Bergüzar Korel - İstanbul
02.09.1982 / -------


BERGÜZAR KOREL (2 EYLÜL 1982 İSTANBUL )

Türk tiyatro ve sinema oyuncusu.
Bergüzar Gökçe Korel 2 Eylül 1982 Istanbul dogumlu. Babasi ünlü oyuncu Tanju Korel annesi Hülya Darcan. Zeynep isminde 1 Mart 1975 istanbul dogumlu birde kardesi var. Bergüzar'in isminin ingilizce çevirisi ise "Keepsake". BergüzarMimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuari Tiyatro bölümü mezunu. Oyunculuga kendi istegiyle basladi. Babasi çok destek verdi. Oyunculuk ile tanismasi lise yillarinda tiyatro üzerine bir iki çalismasi ile oldu. "Sihirli Anahtar" oyunculuk ajansina bagli olarak çalisiyor. Bergüzar Korel ilk oyunculuk deneyinimi annesi Hülya Darcan ve babasi Tanju Korel'in hem yapimciligini üstlendikleri hemde oynadiklari TRT'de yayinlanan "Zeytin Dali" isimli TV dizisinde yasadi. Ikinci oyunculuk deneyiminde ise senaryosunu babasi Tanju Korel'in yazdigi "Kirik Kanatlar" dizisinde oynadi. Daha sonra "Sen Olasin Ürgüp" isimli televizyon için yapilmis filmde oynadi. Bergüzar'in Kurtlar Vadisi Irak filminde oynama öyküsü ise ilginç. Filmde oynama teklifini babasi hastanede hayata gözlerini kapamadan iki dakika önce gelen telefonla almis. Babasi Tanju Korel 21 Eylül 2005 tarihinde akciger kanseri sebebiyle yasamini yitirdi. Annesi "Baban bu görüsmeye gitmeni isterdi" diyerek görüsmeye gitmeye ikna etti. Oyunculuk Binbir Gece TV dizisi 2006 [ Halit Ergenç - Tardu Flordun ] Kurtlar Vadisi Irak Sinema filmi 2006 Sen Olasin Ürgüp TV filmi Kirik Kanatlar TV dizisi Zeytin Dali TV dizisi 2005
2 Eylül 1982 İstanbul doğumlu olan Bergüzar Gökçe Korel’in Babası ünlü oyuncu Tanju Korel annesi ise Hülya Darcan’dır. Bergüzar Gökçe Korel’in Zeynep isminde 1 Mart 1975 İstanbul doğumlu birde kardeşi bulunmaktadır. Bergüzar Gökçe Korel Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro bölümü mezunudur. Bergüzar’ın isminin ingilizce çevirisi ise “Keepsake”dir.
Oyunculuğa kendi isteğiyle başlayan Bergüzar Gökçe Korel’e babası çok destek verdi. Oyunculuk ile tanışması lise yıllarında tiyatro üzerine bir iki çalışması ile oldu.
Bergüzar Gökçe Korel “Sihirli Anahtar” oyunculuk ajansına bağlı olarak çalışıyor.
Bergüzar Korel ilk oyunculuk deneyinimi annesi Hülya Darcan ve babası Tanju Korel’in hem yapımcılığını üstlendikleri hemde oynadıkları TRT’de yayınlanan “Zeytin Dalı” isimli TV dizisinde yaşadı.
İkinci oyunculuk deneyiminde ise senaryosunu babası Tanju Korel’in yazdığı “Kırık Kanatlar” dizisinde oynadı. Daha sonra “Şen Olasın Ürgüp” isimli televizyon için yapılmış filmde oynadı.
Bergüzar’ın Kurtlar Vadisi Irak filminde oynama öyküsü ise hayli ilginç. Filmde oynama teklifini babası hastanede hayata gözlerini kapamadan iki dakika önce gelen telefonla almış. Babası Tanju Korel 21 Eylül 2005 tarihinde akciğer kanseri sebebiyle yaşamını yitirdi. Annesi “Baban bu görüşmeye gitmeni isterdi” diyerek görüşmeye gitmeye ikna etti.
OYUNCULUK KARİYERİ
Binbir Gece TV dizisi 2006 Halit Ergenç - Tardu Flordun
Kurtlar Vadisi Irak Sinema filmi 2006 Necati Şaşmaz - Billy Zane - Gürkan Uygun - Kenan Çoban - Erhan Ufak
Şen Olasın Ürgüp TV filmi
Kırık Kanatlar TV dizisi
Zeytin Dalı TV dizisi 2005
ÖDÜLLERİ:
2006 - Altın Kelebek En Başarılı Kadın Oyuncusu
2007 - RTGD'nin “TV Yıldızı” ödülü
2008 - Burç Okulları En Başarılı Kadın Oyuncusu
Çeşitli dergi ve gazetelerin ödülleriBergüzar Korel Tiyatro Sinema Dizi Oyuncu aktirst Kurtlarvadisi ırak Tanju korel