20 Eylül 1973İzmirTire doğumlu olan Cansel Elçin9 yaşından bu yana Fransa-Paris’te yaşamını sürdürmektedir.İlk ve orta eğitimini Paris’te lycée racine’de tamamladıktan sonra aile işini devam ettirmek üzere ekonomi ve sosyal bilimler okuyan sanatçıbir süre ticaretle uğraşsa da akşam kursları ile başladığı Tiyatro serüvenine konservatuara yaşı tutmadığı içinFransa’nın önde gelen Tiyatro okullarından Ecole Florent’e yazılarak devam etti. Ecole florent’ten sonraNew yorkta actor’s studiolarını kuran Lee strasberg’in oğlu John Strasberg ile Jack Garfein den sinema ve tiyatro dersleri aldı.

Okulu dereceyle bitirmesiyle birlikte Fransa’nın çeşitli bölgelerinde birçok temsilde sahne alarak profesyonel Tiyatro yaşamına adım attı.Tiyatronun yanı sıra çeşitli reklam ve sinema filminde rol alan sanatçı aynı zamanda senaryosunuda kendisinin yazdığı ve yönetmenliğini üstlendiği “Papillon” adlı kısa bir film çekti.

Bir temsilde kendisini izlemeye gelen Ferzan Özpetek ile tanışan Cansel Elçinyönetmenin Haremsuare adlı filmiyle kamera arkasında cast oluşumu ve çekim konusunda deneyim kazandıbu paylaşım ayrıca kendisine Türkiye nin önde gelen kadın yönetmenlerinden Tomris Giritlioğlu ile çalışma fırsatı da sundu. Tomris Giritlioğlu ile tanışmasıyla birlikte Türkiye’de oyunculuğa başladı ve Kırık Kanatlar adlı dizi ile Türkiye’de sanat hayatını sürdürmeye karar verdi.Bu sezon hatırla sevgili adlı televizyon dizisi ile kamera karşısına geçen sanatçının rol aldığı ve önümüzdeki aylarda gösterime girecek olan bir sinema filmi de bulunmaktadır.

Yer aldığı sinema filmleri :

2006 _”Küçük Kıyamet” – Yağmur-Durul Taylan
2004 – « L'EQUILIBRE DE LA TERREUR » Jean-Martial LEFRANC
2004 – « TU VAS RIRE MAIS JE TE QUITTE » Philippe HAREL
2002 - "A PLUS POLLUX " Luc PAGES
2001 - "L'ART (DELICAT) DE LA SEDUCTION" Richard BERRY
1999- "LE CŒUR A L'OUVRAGE " Laurent DUSSAUX
1998 - "LE DERNIER HAREM" Ferzan ÖZPETEK
1997 - "IRMA VEP " Olivier ASSAYAS

Yer aldığı tv filmleri :

2004 – « NAVARRO – UNE FEMME AUX ABOIS » José PINHEIRO
2002 - "LA CRIM' " Denis AMAR
1999 - "ROUTE DE NUIT" Laurent DUSSAUX

Yer aldığı diziler:

2005 – “ Kırık Kanatlar “
2006- “ Hatırla Sevgili “

Yer aldığı tiyatro oyunları :

2002 -"La Salle d'eau"
2001 -"Silence Complice"
1997-2001-"Appelez-Moi Chef !" ou "Cellule 118
1996- American Buffalo