Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Türk İnsansız Hava Aracı Projesi (ANKA)  Türk İnsansız Hava Aracı Projesi

  (
  ANKA)

  Program Tanımı: Orta İrtifa Uzun Havada Kalışlı (MALE-Medium Altitude Long Endurance) İHA Programı bir geliştirme projesi olup; üç adet hava aracı prototipi ve tüm yer sistemlerinin belirlenmiş olan ihtiyaçlara göre tasarlanıp geliştirilmesi ile prototip ve geliştirme testlerinin tamamlanmasını hedeflemektedir. Program "Kavramsal Tasarım" "Ön Tasarım" "Detay Tasarım ve Geliştirme" ile "Test ve Değerlendirme" safhalarından oluşmaktadır.

  Geliştirme safhası süresince tüm sistem bileşenlerinin geliştirme/ara yüz/bütünleştirmelerinin gerçekleştirileceği bir Sistem Entegrasyon Laboratuarı (SEL) oluşturulmuştur. Oldukça kapsamlı bir sistem geliştirme/bütünleştirme projesi olan ANKA çerçevesinde yer alan tüm alt sistemlerin yurt içi firmalar tarafından geliştirilmesi planlanmaktadır. Böylece herhangi bir potansiyel İHA sisteminin yurt içi imkanlarla geliştirilebilmesine yönelik yurt içi kabiliyet merkezleri oluşturulması program vizyonu oluşturmaktadır. TUSAŞ mühendisleri tarafından tasarlanan ve birçok yerli alt yüklenici firmanın da görev aldığı Türk İnsansız Hava Aracı “ANKA”nın montajı ve üretimi tamamlanarak 16 Temmuz 2010 tarihinde TUSAŞ tesislerinde düzenlenen törenle hangardan çıkmıştır. Hangardan çıktıktan sonra motoru da çalıştırılan ANKA kendi kategorisinde dünyanın en iyi operatif sistemi olmayı hedeflemektedir.

  Sistem Tanımı: Gece ve gündüz kötü hava şartları da dahil keşif gözetleme sabit/hareketli hedef tespit teşhis tanımlama ve takip amaçlı gerçek zamanlı görüntü istihbaratı görevlerine yönelik geliştirilmekte olan ANKA Sistemi söz konusu görevleri yerine getirmek amacıyla aşağıdaki faydalı yükleri taşımaktadır: Elektro Optik Gündüz Kamera (EO Day TV) Gündüz (EO-ElectroOptic) / Kızılötesi (IR-InfraRed) / Lazer Mesafe Bulucu (LRF-Laser Range Finder) & Lazer İşaretleyici (LD-Laser Designator) ve Spotter Faydalı Yükü SAR/MTI-ISAR Faydalı Yükü Tümüyle kompozit yapıda tasarlanan hava aracı; mono blok gövde sökülebilir kanat ve V-kuyruk ile katlanabilir iniş takımı yedeklemeli kontrol yüzeyleri ekipman bölmeleri servis kapakları gibi bileşenlerden oluşmaktadır. Yapıda kompozit ya da gereken yerlerde metal bileşenler omurga çerçeve sehpalar yer almaktadır. Arkadan itişli piston-pervaneli tipli motor ile takatlandırılan platformda gövde içi yakıt sistemi; kanat hücum kenarları pervane ve diğer çeşitli ekipmanlarda buz önleme/giderme sistemleri; cihazların ısıtma/soğutma ihtiyaçlarına göre çevresel koşullandırma sistemleri gibi çeşitli alt sistemler yer almaktadır.


  Bunların yanı sıra uçuş kontrol bilgisayarına bağlı çeşitli uçuş algılayıcıları (pilot-statik sensör EGI (entegre GPS/INS) hareket/sıcaklık/basınç algılayıcılar vs.) hareketlendiriciler haberleşme ve tanıtma sistemleri görev kontrol kayıt ve izleme sistemleri ara yüz üniteleri kontrol üniteleri gibi aviyonik birimler bulunmaktadır.

  Teknik Özellikler: ANKA sistemi temel performans parametreleri aşağıda açıklanmaktadır: Servis irtifası: 30000ft

  (ASL) Havada Kalış Süresi:
  24 saat Normal Seyir Hızı: >75 kts Çevre şartları: 15kts yan rüzgar 20 kts baş rüzgarı sıcaklık nem yağmur ve buzlanma limitleri MIL-HDBK-310 ile tanımlanmıştır.

  Kaynak: TAİ (Türk Havacılık ve Uzay Sanayii)

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş