Müjde Ar - İstanbul
21.06.1954 / -------


MÜJDE AR ( KAMİLE SUAT EBREM) 21 HAZİRAN 1954
Müjde Ar (gerçek adı Kamile Suat Ebrem; Türk sinema ve dizi oyuncudur. Aysel Gürel'in kızı Mehtap Ar'ın da ablasıdır.
Müjde Ar 30 yılı aşkın sanat hayatında Atıf Yılmaz Zeki Ökten Halit Refiğ Nejat Saydam Kartal Tibet Ertem Eğilmez Şerif Gören Sinan Çetin Ömer Kavur Başar Sabuncu Mustafa Altıoklar ve Serdar Akar gibi yönetmenlerin filmlerinde rol aldı.
21 Haziran 1954 tarihinde İstanbul’da doğdu. Gerçek adı Kamile Suat Ebrem'dir. Bir süre tiyatro oyunculuğu ve mankenlik yaptı. İlk kez TV için çekilen Aşk-ı Memnu adlı dizide oynadı (1974). Ve Babacan adlı filmle de sinemaya geçti (1975). Daha sonraları özellikle de kadın sorunlarını işleyen filmlerde oynayarak dikkati çekti.
Bazı filmleri:
Ah Güzel İstanbul (Ömer Kavur) Adı Vasfiye (Atıf Yılmaz) Asılacak Kadın (Başar Sabuncu) Aaahh Belinda (Atıf Yılmaz) Afife Jale (Şahin Kaygun).
Birliktelikleri:
Ercan Karakaş: siyasetçi
Atilla Özdemiroğlu: 95'te ayrıldılar
Ertem Eğilmez: 70'lerde birlikte oldular.
Samim Değer: İlk Eşi
Ailesi:
Annesi: Aysel Gürel şarkı sözü yazarı tiyatro oyuncusu
Babası: Vedat Akın gazete muhabiri
Kızkardeşi: Mehtap Ar şarkıcı
Söz adında bir çocuğu var.
ÖDÜLLERİNDEN BAZILARI
2004: İstanbul Film Festivali Sinema Onur Ödülü
Meraklısına...
- Annesi ile Babası Müjde Ar bebekken ayrılmışlardı
- Bir süre tiyatro oyunculuğu ve mankenlik yaptı daha sonra TRT için çekilen Aşk-ı Memnu dizisinde rol aldı Babacan (1975) filmiyle de sinemaya geçiş yaptı.
- Ertem Eğilmez vefat ettikten sonra bir yıl kimseyle birlikte olmayan Ar Sezen Aksu sayesinde tanıştığı Atilla Özdemiroğlu'yla hayata yeniden bağlanmıştı. - Ağır Roman filminde oyunculuğun yanı sıra filmin yapımcılığını da üstlenmişti.
- 23. Uluslararası İstanbul Film Festivali'nde Müjde Ar’a Sinema Onur Ödülü verildi Özellikle kadın filmleri akımında önde gelen temsilci olması nedeniyle ödüle layık görülen Müjde Ar'a festival töreninde ödülünü Tarık Akan vermişti (2004)


Müjde Ar Kamile Suat Ebrem Sinema ve Dizi Oyuncusu Asılacak Kadın Afife Jale Erotik sanatçı