8 Ağustos 1937’de Los Angeles California Amerika’da dünyaya geldi. Annesi Lillian Gold jazz piyanisti babası Harry Hoffman ise mobilyacı olmadan önce Columbia Pictures için çalışan bir set dekoratörüydü. Hoffman’ın erkek kardeşi Ronald Hoffman ise avukat ve ekonomistti.

19 yaşında öğrenimini yarıda bırakan Hoffman Pasadena Playhouse isimli tiyatroda arkadaşı Gene Hackman’le oyunculuk yapmaya başlamıştı. Fiziksel olarak o dönemin geleneksel aktör standartlarına uymayan ikili oyunculuklarıyla ilerlemek amacındaydılar. Hackman New York’a taşındıktan sonra Hoffman’ı da yanına çağırdı ve birlikte yaşamaya başladılar. Hoffman bir süre sonra Robert Duvall’la bir apartman dairesi tuttu.

Hoffman geçimini sağlamak için restoranlarda belediyenin yazı işlerinde ve bir dizi farklı işte daha çalışmak zorunda kalmıştı. Bir televizyon programında ufak bir rol alan oyuncu 1961’de Broadway’de sergilenen bir oyunda izleyiciyle buluştu. Volkswagen Fastback reklamında da rol alan Hoffman daha sonra Actors Studio’ya kaydoldu.

60’lı yılların ortalarında Naked City The Defenders ve Hallmark Hall of Fame gibi TV showları ve yapımlarda oynayan Hoffman ilk çıkışını başrollerini Eli Wallach’la birlikte paylaştıkları The Tiger Makes Out filmiyle yaptı.

1966’da Who's Afraid of Virginia Woolf? filmiyle en iyi yönetmen oskarını yeni kucaklamış olan Mike Nichols’ın bir sonraki projesi olan Charles Webb'in aynı adlı romanından sinemaya uyarlanan The Graduate’te oynaması Hoffman için büyük şans oldu. Zira Benjamin Braddock rolü için önce Warren Beatty daha sonra da Robert Redford düşünülmüştü. Ancak rol Hoffman’ın şansına beceriksizlik ve acemilik gerektiriyordu ve bu özellikler aktörlük konusunda henüz rüştünü ispatlamamış olan oyuncu için uygundu. Zira The Graduate Hoffman’ın filmografisi için oldukça önemli oldu kendisine en iyi erkek oyuncu oskar adaylığını kazandırmasının yanı sıra Nichols’u da en iyi yönetmen dalında ödüle kavuşturdu ve AFI’nin tüm zamanların en iyi filmleri listesinde yedinci sıraya yerleşti.

Aktörün bu büyük çıkışından sonra daha önce çektiği Madigan's Millions isimli yapım vizyona girdi ve The Graduate’in gölgesinde kalması bir yana box office’te de büyük hayal kırıklığı yarattı.

1969’da Anne Byrne’la evlenen Hoffman’ın bu evlilikten Karina Hoffman ve Jenna Hoffman isimlerinde iki kız çocuğu oldu.

James Leo Herlihy’un romanından beyaz perdeye uyarlanan ve sokaklarda yaşayan bir dolandırıcıyı oynadığı Midnight Cowboy’daki Ratso Rizzo rolüyle ikinci oskar adaylığını kazanan Hoffman bu filmdeki rolünü almak için prodüktörün karşısına onun bilgisi olmaksızın bir dilenci gibi çıkarak rol için doğru oyuncu olduğunu kanıtlamaya çalışmış ve işi almıştır.

Filmin sahnelerinden birinin New York’un kalabalık caddelerinde çekimi gerçekleştirilirken başrolü paylaştığı diğer oyuncu arkadaşı Jon Voight’la ezilme tehlikesi geçiren Hoffman o an heyecanla arabanın üzerine atlayıp “Hey I'm walkin' here! I'm walkin' here!” demiş ve bu doğaçlama replik sinema tarihinin unutulmaz anlarından biri olmuştur.

Bu filmden sonra iyice ünlenen Hoffman Little Big Man'de 121 yaşındaki bir kızılderiliyi Papillon'da ömür boyu hapse çarptırılmış bir mahkumu ona üçüncü oskar adaylığını kazandıracak Lenny'de bir komedyeni All The President's Men'de Watergate skandalında önemli bir rol oynayan gazeteci Carl Bernstein'i canlandırdı. Ardından 1976 yılında Marathon Man'de efsanevi oyuncu Sir Laurence Olivier’la beraber çalışma fırsatı buldu.

1979 yılında Kramer vs. Kramer'deki oyunculuğuyla ilk oskarını kazanan Hoffman settekilere ecel terleri döktürmüş doğaçlama yapan Meryl Streep'in kafasına kristal kadeh fırlatmıştı. Filmin yönetmeni Robert Benton daha sonra vereceği bir röportajda Dustin Hoffman’la çalışmanın zorluğuna değinerek "Verdiğiniz hiçbir ödül bana Dustin Hoffman’la geçirdiğim dört ayımı geri veremez" diyecekti.

1980’de Anne Byrne’dan boşanan aktör aynı yıl Lisa Gottsegen’le dünya evine girdi ve bu evlilikten Jacob Maxwell Rebecca ve Alexandra isimlerinde 4 çocuğu oldu.

İş bulamadığı için kadın kılığına girip bir soap operada rol alan bir aktörü canlandırdığı Tootsie oyuncunun filmografisinde başarılı bir yapım olarak yer almakla birlikte ilginç bir olayla da hafızalara kazındı. Zira kendisini fotomontajla kadın giysileri içinde gösteren Los Angeles dergisine 3 milyon dolarlık tazminat davası açan aktör ironik biçimde davayı kazanmıştı.

Yönetmenliğini Elaine May’in yaptığı ünlü oyuncu Warren Beatty’le başrolleri paylaştığı Haluk Bilginer’in de ufak bir rolle yer aldığı Ishtar isimli filmdeki oyunculuğuyla üç dalda Razzie ödüllerine aday gösterilen Hoffman bir country şarkıcısını canlandırdığı için James House ona vokal koçluğu yapmıştı.

Dustin Hoffman 1989’da Barry Levinson’ın Rain Man filminde yine olağanüstü bir kompozisyon çizdi ve ikinci kez en iyi oyuncu oskarının sahibi oldu. Sonraları Levinson ve Hoffman üç filmde daha birlikte çalıştılar. Sleepers isimli yapımın da dikkat çektiği bu birlikteliğin en verimli örneği ise Robert De Niro ile başrolleri paylaştığı Wag the Dog oldu. Hoffman Demokrat Parti'yi desteklemektedir.

1989’da Berlin Film Festivali Onur Ödülü’ne 1996’da Venedik Film Festivali Kariyer Ödülü’ne ve 1999’da da Amerikan Film Enstitüsü Yaşam Boyu Başarı Ödülü’ne değer bulunan 2 torun sahibi Dustin Hoffman son olarak henüz post prodüksiyon aşamasında olan Mr. Magorium's Wonder Emporium filminde rol almıştır.