Tiyatro Festivali sokağa taşacak

Bu yıl 10 Mayıs–5 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan 18. İstanbul Tiyatro Festivali’nin programı açıklandı. Festivalde yurt dışından 5 Türkiye’den 40’a yakın tiyatro ve dans topluluğunun 100’ü aşkın gösterisi İstanbullu seyircilerle buluşacak. ‘Türkiye’de Çin Kültürü Yılı’ etkinlikleri kapsamında Pekin Ejderha ve Aslan Sokak Tiyatrosu. İstiklal Caddesi’nde renkli bir sokak gösterisi gerçekleştirecek.İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından düzenlenen 18. İstanbul Tiyatro Festivali 10 Mayıs–5 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Festivalde ‘Özgürlükler–Sorgulamalar’ teması altında insan haklarından göçe savaştan şiddete insan yaşamını sarmalayan durumlar konular ve gerçekleri irdeleyecek yurt dışından 5 Türkiye’den 40’a yakın tiyatro ve dans topluluğunun 100’ü aşkın gösterisi İstanbullu seyircilerle buluşacak.

Dünyaca ünlü çağdaş sanatçı Kutluğ Ataman’ın İstanbul Tiyatro Festivali için ürettiği ‘SILSEL Türkiye’ye yazılmış mektuplar’ adlı projesi festival kapsamında 12 Mayıs–5 Haziran tarihleri arasında Galata Özel Rum İlköğretim Okulu’nda 7’den 70’e herkesi hayalindeki gökyüzünü oluşturmaya davet edecek.Dört yeni proje
İstanbul Tiyatro Festivali bu yıl bir ilke imza atarak dört yerli projeye ortak yapımcı olarak destek veriyor. Tiyatro Pera yapımı olan ‘Ah Smyram’m Güzel İzmir’im’ Tilbe Saran-Cüneyt Türel yapımı olan ‘Elin Elimde’ Şehir Tiyatroları Çağdaş Gösteri Sanatları Merkezi (ÇGSM) yapımı olan ‘İçtima-i Hakiki’ ve Aydın Teker yapımı olan ‘Üç Faz’ İstanbul Tiyatro Festivali ortak yapımı olarak Festival seyircisiyle buluşacak. Festivalde ayrıca ‘Yeni Dalga’ başlığı altında 9 genç tiyatro ve dans grubunun gösterileri kendi mekânlarının yanı sıra Salon ve Sahne Beşiktaş’ta seyircilerle buluşacak.

İstanbul Tiyatro Festivali şehrin 22 farklı mekânına yayılacak gösterilerin yanı sıra uluslararası üne sahip tiyatro toplulukları ve dans gruplarının katılacağı söyleşi ve atölye çalışmaları konferanslar ve sergilerle İstanbul’da tiyatroyla dolu bir ay yaşatacak.

Çin Kültür Yılı
İstanbul Tiyatro Festivali’nin başlangıcını Türkiye ile Çin arasındaki kültürel yakınlaşmayı ve politik ilişkilerin güçlendirilmesini amaçlayan ‘Türkiye’de Çin Kültürü Yılı’ etkinlikleri müjdeleyecek. 5 Mayıs Cumartesi gününden itibaren Fulya Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilecek Şanghay Şarkı ve Dans Topluluğu ve Pekin Operası gösterilerinin ardından 10 Mayıs Perşembe günü Pekin Ejderha ve Aslan Sokak Tiyatrosu’nun İstiklal Caddesi’nde gerçekleştireceği renkli sokak gösterisi İstanbul Tiyatro Festivali’ne renkli bir geçiş yapacak.

Açılışta ‘Elin Elimde’

Festivalin açılış töreni 9 Mayıs Çarşamba akşamı gerçekleştirilecek. Açılış Töreni’nde yıllarını tiyatroya adamış ve festival kapsamında ‘Elin Elimde’ adlı yapımla aynı sahnede yan yana gelecek iki değerli sanatçımıza; Başar Sabuncu ve Cüneyt Türel’e İstanbul Tiyatro Festivali Onur Ödülü verilecek. Schaubühne Berlin’in Sanat Yönetmeni Thomas Ostermeier de festivalin diğer Onur Odülü’nün sahibi olacak.


Hürriyet