kadir inanır 15 nisan 1949 ordu doğumlu bir koç burcu erkeğidir. döneminin en yakışıklıen popüler sinema sanatçılarındandır.kadir inanır bu gün de popülerliğini korumakta ama yakışıklı olmamaktadır –devrik ve yanlış cümle- kendisinin deyimiyle reytingleri en yüksek dizilerde ve reklam filmlerinde oynamaktadır. anlatılanlara gösterilenlere göre cep telefonuyla motivasyon yapmakta çalıştığı setlerdeki aktrislere racon kesip yasaklar uygulamaktadır. kaşlarını çatıp pis pis bakındığında hakikaten çok mendebur bir erkek görünümüne bürünmekle beraber bugün bile gülümsemesiyle insanın içini ısıtabilmektedir.

140 filmde oynamış 4 tane de dizi çekmiştir. yaptığım araştırma sonucunda 96 filminde 21 kez mafya üyesi- kabadayı (şaşırmadınız değil mi ?!)

11 kez mahkum
8 kez köylü
4 kez kamyon-tır şoförü
4 kez ağa
3 kez müzisyen
3 kez avukat
3 kez iş adamı
3 kez mühendis
4 kez almancı
2 kez evli olup da yasak ilişki yaşayan adam
2 kez öğretmen
2 kez futbolcu
2 kez komiser
2 kez üçkağıtçı
2 kez devrimci

ve birer kez sinema oyuncusu savcı kayak hocası masör reklamcı mücahit ruh hastası banka müfettişi taksi şoförü balıkçı sünger avcısıdenizci salcı politikacı fotoğrafçı ressam tamirci asker bilim adamı doktor işçi serseri rolleriyle karşımıza çıkmıştır.

kadir inanır’ın aşağıda sıralanan filmleri tamamıyla benim kişisel zevkime göre yaptığım sanatsal değeri içeriği konusu gibi ayrımlar söz konusu olmadan oluşturduğum bir listedir. kadir inanır sadece bu aşağıda sıralı filmlerden ibaret değildir gerçek yaşamdaki kişiliği hiçbir şekilde beni ırgalamaz ben onu bu saydığım filmlerdeki haliyle seviyorum tanıyorum hep öyle hatırlamak istiyorum…

1. yaralı kalp : filiz akın –ediz hun 1969 : birçoğumuz kadir inanır’ı ilk burada görmüşüzdür.ilk filmi değildir ama televizyonda sürekli bu gösterilir.burada filiz akın’ın kardeşi rolündedir.kendisi burada adeta bir dal kadar zayıfyakışıklılıktan oldukça uzaktır bıyığı da yoktur.

2. karagözlüm 1970 türkan şoray- kadir inanır : bu filminde de bıyıksız çelimsiz ve hatta oldukça çirkin bir erkektir ama gözlerini çok manidar kullanabildiğini görmekteyiz. azize’nin * koltukta üstüne uzandığı çok hoş romantik bir sahnesi vardır.

3. dönüş 1972 türkan şoray-kadir inanır : evet nihayet bıyıklı kadir inanır karşımızda. hala zayıf. alamancı fötr şapkalı haliyle hatırlayabilirsiniz. film zaten muhteşemdir.

4. askerin dönüşü 1974 kadir inanır – selma güneri : kadir bey burada yine bıyıksız zayıf. adam burada sadece mimikleriyle de duyguları iyi anlatabildiğini gösteriyor.

5. köprü1975 necla nazır- kadir inanır : işte kadir inanır’ı artık yakışıklı erkek kategorisine sokmaya başladığım film. uzamış dalgalı saçlar bıyık filinta gibi delikanlı adam. *

6. pisi pisi 1975 müjde ar- kadir inanır : konusu güzel en beğenilen filmlerinden biri. artık oyunculuğunu döktürmeye başlamış…acı çekmek pek yaraşıyor simasına.

7. bodrum hakimi 1976 türkan şoray- kadir inanır : bu filmde artık türkan şoray’la yakışan bir çift olarak görüyoruz.ne de güzel aşık oluyor bu adam ne de güzel bakıyor gözleriyle ne de içten acı çekebiliyor…

8. devlerin aşkı 1976 kadir inanır- türkan şoray : sevdiği kadın bir başkasının kadını olmuş ama o hala onu içinde yaşatıyor deli gibi seviyor.
9. selvi boylum al yazmalım1977 türkan şoray- kadir inanır : fazla söze gerek yok… bu adama ağlamak da çok yakışıyor.

