Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Question 15 Bin Askerimiz Kör Edildi


  15 bin Mehmetçiğe yapılan bu vahşet unutulur mu? Ama maalesef unuttuk.


  1918 yılında Mondros Ateşkes Antlaşması'yla biten Birinci Dünya Savaşı sonrasında Mısır'da 15 bin Mehmetçiğe yapılan o vahşet sosyal paylaşım sitelerinin gündeminde geniş yer aldı.Söz kosunu sitelerde paylaşım rekorları kıran bu detay tarihin tozlu raflarındaki o gizli gerçeğe ışık tuttu.

  Bilenlerin büyük acıyla hatırladığı bilmeyenlerin ise büyük bir şokla bir türlü inanamadığı bu detay sosyal sitelerde"Bu unutulur mu? Ama malesef unuttuk" başlığı ile dikkat çekti. Yazete.com'un haberine göre; 1. Dünya Savaşı sonrasında Mısır'da Seydibesir Kuveysna Osmanlı Useray-ı Harbiye Kampı'nda Mehmetçiğe yapılan bu vahşetin sır perdesi halen aydınlatabilmiş değil.

  1918 yılından 1920 yılına kadar İngilizler tarafından yapılan büyük işkenceler sonrasında kampta 15 bin Mehmetçik 'krizollu maddenin döküldüğü havuzlarda' vahşice kör edildi.  RAŞTIRMACI TARİHÇİLER BİLE BUNU TESPİT EDEMEDİ
  Konu 1921 yılında Tbmm'de görüşüldü ancak o yıllardan bu yana hiç gündeme gelmedi.

  Konuyla ilgili bazı çalışmalar yürüten CHP Ankara Milletvekili Sinan Aygün yaşanan bu acı dramla ilgili çeşitli araştırmalara imza attı ancak bu girişimler hedefine ulaşamadı.

  Araştırmacı Yazar Aytunç Altındal bir havuz dolusu asit koyabilmenin mümkün olmadığını belirterek olayla ilgili bilgi ve belgeye sahip olmadığını söyledi.

  Tarihçi Yazar Yavuz Bahadıroğlu da yaşanan hadisenin çok iğrenç olduğunu konunun belgesine ulaşılmadığını ve belgelerin Genelkurmay arşivlerinde bulunduğunu hatırlatarak "Genelkurmay arşivlerin şu ana kadar açılmamasının nedeni farklı şeylerin ortaya çıkmaması içindir" yorumunu yaptı

  ARAŞTIRMACI YAZAR AYTUNÇ ALTINDAL:
  "Bu konudaki belgeler ortada yok. Böyle bir olayın nasıl olduğu ve nasıl yaşandığını belgeleri göremediğim için bir yorumda bulunamıyorum. Bilmediğim konu hakkında yorum yapmam doğru olmaz.

  Böyle bir bilgiye ve belgeye sahip değilim. Bunu ben bilmediysem kimse bilmiyordur. Bu olayda beni düşündüren bir havuz dolusu asit koyabilmek mümkün değil. Bunlar teknik olarak mümkün olmayan şeyler."  TARİHÇİ YAZAR YAVUZ BAHADIROĞLU:

  "Bu olayın belgesini bulamadım. Çok araştırdım ama yine de bulamadım. Bu çok iğrenç bir Hadise çünkü. Bunu yapmadıkları anlamına gelmez ama yaptılar anlamına da gelmez. Genelkurmay arşivleri halen açık değil. Bu arşivler açıldığında bazı gerçekler ortaya çıkacak. Arşivlerin şu ana kadar açılmamasının nedeni de farklı şeylerin ortaya çıkmaması içindir."

  MISIR'DA OSMANLI ASKERLERİ TUTULUYORDU

  Birinci Dünya Savaşı'nda İngilizlere 150 bin askerimiz esir düştü. Bu askerlerden bir kısmı da Mısır'ın iskenderiye şehri yakınlarında bulunan Seydibeşir Usare Kampı'na hapsedildi.

  Kampın tam adı "Seydibesir Kuveysna Osmanli Useray-i Harbiye Kampı" idi. Bu kampta 1918'de Filistin cephesinde esir düşen 16. Tümen'in 48. Alayı'na baglı Osmanlı askerleri tutuluyordu.

  SAVAŞ BİTMİŞTİ AMA.
  Savaş bitmişti. Ancak kamptaki ağır koşullar nedeniyle ölenler dışındaki askerleri teslim etmek ingilizler'in işine gelmiyordu. Çünkü olasi yeni bir savaşta bu askerlerin yeniden karşılarına çıkabilecekleri Ermeniler tarafındanİngilizlerin beyinlerine işlenmişti. Çözüm toplu katliamdı!

  KRİZOL MADDESİ KATILDI


  Askerlerimiz mikrop kırma bahanesiyle süngü zoruyla dezenfekte havuzlarına sokuldu. Ancak suya normalin çok üzerinde krizol maddesi katılmıştı.

  Mehmetçik daha ayağını soktuğunda aşırı krizol maddesi nedeniyle haşlanıyorlardı. Ancak ingiliz askerleri dipçik darbeleri ile askerlerimizin havuzdan çıkmalarına izin vermiyorlardı.

  Alıntı

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Genel Kurmay arşivi açılsa neler çıkacak kimbilir.

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Daha nice bilinmeyen olaylar..
  Bir rüyaydın ama güzeldi güzeldin özelsin..

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş