Jacob Benjamin Gyllenhaal (d. 19 Aralık 1980 'dʒɪlənhɑl) Yahudi asıllı ABD'li oyuncu. Yönetmen Stephen Gyllenhaal ve senarist Naomi Achs'in oğlu oyuncu Maggie Gyllenhaal'in da kardeşidir.

İlk rolünü on yaşında oynayan oyuncu ilk başrol deneyimini 1999 yılında henüz on dokuz yaşındayken Ekim Düşü filminde canlandırmıştır. Oyuncu 2001 yılında oynadığı Donnie Darko filmiyle çıkış yapmıştır. 2004 yılında oynadığı Küresel Soğuma'yı ele alanYarından Sonra filminin küresel çaptaki başarısından sonra ününü katlayan oyuncu 2005 yılında ABD Deniz Piyadeleri için çekilen Jarhead filminde oynamış ve aynı yıl Brokeback Dağı filminde Jack Twist'i canlandırmıştır.

Oyunculuk Karyeri

Bu başarıdan sonra Gyllenhaal'un başrolde olduğu "Highway" isimli film geldi. Ancak ne film ne de oyuncu beğenildi.Jennifer Aniston'la oynadığı "The Good Girl" filmi ile daha çok beğenildi.

"Moonlight Mile" filminde Dustin Hoffman ve Susan Sarandon ile birlikte oynadı.

Örümcek Adam'da Tobey Maguire sırtını incittiği için başrolü oynayacaktı ancak Tobey Maguire iyileşti[2] ve Jake de 2004'te başka bir gişe filmi Yarından Sonra'da Dennis Quaid ile birlikte onun oğlu rolünde oynamaya karar verdi.
2005 yılında oyuncu üç filmde yer aldı: Proof Jarhead ve Brokeback Dağı. Proof'ta Gwyneth Paltrow ve Anthony Hopkins ile başroldeydi. Jarhead'de ise bir Amerikan askerini oynadı.

Jake'in asıl çıkışı Brokeback Dağı'yla oldu. Bu filmde 1960'larda Heath Ledger'in oynadığı kovboy karakteri ile büyük bir aşk yaşayan kovboyu oynadı. Film üç Akademi Ödülü dört Altın Küre ve dörtBAFTA Ödülü kazandı.Jake Gyllenhaal burdaki rolü ile Oscar'a aday olmuş olsa da ödülü George Clooney aldı. 2006 Akademi Ödülleri'nden sonra oyunculuk kariyerindeki gelişmeler doğrultusunda akademi tarafından akademiye üye olması için davet edildi.

Jake'e Heath Ledger ile olan romantik sahneleri sorulduğunda "etkilenmediğim bir kadınla oynamak gibiydi" cevabını verdi.[4]Biseksüel olduğu yolundaki dedikodulara da "insanların bana yakıştırdıkları her şeye açığım.Bir erkeğe karşı şimdiye kadar hiçbir şey hissetmedim. Hissetseydim de bundan korkmazdım" şeklinde yanıt verdi.

Gyllenhaal David Fincher'ın yönettiğigerçek bir öyküye dayanan Zodiac isimli filmde Robert Graysmith karakterini canlandırdı. Bu filmden sonra ise 2007 yapımı Rendition filminde Reese Witherspoonile birlikte rol alacak. Ayrıca 2010 yapımı (Prince of Persia Sands of Time) Pers Prens Zamanın Kumları Destan rolündeki Gyllenhaal video oyunu uyarlamasından yola çıkılarak yapılan son filmidir. Pers Prensi büyük bir macera bolca komedi biraz aşk ve bolca şaşırtıcı özel efekt sunuyor.

Özel hayatı

Jake ailesi ile birçok film yaptı.Kardeşi Maggie ile iki filmde rol aldı.Maggie'nin nişanlısı aktör Peter Sarsgaard ile Jarhead isimli filminde birlikte oynadı. Vaftiz annesiJamie Lee Curtis Vaftiz babası isePaul Newman'dır. Kendisi de Heath Ledger ve Michelle Williams'ın kızlarının vaftiz babasıdır.

En bilinen ilişkileri oyuncu Kirsten Dunst ve Reese Witherspoon ile yaşadığı ilişkilerdir. Kirsten ile Jake'in aktris kardeşi Maggie sayesinde tanışmışlar 2002'de başlayan ilişki inişli çıkışlı olarak 2004'e kadar sürmüştür.[Daha sonra adı Natalie Portman ve Gretchen Bleiler gibi birçok ünlüyle anılmıştır.

En uzun süreli ilişkisini ise Rendition Yargısız İnfaz filminde tanışıp sevgili olduğu Reese Witherspoon ile yaşamıştır. Çiftin üç senelik birlikteliklerinden sonra evleneceklerine kesin gözüyle bakılırken Reese Witherspoon tarafından ayrıldıkları açıklanmıştır.

Aktif olarak Amerika'daki gençlerin oy vermesi için çeşitli kampanyalarda çalışmışkendisi başkan adayı John Kerry'i desteklemiştir.Çevre sorunlarıyla ilgilenir ve her yıl Mozambik ormanlarına ağaç diker.Boş zamanlarında yemek yapmayı ve ağaç işleriyle uğraşmayı sever. Budizm'e inanmaktadır