Taylor Daniel Lautner (d. 11 Şubat 1992) ABD'li oyuncu ve dövüşçü. 2005 yapımı The Adventures of Sharkboy and Lavagirl in 3-D adlı aile filmi Steve Martin'le oynadığı Sürüsüne Bereket 2 ve Alacakaranlık'taki Jacob Black rolüyle tanınmıştır.

Hayatı

Lautner Grand Rapids Michigan'da yazılım geliştirme şirketinde pilot olarak çalışan bir babanın oğlu olarak dünyaya geldi. Hudsonville'de büyüdü ve ailesi Santa Clarita'ya taşınana kadar (yaklaşık 11 yaşında) Jamestown İlköğretim Okulu'nda öğrenim gördü. Lautner'in annesi kızılderili soyuna dayanmaktadır (özellikle Ottawa ve Potawatomi bölgesinden). Lautner'in Makena adında bir kız kardeşi vardır.

Lautner başarılı bir dövüşçüdür. Fabiano's Karate Okulu'nda altı yaşından itibaren eğitim görmüştür. On bir yaşındayken NASKA's Black Belt Open Form Musical Weapons Traditional Weapons ve Traditional Forms'ta bir numarada yer aldı On iki yaşındayken Çocuk Dünya Şampiyonası'nı kazandı. Koçu Michael Chaturantabut'dı.Selena Gomez ve Taylor Swift ile çıkmıştır.

Kariyeri

Lautner ilk olarak 2001 yılında Shadow Fury adlı televizyon filminde seyirci karşısına çıktı. Daha sonra Summerland The Bernie Mac Show ve My Wife and Kids'te rol aldı. The Nick & Jessica Variety Hour gibi başka televizyon şovlarında da yer aldı. Lautner özellikle seslendirmede çok başarılıydı. Danny Phantom'da Youngblood karakterini seslendirdi. What's New Scooby-Doo? ve He's a Bully Charlie Brown'un bazı bölümlerinde de seslendirme yaptı.

2005 yılında Robert Rodriguez yapımı The Adventures of Sharkboy and Lavagirl in 3-DSharkboy oynamaya hak kazandı. Bu film için AustinTexas'ta üç ayını harcadı. Aylar sonra ise Cheaper by the Dozen 2'de Elliot karakterini oynadı. filminde

2008'in Ekim ayında televizyon dizisi olan My Own Worst Enemy'de Christian Slater'ın oğlunu oynadı. Fakat dizi sadece dokuz bölüm gösterdi. Lautner daha sonra Stephenie Meyer'ın romanından uyarlanan Alacaranlık filminde kızılderili Jacob Black karakteri oldu. Jacob Black karakteri seri boyunca ortaya çıkacak büyük fiziksel değişiklikler yüzünden Alacakaranlık'ın devamı olan Yeni Ay filminde farklı bir aktör tarafından oynayacaktı. Lautner sürekli olarak antreman yapıp kilo aldı ve Yeni Ay filminde de oynadı. Bu arada Valentine's Day'de de Tyler Harrinton karakterini oynadı.

Lautner 12 Aralık 2009 tarihinde Saturday Night Live'e en genç konuk unvanıyla katıldı. Lautner şu günlerde en yüksek maaaşlı genç aktörlerdendir.Lily Collins ile Abduction filminde rol alacaktır.Ayrıca apologize adlı bir şarkı seslendirmiştir.