DOĞUM TARİHİ VE YERİ: 31 Mayıs 1930 / San Fransisco California-ABD

ÖLÜM TARİHİ: Halen hayatta ve sinema sektöründe

LÂKABI: (Onu dünya çapında bir yıldız yapan "İyi Kötü ve Çirkin" filmindeki karakterinden hareketle) "İyi" (The Good) bazen de "Sarışın" (The Blondie) / Babasının da adı Clint Eastwood olduğu için onun adı nüfus kayıtlarına "küçük olan" anlamında Jr (Junior) takısıyla birlikte geçti. Fakat bu takıyı filmlerinin jeneriklerinde hiç kullanmıyor.

EN TİPİK ÖZELLİĞİ: İnsanlığın büyük meselelerine dair ciddi senaryolar ciddi yönetmenlik her boyutuyla ciddi bir sinema... Yönetmenliğe 1971'de başladı. Fakat onu orta yaşlarında büyük bir ün ve servete kavuşturan "tek adam adaleti" filmlerinden sıyrılıp daha incelikli konulara yönelmesi ise 1980'lerin ortalarından itibaren mümkün olabildi. O tarihten beri de her biri bir öncekinden çok farklı fakat neredeyse tamamı ödüle ve övgüye boğulan bir sürü önemli yapıt yönetti. Filmlerinin kimilerinde başrolü üstlenmesine yanı sıra senaryoyu da yazıp müziklerini bestelemesine rağmen 1960'ların o sert kovboyu 1970'lerin ise kanun falan dinlemeden Magnum'unu öttüren faşist karakterli polisinden nasıl olup da böylesine ince ruhlu bir "sinema ozanı" çıktığını pek çok sinema tarihçisi hâlâ tam olarak çözememiş durumda... Görünen o ki Eastwood hayata dair asıl büyük sözlerini 60'ından sonraya saklamış!

YÖNETTİĞİ FİLMLERİN SAYISI (1971-2010 yılları arasında) : 31
Ayrıca yine aynı zaman diliminde yapımcılığını Steven Spielberg'in üstlendiği "İnanılmaz Öyküler" (Amazing Stories) adlı TV dizisinin bir bölümünü yönetmiş (1985) 1971'de kendisinin de ustası olan western-serüven filmleri yönetmeni Donald Siegel'e adadığı 12 dakikalık özel bir belgesel hazırlamış 2003'de ise "Blues müziği" (The Blues) adlı bir televizyon belgeselinin bölümlerinden birini çekmiştir.

MESLEKTEKİ EN HAS ADAMI: Aslında Eastwood açısından böyle çok özel biri yok; çünkü 80 yaşındaki bu ihtiyar delikanlı Hollywood'daki genç-yaşlı herkesin büyük saygı duyduğu yaşayan bir efsane ve o yüzden de her kuşaktan sanatçıyla gayet uyumlu biçimde çalışabiliyor. Ancak "Affedilmeyen" (1992) "Milyon Dolarlık Bebek" (2004) ve "Invictus"taki (2009) başarılı işbirlikleri göz önünde bulundurulursa siyahî aktör Morgan Freeman'a özel bir muhabbeti olduğu söylenebilir.

MUTLAKA İZLENMESİ GEREKEN 5 FİLMİ:

# "Gran Torino" (Gran Torino) 2008
# "Iwo Jima'dan Mektuplar" (Letters from Iwo Jima) 2006
# "Atalarımızın Bayrakları" (Flags of our Fathers) 2006
# "Milyon Dolarlık Bebek" (Million Dollar Baby) 2004
# "Affedilmeyen" (Unforgiven) 1992

NE DEMİŞ:
"Ortalama bir filmimi 50 ilâ 75 milyon dolara mal ediyorum. Bu miktarda bir parayla yeryüzündeki bazı küçük ülkelerin işgal operasyonunu bile finanse edebilirsiniz. O yüzden yönetmen olarak size teslim edilen bütçeyi akılcı bir biçimde harcamalısınız."

"Bugüne kadar yaptığım her filmimde dünya ve insanlar hakkında bir sürü yeni şey öğrendim. Ancak 2006 yılında Iwo Jima Savaşı üzerine yaptığım iki eş zamanlı film ise hem savaşın korkunçluğunu daha iyi anlamamı hem de kendi ruhumu derinlemesine keşfetmemi sağladı."

"İyi bir yönetmen oyuncularının en iyi oyunu verecekleri zamanı içgüdüleriyle sezer o an geldiğinde de onları kamera önüne sürerek azamî düzeyde verim alır. Filmler asla oyuncuların inisiyatifine bırakılamaz. Oyuncu eldeki önemli bir malzemedir onu çok iyi tanıyacak ve başarıyla yoğuracak olan kişi ise yönetmendir. Film çekerken almış olduğum kararları hiç kimseyle tartışmam; çeker ve bitiririm. O yüzden bugüne kadar yaptığım hiç bir filmi izleyicilerin görüş ve eleştirilerini dinlemek için ön gösterimlere sokmadım. Çektiğim her film kafamdaki son karardır ve ancak ticarî bir gösterimde izleyicisiyle buluşur. Bu tür test sürüşlerinin bakışımı bulandırmasına izin vermem."