İBB Şehir Tiyatroları Duşan Kovaçeviç’in yazdığı M. Nurullah Tuncer’in yönettiği Buluşma Yeri adlı yeni oyunla izleyicilerin karşısına çıkıyor. Oyun 16-27 Şubat 2011 tarihleri arasında Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde seyircisini selamlayacak.

M. Nurullah Tuncer’in Duşan Kovaçeviç oyunlarından üçleme projesindeki ilk oyunu “İntiharın Genel Provası” geçen sezon seyircimizle buluştu. Gerçeğin yaşarken ne olduğunu bilemeyiz. O ölümlü olanda gizlidir mesajını veren projenin ikinci oyunu “Buluşma Yeri”… Yönetmenin üçleme projesindeki son oyunu ise yazarın 2010 yılında yazdığı “Dar Ayakkabıyla Yaşamak”...
Oyundaki şehrin insanları öldükten sonra gittikleri “Buluşma Yeri”nde hayattaki yakınlarının küçük hesapların peşinden koştuklarını görürler. Yaşarken gerçekleştiremedikleri hayallerini burada gerçekleştirmeye çalışırlar. Gerçeği ve hayatı anlamak için ölmek mi gerekir sorusunu sorduran bu oyun Buluşma Yeri’ndekiler tarafından cevaplanır: “Burada her şeyi anladık her şeyi ama çok ge煔

Çevirisini Bilge Emin’in sahne tasarımını M. Nurullah Tuncer’in kostüm tasarımını M. Nurullah Tuncer ve Taciser Sevinç’in müziğini Oliver Josifovski’nin koreografisini Handan Ergiydiren’in ışık tasarımını Fatih Mehmet Haroğlu’nun efekt tasarımını Ersin Aşar’ın canlandırmasını Aksel Zeydan Göz’ün masklarını Hülya Genç’in yaptığı oyunda; Sezai Aydın Zümrüt Erkin İbrahim Can Müge Akyamaç Selçuk Soğukçay Bennu Yıldırımlar U. Arda Aydın Volkan Ayhan Özge Kırış Gürol Güngör Bora Seçkin Tankut Yıldız İlhan Kilimci Nihat Alpteki Y. Arda Alpkıray Berk Samur Deniz Evrenol Doğan Şirin Hanife Ser Hülya Arslan Fuat Can Başkır Murat Güreç Muzaffer Berişa Orçun Tekelioğlu Ömer Göktay - Gonca Beker Utku Akıncı Volkan Ayhan Yalçın Gören - Barış Özer rol alıyor.

Oyunun Broşüründen…
Yazan: Duşan Kovaçeviç

12 Temmuz 1948 Mrdenovac Sabac (Yugoslavya şimdi Sırbistan yakınında) doğumlu oyun yazarı senarist tiyatro ve sinema yönetmeni olarak tanınır. Ayrıca Lizbon Portekiz Sırbistan büyükelçisi olarak görev yaptı. 1973 yılında Tiyatro Film Radyo ve TV Belgrad Akademisi’nde dramaturgiyi bitirdi. 1973’ten itibaren beş yıl boyunca TV Belgrad’da dramaturg olarak çalıştı. 1998 yılından bu yana Belgrad’da bulunan Zvezdara Tiyatro’sunun sanat yönetmenidir. Sırbistan’ın en popüler yazarlarından biri olan Kovaçeviç'in en belirgin özelliği üretkenliği ile kendini ortaya koymasıdır. Oyunları 20 dile çevrilmiştir. Ayrıca Sırp Bilim ve Sanat Akademisi üyesidir.

Oyunları
Maraton Ailesi (1972) III. Radovan (1973) Uzay Ejderhası (1973) İnsanı İçkiye Götüren Nedir (1976) Yıldız Tozu (1976; 2003) Buluşma Yeri (1981) Balkan Ajanı (1982) Aya Gorgi Ejderhayı Öldürüyor (1985) Klostrofobik Komedi (1987) Profesyonel (1989) Curcunalı Trajedi (1990) Lari Tompson Bir Gençliğin Trajedisi (1996) Beş Yıldızlı Çöp Kutusu (1999) Gece Postası (1999) Kunduracı Doktor (2001) İntiharın Genel Provası (2008) Dar Ayakkabıyla Yaşamak (2010)

Senaryoları
Özel Tretman Yöneten: Goran Paskaljeviç (1978) Orada Şarkı Söyleyen Kim Yöneten: Slobodan Sijan (1980) Underground (Yeraltı) Yöneten: Emir Kusturica (1995) Aya Gorgi Ejderhayı Öldürüyor Yöneten: Srcan Dragoyeviç (2009)

Yönettiği Filmler (Senaryoları da kendisine aittir) Balkan Ajanı (1984) Profesyonel (2003)

Yöneten: M. Nurullah Tuncer

Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tiyatro Dekor Kostüm Ana Sanat Dalı’nda lisans ve yüksek lisans eğitimini tamamladı. 1985–2002 yılları arasında Mimar Sinan Üniversitesi Sahne ve Görüntü Sanatları Bölümü Öğretim Görevlisi olarak çalıştı. 1985 yılından itibaren İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları sanatçısı. 1987’den bu yana yağlı boya resim çalışmaları yapan sanatçı 1990 ve 1996 yıllarında İstanbul’da iki sergi açtı. 100’e yakın oyunda dekor kostüm ve ışık tasarımcısı olarak çalıştı.

Sahne Tasarımını Yaptığı İşlerden Bazıları:
Kırmızı Orhan Pamuk’un “Benim Adım Kırmızı” romanın motiflerine göre / Martin Koçovski Koproduksiyon: Küçük Dram Tiyatrosu Bitola Makedonya; Saraybosna Devlet Tiyatrosu ve Uluslararası MESS Tiyatro Festivali Saraybosna Bosna-Hersek; Ex Ponto Festivali Ljubljana Primorski Yaz Festivali Koper Slovenya ve Karadağ Devlet Tiyatrosu Podgorica Karadağ (2010)
Siyah Kalem İlhami Emin-Jordan Plevneş/Vlado Cvetanovski Üsküp Türk Tiyatrosu (2009)
Tartuffe Moliere/Rahim Burhan Kosova Devlet Tiyatrosu (2008)
Kale Meşa Selimoviç/Nebojşa Bradiç Kruşevo Tiyatrosu/Belgrad Dram Tiyatrosu (2008)
La Boheme Giamo Puccini/Sulejman Kupusoviç Saraybosna Devlet Opera ve Tiyatrosu (2007)
Şen Dul Franz Lehar/Stephanie Jamnicky Hırvatistan Devlet Tiyatro ve Operası (2006)

Yönettiği Oyunlar:
Dünyanın Ortasında Bir Yer Özen Yula İBB Şehir Tiyatroları (2010)
İntiharın Genel Provası Duşan Kovaçeviç İBB Şehir Tiyatroları (2010)
Derviş ve Ölüm Meşa Selimoviç Kocaeli Şehir Tiyatroları (2009)
Dünyanın Ortasında Bir Yer Özen Yula Bosna Devlet Tiyatrosu Zenica (2008)
Titanik Orkestrası Hristo Boytçev Qatar Tiyatro Grubu (2007)
Düdüklüde Kıymalı Bamya Mehmet Baydur Bosna Devlet Tiyatrosu Zenica (2006)
Manken Daha Al Rahbi Suriye Devlet Tiyatrosu (2006)

Sanatçı ulusal ve uluslararası tiyatro ödüllerine sahiptir. Yönettiği oyunlar birçok uluslararası tiyatro festivaline katılmıştır.