Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  yildiz Türk Mitolojisine Göre Güneşin Oluşumu

  Türk Mitolojisine göre Güneşin Oluşumu
  Türk Mitolojisine göre Güneşin Oluşumu
  (Altay efsanesi)


  Ne ay ne Güneş varmış insanlar uçarlarmışUçanlar ısı verir ışıklar saçarlarmış.Nasıl olmuşsa bir gün bir insan hastalanmışTanrı bir şey göndermiş göğün içinde yanmış.Aynaya benzer şeyler büyümüş büyümüşlerOnların ışıkları gökleri bürümüşler.Bunlar göklerde yanan Ay ile Güneş olmuşlar.Yeryüzünde yaşayan insana eş olmuşlar.

  Dünyanın Kutup Yıldızı Ekseninde Dönmesi(Yakut Türklerinin efsanesi)

  Türk Mitolojisine göre bu efsanede dünyanın kutup yıldızına bir demir kazık veya bir demir ağaç ile bağlandığı ve etrafında döndüğüdür. Orta Asya ve Sibirya Mitolojisin de eski Türklerin dünyanın yuvarlak olduğunu ve kendi etrafında döndüğünü biliyorlarmış.

  Tanri yeni bir dünya yaratma özlüyormuşYaratmış ama dünya durmadan dönüyormuşTanrı'nın elçiside bir ''Ana-Tanrı'' imişOnun düşüncesi de azıcık ayrı imişBu dönüş Tanrı demiş: ''Birazıcık yavaşlasın!''Sonra kızınca demiş:''Artık Tufan Başlasın!''Sular dünyayı basmış ruhlar dünyadan kaçmış.Uçup gökte gezenler yer dönerken hep şaşmış.Dünya tekerlek gibi hiç durmadan dönermişSonra ateşli sular basınca az sönermiş.

  ''Galilei'de Türk Mitolojisinden etkilenmiş etkilenmiş olmasın ?''

  Bahadin ÖĞEL
  Türk Mitolojisi 1

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Bu dönüş Tanrı demiş: ''Birazıcık yavaşlasın!''Sonra kızınca demiş:''Artık Tufan Başlasın!''Sular dünyayı basmış ruhlar dünyadan kaçmış.Uçup gökte gezenler yer dönerken hep şaşmış.Dünya tekerlek gibi hiç durmadan dönermişSonra ateşli sular basınca az sönermiş.
  Küçükken yağmur ve kar yağdığında tanrının kızdığını düşünürdüm. Demek ki Türklüğümden ötürü böyle saçma düşünüyormuşum. (:


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş