Hugh Michael Jackman 12 Ekim 1968 Sidney doğumlu Avustralyalı sinema ve tiyatro oyuncusudur. Jackman X-Men film serisinde Wolverine'i canlandırmıştır.

Jackman Şubat 1996’da oyuncu Deborra-Lee Furness ile evlendi. İkili Jackman’ın ilk televizyon işi olan Corelli’nin setinde tanışmıştı. Furness’ın 2 düşük yapmasının ardından iki çocuk evlat edindiler; 2000 doğumlu Scar Maximillian ve 2005 doğumlu Ava Eliot tur.
Jackman’ın ilk oyunculuk deneyimleri 1999 yılında "Erskineville Kings" ve "Paperback Hero" idi. Ayrıca "Law of the Land" "Halifax f.p." "Blue Heelers ve Snowy River: The McGregor Saga" da rol aldığı televizyon yapımlarındandır.

Melbourne tiyatrolarında sergilenen "Güzel ve Çirkin"de "Sunset Bulvarı"nda rol aldı. Ününün Avustralya dışına çıktığı dönüm noktası başrolde oynadığı "Oklohoma!" adlı oyunun İngiltere’de sergilenmesi oldu. Performans DVD versiyonu ve televizyonda yayınlanması için filme alınmıştı.

2002 yılında X-Men filminin seçmelerine son dakikada dahil olan oyuncu önceleri bir yan rol için düşünülüyordu. Wolverine rolü için Dougray Scott ile anlaşılmıştı ancak Scott Görevimiz Tehlike filminin çekimlerinin uzaması dolayısıyla kadrodan çıktı. Böylece Jackman Wolverine rolünü aldı. Çekimleri sırasında oyuncuyu olduğundan kısa gösterebilmek için türlü hilelere başvuruldu. Filmin başarısı Jackman’ı da dünya çapında üne kavuşturdu. Serinin devam filmleri olan "X2: X-Men United" (2003) ve "X-Men: The Last Stand" (2006) yapımlarında da rol aldı.
Jackman solaktır. Aynı zamanda bir sörf tutkunu piyano keman ve gitar çalıyor en sevdiği yemek ise suşi. Sigara içmiyor ve filmlerde içmesi gerektiği zaman da bu sahnelerde çok zorlanıyor. Yakınları tarafından kibar ve arkadaş canlısı biri olarak tarif ediliyor. 1998’de Avustralya’daki kriket kupasında 100.000 kişinin önünde Avustralya milli marşını söylemiş. Şu anda ailesiyle birlikte Melbourne’da yaşıyor.
People Dergisi tarafından 5 yıl arka arkaya "dünyanın en güzel 50 kişisi"nden biri seçilmiş. Almanca biliyor 1.89 metre boyunda.

2011 yılında Real Steel filminde Charlie Kenton karakterini canlandırmıştır.
Ayrıca 2011 yapımı Butter filminde başrol olarak Boyd Bolton karakterini oynamıştır.