Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  yildiz Türk Yıldızları
  Türk Yıldızları
  Türk Yıldızları Türk Hava Kuvvetleri bünyesindeki yedinci ve son Türk akrotimlerine verilen addır. Dünya'nın sayılı süpersonik akrotimlerinden biri olan Türk Yıldızları tüm akrotimler arasında bir defada 1.000.000 kişi üzerindeki bir topluluğa gösteri yapmış tek akrotimdir.

  2004 sezonunun ilk gösterisi 30 Mart’ta Birleşik Arap Emirlikleri eğitim pilotlarının F-5 Harbe Hazırlığa Geçiş Eğitimi Mezuniyet Töreni'nde gerçekleştirildi. Gösteri Türk Yıldızları tarihinde ilk defa 8'li paket olarak uçuldu.

  Türk Yıldızları 200. gösterilerini 3 Temmuz 2004 tarihinde Rize halkına sergilemişlerdir. 134. Akrotim Filo Komutanlığı şu anda bünyesindeki 12 pilot ile gösterilerine devam etmektedirler.  Türk akrotim tarihi

  Türk Yıldızları dünya akrotiminde 1. sırada gelir ve bütün bunları bilgisayar veya benzeri bir alet kullanmadan göz kararıyla yaparlar.  1911 yılında kurulan Türk Hava Kuvvetleri kendini Balkan Savaşları'nın içinde bulmuştur. İlk akrobasi Plt. Tğm. Fazıl Bey'in 5 Mart 1914'te 400m irtifada viril yapmayı başarması ardından diğer pilotlar da çeşitli akrobasi hareketleri denemeleriyle başlar. 31 Ocak 1944'de Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı kurulur ve Türkiye'nin NATO üyesi olduğu 1952 yılından sonra Türk Hava Kuvvetleri'ndeki modernizasyon çalışmaları daha da hızlanır ve kısa sürede pervaneli uçakların yerini jet uçakları almaya başlar.


  1.
  Birinci Akrotim - Millî
  1952 yılında Balıkesir 9. Hava Üs Komutanlığı'nda kurulan bu akrotim F-84G Thunderjet kullanmıştır. 1952-1962 yılları arasında faaliyet göstermiştir. İtalya ve Belçika'da gösteriler yapmıştır.


  2. İkinci Akrotim – Uçan Kuğular
  1955 yılında Eskişehir 4. Hava Üs Komutanlığı'nda kurulmuş kırmızı beyaz renklerle boyanmış ve burun kısımlarında kuğu motifi işlenmiş F-86E Sabre uçaklar kullanmıştır ve faaliyetlerine 10 yıl süreyle devam etmiştir. 1964 yılında 9'lu ve 12'li akrobasi gösterileri yapmıştır.

  3. Üçüncü Akrotim - Akrep
  1957 yılında Diyarbakır 8. Hava Üs Komutanlığı'nda kurulmuş ve F-84G Thunderjet uçaklar kullanmıştır. 1959 yılına dek faaliyetlerini sürdürmüştür. Pakistan çeşitli gösterilere katılmıştır.  4.
  Dördüncü Akrotim - Yarasalar
  1964 yılında Merzifon 5. Ana Jet Üs Komutanlığı'nda kurulmuş ve siyah-beyaz renklerle özel bir motifle boyanmış F-86E Sabre kullanmışlardır. 2 yıl süreyle faaliyet göstermiş 5'li 9'lu ve 12'li akrobasi gösterileri yapmıştır.


  5.
  Beşinci Akrotim - Kartal (Coşkun)
  1966 yılında kurulan ve 1966'dan 1971'e kadar Kartal çağrı adıyla anılan bu akrotim 21 Mayıs 1971'de timde görevli Hv. Plt. Ütğm. Coşkun Turan'ın görev uçuşunda ölmesinden sonra Coşkun çağrı adını almıştır. Bandırma 6. Ana Jet Üs Komutanlığı'nda kurulan akrotimin uçak tipi F-5A Freedom Fighter'dır. Coşkun 1971’de İtalya'da uçuş gösterileri yapmıştır.

  6. Altıncı Akrotim
  1971 "Malazgirt Zaferi'nin 900. Yıldönümü" kutlamalarında uçuş gösterileri yapmak amacıyla 1971 yılında Merzifon 5. Ana Jet Üs Komutanlığı'nda kurulmuştur. Sadece bu tören için oluşturulan akrotimin uçak tipi F-5A Freedom Fighter'dır.

  1971-1992 yıllarında sürekli faaliyet gösteren bir akrotim teşkil edilmemiştir.


  7.
  Yedinci Akrotim – Türk Yıldızları
  Hv.K.K. Hv.Org. Halis Burhan'ın 11 Eylül 1992 tarihli direktifleri gereğince Ocak 1993’te Konya 3. Ana Jet Üs 132. Silah Taktikler ve Standardize Filo Komutanlığı bünyesinde NF-5 uçaklarının kullanıldığı Türk Yıldızları kurulmuştur.

  1993 yılı Hava Kuvvetleri Komutanlığı Atış Yarışmaları'nın kapanış günü olan 18 Haziran 1993 tarihinde Ankara Akıncılar 4. Ana Jet Üs Komutanlığı'nda Türk Yıldızları akrotimi devlet büyükleri ve diğer konuklara dörtlü olarak ilk resmi gösterisini yapmıştır. Bu gösteri ardından filo statüsü kazanan Türk Yıldızları dünyanın en genç süpersonik akrobasi takımı olarak kendinden söz ettirmeyi başarmıştır.  Ağustos 1993'te Eskişehir 1. Hava İkmal Bakım Merkez Komutanlığı'nca uçak tadilat/boya faaliyetleri başlatılmıştır. Bu süreçte beşli ve altılı kol uçuşu eğitimlerine de başlanmıştır.  Türk Yıldızları akrotimine tahsis edilen 9 adet NF-5 ve 1 adet NF-5 B uçağında yapılan tadilat ve değişiklikler Temmuz 1994'te bitirilerek birliğine teslim edilmiştir.  5 Ekim 1994 tarihinde Diyarbakır 8. Ana Jet Üs Komutanlığı F-16 Aktivasyon törenleri ile Ankara'da 29 Ekim 1994'teki Cumhuriyet Bayramı törenlerinde gösteri uçuşu yaparak kamuoyuna tanıtılmıştır.
  Türk Yıldızları Eskişehir'de icra edilen Distant Thunder-95 tatbikatının 20 Nisan 1995 tarihindeki gözlemci gününde yerli ve yabancı konuklara ilk yedili gösterisini yapmıştır.  2003-2004 Eğitim ve Öğretim yılında gösterinin etkinliğini arttırmak maksadı ile gösteri paketini 8'li kola çıkarmak maksadıyla çalışmalara başlanmıştır.

  2004 sezonundan beri 8'li kolda gösteriler devam etmektedir.

  Türk Yıldızları gösterilerinde "Sekiz" süpersonik (ses üstü) uçak kullanan dünyanın ilk ve tek akrotimidir.

  Türk Yıldızları 24 Ağustos 2001 tarihinde Bakü / Azerbaycan'da gerçekleştirdiği gösteri sayesinde aynı anda 1 milyondan fazla kişi tarafından izlenen dünyanın tek akrobasi timi olma özelliğini elde etmiştir.  Türk Hava Kuvvetleri'nin akrobasi timi olan Türk Yıldızları'na ait bir NF-5B İngiltere'de yapacağı bir gösteri için RAF Fairford Havaalanı'ndan kalkarken. 1992'de kurulan Türk Yıldızları 8 süpersonik jetle gösteri yapan ilk ve tek ulusal akrobasi timidir.


  Türk Yıldızları (Ostrava Çek Cumhuriyeti Eylül 2011)


  Alıntıdır.
  ATSIZ and Sürmenaj like this.
  Çocuklar uyurken sessiz olunurZiyaretçilere, Gizli İçerik! ölürken değil.!

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart "Gökyüzüne ay yıldızı kazıyanlar"

  "Gökyüzüne ay yıldızı kazıyanlar"
  "Türk milletinin cesur kanatları Türk Yıldızları" Konya 3. Ana Jet Üssü'ndeki "yuvalarının" kapılarını Anadolu Ajansı'na açtı.

  Türkiye'nin uluslararası platformlarda temsil edilmesi ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nin disiplin ve gücünün gözler önüne serilmesi amacıyla 20 yıldır olağanüstü performans sergileyen Türk akrotimi yurt içinde ve yurt dışında gerçekleştirdiği büyüleyici gösterileriyle adeta nefes kesiyor.


  Dünyanın 8 süpersonik uçakla gösteri yapan tek akrotimi olma özelliği taşıyan Türk Yıldızları 12 pilot 1 basın ve halkla ilişkiler subayıyla 6 yer destek astsubayından oluşuyor.

  Yurt dışında 19 farklı ülkede 100'den fazla gösteri yapan Türk Yıldızları 24 Ağustos 2001'de Bakü'de tek gösteride 1 milyondan fazla seyircinin karşısına çıkan akrotim olması dolayısıyla izlenme rekoru elinde bulunduruyor.
  Türk Yıldızları'nın NF-5 jet uçaklarıyla saatte 960 kilometre hızla gerçekleştirdikleri tehlikeli gösteriler sırasında aralarındaki mesafe zaman zaman bir metreye kadar düşüyor.
  Jetlerle gökyüzündeki sıra dışı akrobasi hareketlerini tamamen el ayak koordinasyonu göz kontrolü ve muhakemeyle manuel olarak gerçekleştiren Türk Yıldızları'nın genç pilotları yılda ortalama 30 gösteri yapıyor.

  Gökyüzüne al bayrağın rengini kazıyan genç pilotlar başarılı uçuşlarının yanı sıra yurdun dört bir yanındaki okullara giderek gençlerle deneyimlerini de paylaşıyor.


  Türk Yıldızları'nın kırmızı beyaz kanatlı kartalları tehlikeli ve yorucu gösterilerin stresini 3. Ana Jet Üssü'ndeki "yuvalarını" zaman zaman ziyaret gelen gençlerin tezahüratı langırt maçları ve kurdukları orkestrayla atıyor.


  "BAŞARIMIZ 20 YILLIK ÇALIŞMANIN SONUCUDUR"


  134. Akrotim Filo (Türk Yıldızları) Komutanı Hava Pilot Kurmay Yarbay Ergin Dinç AA muhabirine Türk Yıldızları pilotlarının Hava Kuvvetleri'nde görev yapan savaş pilotlarının kabiliyet yetenek azim ve irade bakımından temsilcileri olduğunu diğer Türk savaş pilotlarından bir üstünlüklerinin bulunmadığını belirtti.


  Savaş pilotlarından uygun şartları taşıyanların belli sürelerle Türk Yıldızları'nda görevlendirildiğini ifade eden Dinç görevini tamamlayan Türk Yıldızları pilotlarının sırayla bayrağı yeni arkadaşlarına devrettiğini söyledi.  Dinç Türk Yıldızları'nın iyi bir akrobasi takımı olduğunu vurgulayarak "İyi bir takım da iyi antrenmanla maça çıkar. Biz de her gün işin antrenmanını yapmak zorundayız. Uçuşlardaki eksikliklerimizi noksanlıklarımızı gidermek için yoğun şekilde hazırlık yaparız. Uçaklarımızın bakımı titizlikle yapılır. Uçuş öncesinde teknik ekip uçuştan hemen önce de pilotlarca yapılan detaylı kontrollerin ardından uçuşa çıkarız. Uçuş emniyeti için bilgi düzeyini üst düzeyde tutarız. Uçuşlar sürekli kayıt altına alınır. Gerekli ikazlarla emniyet üst düzeyde sağlanır" diye konuştu.  Türk Yıldızları'nın yoğun bir uçuş programı olduğuna işaret eden Dinç uçuş takviminin Hava Kuvvetleri'ne gelen taleplerin değerlendirilmesi sonucu ortaya çıktığını anlattı.
  Dinç Türk Yıldızları'nın sesten hızlı savaş uçaklarıyla gösteri yapan tek tim olduğunu gösterilerde ortaya konulan performansla yabancı akrotimler arasında prestijli bir yere sahip bulunduğunu kaydetti. Türk Yıldızları'nın bu nedenle yurt dışındaki hava gösterilerine katılması için yoğun talep aldığını ifade eden Dinç "Bu başarı 20 yıllık bir çalışmanın sonucudur. Bu yıl da Macaristan Avusturya ve Çek Cumhuriyeti'nde düzenlenecek hava gösterilerine de katılacağız" dedi.  Yarbay Dinç savaş pilotu olmak isteyen gençlere de öncelikle hedeflerini iyi belirlemeleri o doğrultuda emin ve kararlı adımlarla ilerlemeleri tavsiyesinde bulundu.  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş