Haluk Bilginer İngilizlere Shakespeare oynayacak

İngiltere'nin başkenti Londra'da bulunan ve Shakespeare tiyatrosu olarak anılan Globe 21 Nisan - 3 Haziran 2012 tarihleri arasında devam edecek 2012 sezonunun programını açıkladı.

Globe Tiyatrosu 2012'de Shakespeare'in kaleminden çıkan 37 eseri 37 farklı dilde sahneleyecek. Bu 37 farklı dil arasında Türkçe de var.

Shakespeare'in Türkçe olarak sahnelenecek eseri Antonius ve Kleopatra olarak belirlendi. Antonius ve Kleopatra'nın Türkçe versiyonunda Haluk Bilginer rol alacak. Böylece Bilginer Shakespeare'in ünlü eserini Shakespeare tiyatrosunun kalbinde Türkçe olarak sahnelemiş olacak. Aslında Haluk Bilginer İngilizlerin yabancı olduğu bir isim değil. Bilginer İngiltere'nin BBC kanalında yayınlanan EastEnders adlı dizide 1985 - 1989 yıllarında 14 bölümde rol almıştı.

Shakespeare'in oyunlarının sahneleneceği diller arasında Türkçe'nin dışında Rusça Yunanca Korece İtalyanca Arapça İspanyolca Ermenice Portekizce Farsça ve Afrika dilleri bulunuyor. Globe'un sanat yönetmeni Dominic Dromgoole yaptığı açıklamada "Bize katılan her sanatçı Shakespeare'in eserlerini kendi dilinde Globe tarzına uygun olarak sergileyecek. Üstelik oyunlar sırasında üst yazı da kullanılmayacak" dedi.

Halun Bilginer'in rol alacağı eser 2-3 Mayıs'ta izleyicilerle buluşacak.

Sabah