'Hibetü'l-Hakayık' veya 'Aybetü'l-Akayık' olarak da isimlendirilir.Eserde dünyayı tanrıyı insanı bilmenin sadece bilim yoluyla olabileceği anlatılır. Bilginin faydası ve bilgisizliğin zararı hakkında olan konuyu işlemiştir.

  Türk nazım birimi dörtlüklerle oluşan bu eserini şair Yusuf Has Hacib'in 'Kutadgu Bilig'i gibi aruz vezniyle ve Kaşgar diliyle yazmıştır. Şairin bu eserini nerede ve ne zaman yazdığı kesin olarak bilinmemektedir. Atabetü'l Hakayık'ın Kaşgar diliyle Uygur harfleriyle yazılmış ilk yazması İstanbul'da Ayasofya Kütüphanesi'nde bulunmaktadır.

  Özellikleri:

  . Gerçeklerin eşiği anlamına gelir.
  . Konusu din ve ahlaktır.
  . Didaktik (öğretici) bir eserdir.
  . Mesnevi tarzında yazılmıştır.
  . Nazım birimi olarak beyit ve dörtlük kullanılmıştır.
  . Aruz ölçüsüyle yazılmıştır.
  . Arapça ve Farsça kelimeler vardır.
  . Telmih (hatırlatma) sanatı kullanılmıştır.
  . Eserin Konusu: Eser 14 bölümden oluşur.Baştaki 5 bölüm giriş şairin adını verdiği 8 bölüm asıl konu sondaki 1 bölüm de bitiriş bölümüdür.

  Giriş bölümleri {kaside}biçimiyle(aa ba ca da...) asıl konu ile ilgili bölümler ve bitiriş bölümü (dörtlüklerle) [aaba] yazılmıştır. Giriş bölümünde 80 beyit asıl konu ve bitiriş bölümlerinde 101 dörtlük vardır. Eserin tamamı 484 dizeden oluşur.

  *

  Alıntı


 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Atabetü'l-Hakayık

  Kutadgu Bilig'e göre çok daha kısa basit ve hattâ bir dereceye kadar kaba cansız bir başka Türk eseri Edip Ahmed'in Atabetü'l-Hakayık adlı eseridir. Kimliği hakkında fazla bilgi bulunamayan Edip Ahmed'in Yüknek'li Mahmud'un oğlu olduğu ama olduğu ve manzum olarak Türkçe vaaz ve öğütler verdiği bilinmektedir.

  Eser Kutadgu Bilig'den çok daha İslâmidir; önce Allaha Peygambere ve dört halifeye övgü ile başlaması onun İslâm geleneğine daha çok girdiğini gösterir. "Gerçeklerin Eşiği" anlamındaki bu eser gene tarihi kişiliği fazla bilinmeyen Muhammed Dad İspehsalar Bey'e takdim edilmiştir. Fazla orijinalitesi olmayan o devirdeki inanç ve kültür ortamına uygun bilgileri manzum olarak söyleyen bunları âyet ve hadislerle destekleyen bir kitaptır. Ancak eserin daha sonra çeşitli yerlerde ve çeşitli zamanlarda çoğaltılması ve düzenlenmesi eğitim alanında önemli bir ihtiyacı karşıladığını göstermektedir.


  Atabetü'l-Hakayık halka verilen öğütlerdir. Ancak buna rağmen içindeki Arapca ve Farsça kelimelerin bir hayli arttığı görülmektedir. Cömertliği tevazuyu keremi övmesi; kibir ve harisliği yermesi o zamanki kültür ortamında bir gelenek olmuştu. Bu eser eğitim tarihimiz bakımından şu noktalarda ilginçtir. Emir övülürken
  "O akıl anlayış şu'ur ve zekâ mekanı bilgi ocağı ve fazilet kaynağıdır"

  denmesi o zaman beğenilen takdir edilen ideal bir şahsiyet tipinden neler anlaşılması gerektiğini çok iyi göstermektedir. Aynı Kutadgu Bilig'de olduğu gibi burada da bilgi ve dil konuları üzerinde en başta ve hassasiyetle durulmaktadır. Edip Ahmed'e göre de bilginin faydası veya bilgisizliğin zararı açıkça görülmektedir. Bilgi mutluluk yoludur. Kemik için ilik ne ise insan için de bilgi odur. Bilgisiz insan hiç bir şeydir bir ölüdür. Bilgisize doğru söz ve öğüt tatsız faydasız gelir. Yaradan Tanrı ancak bilgili olmakla bilinir; insanın kendisi de bilgi ile yükselir. Bilginin temeli olan akıl insanın gerçek ziynetidir.

  Atabetü'l-Hakayık'ta üzerinde durulan bir başka konu da insanın diline sahip olmasıdır. Edeblerin başı dili gözetmektir. Düşünerek konuşmalıdır yoksa dil ve söz insanın başına bela olur. İnsana ne gelirse dili yüzünden gelir. Zaten Hz. Muhammed de "İnsanı ateşe atan dilidir" diyordu. Edip Ahmed de ok yarasının bir gün kapanabileceğini ama dil yarasının kapanamayacağına işaret ediyordu. O halde yalan söylememek gevezelik etmemek ve doğru söylemek gerekir; çünkü doğru söz şifadır. İnsanın diline hakim olması doğru ve güzel söz söyleyebilmesi için de sadece maddî hayatı sürdürebilmek için gerekli bazı bilgilerin değil son derece soyut bilgilerin de yaygın eğitim vasıtasıyla verilmesi gerekiyordu. Ancak manevî kültür gililerinin bu kadar çoğalması yaygın eğitimin gücünü zorluyor; örgün eğitimi zorunlu kılıyordu.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş