Toto Karaca ( 1912)- (1932)
opera sinema ve tiyatro sanatçısı

18 Mart 1912 tarihinde İstanbul’da doğdu. Gerçek adı İrma Felegyan. Küçük yaşta bale dersleri aldı sahneye çıktı. Müzikli oyunlarda İrma Toto adını kullandı. Türk tiyatro ve sinemasının önemli karakter oyuncuları arasındadır. 1930’lu yıllarda Ömer Aydın’ın operetine geçti. Tiyatro sanatçısı Mehmet Karaca’nın eşi ses sanatçısı Cem Karaca’nın annesidir. Teyzesi Vartiter Felegyan da tiyatrocudur. 1960 yılında faaliyete geçen İstanbul Tiyatrosu'nun kurucuları arasında yer aldı. 22 Temmuz 1992 tarihinde İstanbul’da öldü.

Yazar Tevfik Yener Bakırköy'de yıllarca komşuluk yaptıkları Karaca'ları şöyle anlatır; "Bahçesinde nadide güller yetişmiş ev İstanbul'un o güzel günlerinde yapılmıştı. İki şöhretli kişi tarafından. Onlar tiyatronun efsane sanatçılarıydı. İrma Toto ve Mehmet Karaca. Dokuz yıl çılgınlar gibi sevmişlerdi birbirlerini. Sonunda nikaha karar verdiler. 1930 yılında başlayan aşk 1939'da belgelendi. İrma Toto sahnelerin bir numaralı kadın komedyeniydi. Eşi Mehmet Karaca Şehir Tiyatrosu'nun yeri doldurulamaz oyuncularından birisiydi.

Mutluydu İrma ve Mehmet Karaca. Daha da mutlu olmak haklarıydı. Ve onların bir oğlu oldu. Adını Cem koydular. Çocuk yaşta çıktığı sahneyi bırakmadı. Yaşı sağlığını rahatsız etmeğe başladığı zamanlar da bile. Oyunculuk yaşam tarzıydı. Tiyatrolar ölünce onlarda gömülmedi. 'Şimdi ne var?' dedi. "Televizyon mu? O zaman ben de dizilerde oynarım" Mehmet beyi kaybedince sarsıldı Toto hanım ama belli etmedi. Bir gün bana şöyle dedi. Evlerinin balkonunda 'akşamcı' kurallarını yerine getirdiğimiz sırada; 'Tevfikciğim pek sokağa çıkmıyorum artık. İstersen Necdet'i sen işe al" Necdet onların şoförüydü. Cem'i küçüklüğünden beri okula işe taşımıştı. Mehmet bey ve Toto hanımla yıllar boyu tiyatronun havasını solumuştu. Mezarı Şişli Ermeni Mezarlığı’nda annesi Mari Hranuş Felekyan ile teyzesi Vartiter Felekyan’la birliktedir.