Woody Harrelson kimdir- Woody Harrelson biyografi-Woody Harrelson resimleri- Woody Harrelson Emmy Ödülü sahibi Amerikalı sinema oyuncusu Woody Harrelson [Biyografi]

Woody Harrelson 1961 doğumlu Emmy Ödülü sahibi Amerikalı sinema oyuncusu. 1985-1993 yılları arasında yayınlanan Cheers adlı dizideki iyi kalpli barmen Woody Boyd karakteriyle tanınan Harrelsonın sinemadaki en büyük çıkışı Oliver Stoneun 1994 yapımı filmi Natural Born Killers (Katil Doğanlar).

Woody Tracy Harrelson 23 Temmuz 1961de Midlan Texasta doğdu. Annesi Diane Lou Oswald babası ise iki kez cinayetten hüküm giymiş profesyonel bir kiralık katil olan Charles Voyde Harrelsondı. 1964 yılında boşanmalarının ardından annesi Woody ve kardeşleri Jordan ile Bretti (profesyonel bir motosiklet yarışçısı) yanına alarak Lebanon Ohioya yerleşti.

Woody Harrelson Lebanonda on yıl kaldı ve Lebanon High Schooldan mezun olduktan sonra indianaya yerleşti. Burada Hanover Collegeda tiyatro sanatları oyunculuk ve İngilizce eğitimi alarak 1983te mezun oldu. Mezuniyetinin ardından New Yorka taşınan Harrelson senaryosunu Neil Simonın yazdığı bir Broadway yapımı olan Biloxi Bluesda rol aldı. Ayrıca The Zoo Story Brooklyn Laundry The Diviners ve The Boys Next Door gibi oyunlarda rol alan Harrelson basketbol ile ilgili 2 On 2 adlı bir oyun yazdı.

1985 yılında saf barmen Woody Boyd karakterini canlandırdığı televizyon dizisi Cheersta rol almaya başladı. Cheersın 8 yıl süren yayın hayatı Harrelsona Amerikan Komedi Ödülünün yanında beş dalda Emmy Ödülü adaylığı ve en iyi yardımcı erkek oyuncu dalında 1989 Emmy Ödülünü kazandırdı.

Sinema kariyerine 1986 yılında Goldie Hawnnın da yer aldığı Wildcats filmindeki küçük bir rolle başlayan Woody Harrelson daha sonra Wesley Snipesla birlikte rol aldığı 1992 yapımı White Men Cant Jump adlı filmin gişedeki sürpriz başarısıyla iyi bir çıkış yakaladı. Brian De Palmanın Casulties of War filminde ve 1991 yapımı Michael J. Foxun Doc Hollywoodunda gösterdiği performanslarla Adrian Lyneın dikkatini çekti ve böylece 1993 yapımı Demi Mooreu ve Robert Redfordu bir araya getiren Indecent Proposaldaki (Ahlaksız Teklif) fakir koca rolü Harrelsona verildi. Bu film Woody Harrelsona hem 1994 yılında en iyi öpücük dalında MTV Film Ödülünü kazandırdı hem de Natural Born Killers filminde oynamanın kapılarını açtı. Başrollerini Juliette Lewis ile birlikte paylaştığı ve Oliver Stoneun yönetmenliğini üstlendiği filmde canlandırdığı Mickey Knox rolüne delice bir içtenlik ve muzur bir zeka katan Harrelson bundan sonra hep deliliğe yatkın rollerde yer aldı ve başarıya ulaştı. Milos Formanın People vs. Larry Flynt adlı filminde Larry Flinti oynayarak Oscar ve Altın Küreye aday oldu. 1999da Matthew Mcconaughey ile birlikte Ron Howardın komedi filmi Ed TVdeki performansıyla seyircinin beğenisini kazanan Woody Harrelson yine aynı yıl içinde Grass isimli uyuşturucu hakkındaki bir belgeselin seslendirmesini yaptı. 2003 yapımı Anger Managementta hayat kadınlığı yapan bir travestiyi canlandıran Amerikalı aktör 2004 yılında ise After The Sunset adlı yapımda Stan adındaki FBI ajanını oynadı.

Oyun yazarı Neil Simonın kızı Nancy Simonla 1985te Tijuanada ertesi gün boşanmak fikriyle evlenen ve 10 ay süren evliliklerini seks bağımlısı olduğunu iddia ederek sonlandıran Woody Harrelson daha sonra 1990dan beri birlikte olduğu eski asistanı Laura Louie ile 11 Ocak 1998de evlendi. Çiftin bu evliliklerinden Deni Montana (5 Mart 1993 doğumlu) Zoe Giordano (22 Eylül 1996 doğumlu) ve Makani Ravello (3 Haziran 2006 doğumlu) adında üç kız çocukları var.

Şiddet her zaman cinsel iştahımı kabartmıştır.” diyen Woody Harrelson bu özelliğini gizlemek gibi bir kaygısı olmadığını da canlandırdığı karakterlerle yeterince belli etti. 1990 yılında People Dergisi'nin Dünyanın en güzel elli insanı Listesi'ne seçilen Woody birçok defa protestolarından dolayı göz altına alınan ateşli bir marijuana savunucusu.