10. dila hanım1977 kadir inanır - türkan şoray: işte yeni bir saç stiliyle karşımızda dalgalı uzamış saçlar favorilere ak düşmüş… değirmenci yakup oluyor bir sahnesinde gidiyor gece dila hanım’ın yanına… dila hanım yalvarıyor ona bana dokunma diye…insan eriyip bitiyor. bu film özellikle sonundaki karşılıklı oynama sahnesi ile hatırlanır. dila hanım beyazları giymiştir kadir ağabeyimizin üzerinde bir kazak uzatır ellerini dila hanıma bakışırlar…

11. evlidir ne yapsa yeridir1978 hülya koçyiğit–kadir inanır : işte en sevimli filmlerinden biri. kendisi mecnun hülya koçyiğit ise leyla karakterini canlandırır. felekten bir gece çaldığı sahnede kollarını aça aça omuzlarını hoplata hoplata ray da da ray ray diyerek oynadığı sahne gözlerini kısıp gülmesi… evet anladınız burası güzeldir bu filmin.

12. kırık bir aşk hikayesi1981 kadir inanır- hümeyra : 80’li yılların kadir’ine merhaba. konusuyla da harika olan bu filmde hümeyra ile çok yakıştığını söyleyebilirim. bu adam bir duygu adamı.

13. yürek yarası 1982 kadir inanır- serpil çakmaklı : bu filminde kadir inanır’ın artık favorileri yoktur epeyce kilo almıştır.sevdiği kız onu sevmemektedirağanın oğlunu sevmektedir ama ağanın oğlu onu kullanır ve geneleve sermaye yapar. bu durumda kalan bir erkek de ne yapar onu anlatıyor bize.güzel filmlerinden biridir.

14. yabancı 1983 –kadir inanır- hülya avşar: bu filmini hiç beğenmiyorum ama buraya yazmamdaki sebep kadir ağabeyimiz burada bir bacağı sakat bir adamı canlandırmaktadır. bir gün hülya ile ormana giderler dolaşmaya bizimkinin ayağı takılır.hülya hanım bunun sakat bacağına masaj yapar…yapar…yapar…neyse gerisini anlatmıyorum.izleyin ve görün.
15. bir yudum sevgi1984-kadir inanır- hale soygazi: adam evlidir ama mutsuzdur kadın da evlidir ama o da mutsuzdur. harika filmlerinden biri daha.
16. 72inci koğuş 1987 kadir inanır- tülay arda : yine aşık yine sert mert… sonunda zavallı bir şekilde öldüğü insanın içini sızlatan vurucu bir sahnesi vardır.

17. emanet 1988 kadir inanır- tanya arslan : şimdi bu film de koftiden bir filmdir.neden bunu buraya yazıyorum çünkü bana göre ilklerin bir filmidir.arkadaşının ona emanet ettiği kız kardeşi bir gece ansızın tecavüze uğrar ama ne iştir ki kız hiçbir şey anlamaz ta ki sabah yatağındaki kanı görene dek. genç kızların epeyce aklının bulanmasına yol açmış toplumsal içerikli bir filmdir (!).

18. med cezir manzaraları 1989-kadir inanır-zuhal olcay : işte kadir işte maço işte kadirizm işte vazgeçilemeyen erkek. her rolü oynuyor bu adam ya…
ve son olarak onca aramama rağmen adını oynayan diğer oyuncularını hatırlayamadığım *ama bir sahnesine çok güldüğüm şu filmi benim için unutulmazlar arasındaki yerini almıştır.kadir senelerce hapiste yattıktan sonra çıkagelir.karısı bir sahil kasabasında bir otel işletmektedir ve hasımları vardır.çocuğuna "senin baban öldü" demiştir ve kadir'in de buna göre davranmasını istemektedir. neyse uzatmayalım birgün hasımları oğlanı kaçırırlar ve telefon açarlar. telefona kadir çıkar telefonu kapatır. karısı merakla sorar "noldu" diye kadir abim bombayı patlatır : "önemli birşey yok murat'ı kaçırmışlar"...böyle böyle sürer gider.

edit: son paragrafta bahsettiğim filmin 1977 türk-iran ortak yapımı "tövbekar" adlı film olduğunu öğrendim. *


Alıntıdır EKşidendir