Sharon Marie Tate (d. 24 Ocak 1943 ö. 9 Ağustos 1969 Amerikalı aktris. 1960larda televizyon rolleri ile başladığı aktristlik hayatına Hollywood filmlerinde devam etmişti. 1968'de ünlü yönetmen Roman Polanski'yle evlendi. 85 aylık hamileyken Charles Manson'ın dört müridi tarafından evinde katledildi

Hayatı ve Kariyeri

Çocukluk


Sharon Tate Amerikan ordusundan Paul Tate ve karısı Doris Tate'in üç kızından ilk olarak Teksas'da dünyaya geldi. 6 aylıkken bir bebek güzellik yarışmasında ilk ödülünü aldı ancak Tates ailesinin şov dünyasına bir ilgisi yoktu. Babasının mesleği dolayı 16 yaşına kadar Sharon altı farklı şehirde yaşadı. Bu yüzden pek arkadaş edinemedi. Aile tarafından utangaç kendine güveni olmayan biri olarak tanımlandı ve bu özellikleri yıldız olduğunda da dikkat çekecekti. Büyüdükçe iltifatlar almaya başlaması onu güzellik yarışmalarına itti. 1959'da Miss Richland 1960'da Miss Washington seçildi. Ancak babası İtalya'ya taşınınca bu yarışmalara ara vermek zorunda kaldı.

Verona'daki günlerinde Sharon "Stars and Stripes" adlı ordu dergisine kapak olunca küçük çaplı bir ün kazandı. Yakında çekilen "Adventures of a Young Man filmi setine sık sık uğrayan Sharon Tate Richard Beymer tarafından farkedildi ve film sektörüne yönlendirildi. İlk işini 1961'de şarkıcı Pat Boone ile bir reklamda oynarak aldı. İtalya'da "Barabbas" adlı filmde küçük bir rol aldıktan sonra Amerika'ya hem derslerine devam etmek hem de filmlerde oynamak amaçlı geri döndü. Ancak annesi kızının yalnız güvenlikte olmayacağını söyleyince Sharon İtalya'ya geri döndü.

Aile 1962'de Amerika'ya dönünce Sharon Harold Gefsky ile görüştü. 1963'te bazı dizilerde deneyim kazanması için küçük rollerde oynamaya başladı. Bu sıralarda Tate Fransız aktör Philippe Forque ile çıkmaya başladı. Nişanlanan çift sert kavgalar yaşamaya başladı. Bir kavga Sharon'ın hastaneye kaldırılmasıyla sonuçlanınca Sharon ondan ayrıldı. 1964'te Hollywood'un ünlü kuaförlerinden Jay Sebring ile çıkmaya başladı ancak onun evlilik teklifini sinemaya odaklanmak için reddetti.

Film kariyeri

1964'te "The Cincinnati Kid" filminde Steve McQueen'le oynamak için elemeleri katıldı ancak deneyimsizliği yüzünden kabul edilmedi. Bu yüzden küçük televizyon dizilerinde oynamaya devam etti. En sonunda "Eye of the Devil" filminde oynadı. Promosyon amaçlı olarak aynı zamanlarda "All Eyes on Sharon Tate" adlı belgeseli yayınlandı. Bu filmle beraber şansı açılan Kate film sonrası Londra'da moda dünyası ve gece klüpleriyle ilgilenmeye başladı. Bu klüplerden birinde Roman Polanski ile tanıştı.

Polanski o dönemde The Fearless Vampire Killers filmini çekmek için kadın oyuncu arıyordu. Yönetmen Martin Ransohoff Sharon Tate'i önerdi. Polanski Tate'in kızıl peruk giymesi şartıyla onu kabul etti. Filmde de Tate'in rolündeki kıza aşık bir genci canlandıran Polanski önceleri Tate'ten etkilenmese de film çekimleri sonunda ona aşık olmuştu. Film çekimi sonrası Sharon Tate Polanski'nin Londra'daki evine taşındı. Bu dönemde eski sevgilisi Jay Sebring Londra'da Polanski'yle buluşup konuştu ve Tate'in en iyi dostlarından biri olmaya devam etti.

"Don't Make Waves" filmi için Amerika'ya dönen Tate uzun süre bikini giymek zorunda kaldığı filmden hiç hoşnut kalmadı. Film Sharon Tate'in gerçek boyutlarında bikinili resimlerinden kartonlarla promosyon yapsa da film hiç tutmadı. Polanski de bu ara yeni filmi Rosemary'nin Bebeği için Amerika'ya döndü. Kendisinin teklif etmesi uygunsuz kaçacağı için birilerinin Sharon Tate'i önermesini beklese de olmadı. Mia Farrow başrol oynasa da Tate filmin önemli sahneleri için Polanski'ye yardım etti. Filmin bir sahnesinde de göründü.

1967'de Playboy dergisi "Sharon Tate'in yılı" deyimini kullanıyordu. "Valley of the Dolls" filmide baş rollerden birini oynamak için anlaşmıştı. Bazı eleştirmenler Tate'i bu filmdeki diğer rol arkadaşlarıyla karşılaştırıp başarısız bulsa da film ekibi iyi arkadaşlıklar kurmuşlardı. Ancak film yayınlanınca herkes tarafından çok kötü bulundu.

Ölümü: 8 Ağustos 1969'da Tate'in doğumuna iki hafta vardı. Evde akşam yemeği için arkadaşları aktris Joanna Pettet ve Barbara Lewis ile beraberdi. Onlara Polanski'nin eve dönüşünün gecikmesinden duyduğu sıkıntıyı anlatıyordu. Öğlen Polanski'yle telefonda konuştu. Kardeşi Debra öteki kardeşi Patti ile Sharon'la kalmak istediğini söyledi ama Tate gerek olmadığını belirtti. Saat 10:30'da arkadaşı Sebring ve Polanski'nin dostları Frykowski ve Folger ile akşam yemeği yedikten sonra eve döndü. Gece Charles Manson'ın "ailesi"nden üyeler tarafından hepsi öldürüldü ve sabah Tate'in kayhası tarafından bulundular. Tate boynunda uzun bir ip ve 5'i ölümcül olmak üzere 16 kere bıçaklanmış olarak bulundu.

13 Ağustos'ta Kaliforniya'da Sharon Tate ve kollarında oğlu Paul Richard Polanski (ölümünden sonra aileleri tarafından ismi konulmuştu) defnedildi. Ölümünden sonra filmleri tekrar yayınlandı ve başarı kazandı. Kocası Roman Polanski de katiller yakalanana dek paranoya hastalığı geçirdi. Hollywood starları da yer değiştirmeye ya da güvenlik sistemlerini arttırmaya başladı.