Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Sekbi Hindi (Hint Uslübü)

  Sekbi Hindi (Hint Uslübü)


  Edebiyatta (özellikle divan edebiyatında) Hint tarzı Hint üslubu demektir. Türk edebiyatında bir edebi akım olarak ortaya çıkmıştır. Hindistan'da Babürlü Hint-Türk hükümdarlarının saraylarında Farsça yazan ozanlarca geliştirilmiştir. Edebiyatımızda XVII. yüzyıldan başlamak üzere etkisini göstermeye başlamış kimi şairlerimizde bütün özellikleri görülürken kimi şairlerimizi kısmen etkilemiştir. Sebk-i Hindi'nin edebiyatımıza ses kafiye ve yeni kelime bulma yönünden etkileri olmuştur.

  XVII. yüzyıl divan sanatçılarından Nef'i Naili Neşati; XVIII. yüzyıl şairlerinden de Şeyh Gâlib gibi sanatçılar bütünüyle bu akım içinde yer almamakla birlikte Sebk-i Hindî'den etkilenmişlerdir. Böylece Sebk-i Hindi'nin "bilmeceyi andıran karmaşık manzum ve anlatımlar hayal oyunları güçlükle anlaşılır beklenmedik ve alışılmamış benzetmeler sentetik bir şiir dili" olarak sıralanabilecek özellikleri divan şiirinin kalıplarını kırmak yerine bu kalıplarla oynamak ustalığına yol açmıştır.

  Şiirde bilgece tutumun atasözlerini kullanmanın özdeyiş niteliği taşıyan dizeler düzmenin yaygınlaşması da bunun sonucudur. Sebk-i Hindî etkisindeki şairler günlük yaşamdan uzaklaşmışlardır. Açık ve düz olan anlatım yerine kapalı mecazlı güç anlaşılır bir şiir söylemişlerdir.

  Dilleri diğer şairlere göre daha ağırdır. 3'lü 4'lü tamlamalara yer vererek anlaşılmaz olmayı amaçlamışlardır. Önceden kullanılan mazmunlar bu akımdan etkilenenler tarafından reddedilmiş işitilmemiş yeni hayallere dayalı mecazlar kullanılmıştır.
  Alıntıdır.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Daha önce hiç duymamıştım.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş