Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  bayrak Türk Silahlı Kuvvetlerinde Rehberlik ve Danışma Hizmetleri  Türk Silahlı Kuvvetlerinde Rehberlik ve Danışma Hizmetleri

  Türk Silahlı Kuvvetlerinde (TSK) koruyucu ruh sağlığı hizmetleri Rehberlik ve Danışma Merkezleri vasıtasıyla yürütülmektedir.

  TSK bünyesinde 337 adet Rehberlik ve Danışma Merkezi (RDM) bulunmakta bu merkezlerde 36’sı subay 416’sı yedek subay 142’si astsubay ve 74’ü sivil memur olmak üzere toplam 668 personel görev yapmaktadır.

  TSK’ya katılan personel askerlik şubelerinde son yoklamada yapılan muayenelerinden itibaren takibe alınmakta ve sorunları tespit edilenlere gerekli işlemler aşağıda açıklandığı gibi her aşamada ve askerlik hizmetleri süresince sürdürülmektedir.

  Birinci Aşama (Askerlik Şubelerindeki Faaliyetler):


  Askerlik Şubelerinde psikolojik sorunu olduğunu ifade eden veya sağlık komisyonundaki doktor tarafından sorunlu olabileceği değerlendirilen personel hastaneye sevk edilmektedir. Sevk edilenlerden “Askerliğe Elverişli Değildir Raporu” alanlar askerlik hizmetine alınmamakta tedavi edilebilecek personelin askerliği ise tedavi süresince ertelenmektedir.

  İkinci Aşama (Eğitim Merkezlerindeki Faaliyetler):

  Askerlik Şubesinden sevk edilen tüm personele eğitim birliklerine katılışlarında “Psikolojik Risk Faktörü Tarama Anketi” uygulanmakta ayrıca uzman personel tarafından her yükümlü ile tek tek görüşülmektedir. Anketten elde edilen sonuçlar ve bire bir yapılan görüşmelerde sorunlu olduğu belirlenen personel RDM’lerde görüşmeye alınmaktadır.

  Görüşme sürecine alınan personel durumuna göre RDM görüşmeleri ile kontrol altında tutulmakta veya tedaviye ihtiyacı olduğu tespit edilenler; birlik komutanı tarafından önce birlik tabibine daha sonra da hastanelerdeki psikiyatri servislerine sevk edilerek tedavileri sağlanmaktadır.

  Yatarak tedavi ihtiyacı duymayan ve psikiyatri servisi tarafından ilaçla tedavi edilmesi uygun görülen personel birlik komutanı RDM ve sağlık kuruluşları koordinasyonunda takip edilmektedir.

  Üçüncü Aşama (Dağıtım Olunan Birliklerdeki Faaliyetler):
  Sorunları olduğu belirlenen personelin bilgileri eğitim birliğinden dağıtım olduğu ve yükümlülüğünü sürdüreceği birliğe katılmadan yeni birliğine aktarılmakta personel kışlaya geldiği andan itibaren yukarıda özetlenen sistem içerisinde takip edilmektedir.

  Yukarıda belirtilen süreçlerin dışında; koruyucu ruh sağlığı hizmetlerinin sürekliliği ilkesi dâhilinde tüm personelin yer ve zaman gözetmeksizin RDM’lere başvurmaları teşvik edilmektedir. Ayrıca TSK genelinde faaliyet gösteren ve Gülhane Askerî Tıp Akademisi Komutanlığı bünyesindeki uzman personel tarafından (Psikiyatrist Psikolog Sosyal Hizmet Uzmanı) işletilmekte olan “TELE-NET Telefonla Danışma Hattı” yanında birlik seviyesinde RDM personeli kontrolünde faaliyet gösteren “Alo Mehmetçik Telefon Hattı” aracılığıyla 7 gün 24 saat esasına göre hizmet verilmektedir.

  Personelin birliğe katılımını müteakip birlik komutanlarınca; ailelerle mektup ve telefon ile iletişim kurularak askerlik hizmeti boyunca çocukları hakkında bilgi alabilmeleri amacıyla irtibat numaraları verilmekte ayrıca vatani hizmetini yapmakta olan evlatlarının her türlü durumu hakkında (ödül ceza hastalık vb.) telefon ve posta ile devamlı olarak bilgi sahibi olmaları sağlanmaktadır. Bu maksatla birliklerde teşkil edilmiş olan “Aile İletişim Merkezleri” 7 gün 24 saat esasına göre faaliyet göstermektedir.


  tsk
  Sürmenaj, Bunu Beğendi.

  Herşey Ait Olduğu Yerde Hayat Bulur

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Ne yazık ki en sorunlu kişilerin yer aldığı bölüm askeriyedir.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Türk Silahlı Kuvvetlerinde Verilen İnsan Hakları Eğitimleri
  Konu Sahibi EfSuNkaR Forum Türk Silahlı Kuvvetleri
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 20.Mayıs.2016, 19:13
 2. Türk Silahlı Kuvvetleri Bölüm Kurallarımız
  Konu Sahibi Sürmenaj Forum Türk Silahlı Kuvvetleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 24.Haziran.2013, 19:20
 3. Cevap: 0
  Son Mesaj : 10.Eylül.2012, 17:33
 4. Cevap: 0
  Son Mesaj : 10.Eylül.2012, 17:32
 5. Rehberlik ve Psikolojik Danışma Bölümü Nedir? / Hakkında
  Konu Sahibi Meftun Forum Meslek Dalları
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 05.Eylül.2012, 18:02

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş