Ada

Tarih: 04.04.2010
18.04.2010

Mekan: Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]
Adres: Katip Mustafa Paşa Mah. Tel Sok. No: 4/2
İl/ilçe: İstanbul / Beyoğlu
Telefon: 0212 251 02 73
Fiyat: Tam: 2500 TL
Öğrenci: 2000 TL

Yönetmen: Bülent Emin Yarar
Oyuncular: Hakan Pişkin Ümit Çırak

2009-2010 sezonunu Almanya Turnesi ve Ankara Tiyatro Festivali ile açan Ada İstanbul seyircisi ile Ti Performans´da buluşmaya devam ediyor. Oyundaki performansları ile IX. Lions Tiyatro Ödüllerinde "Küçük Salon Erkek Oyuncu" ödülüne layık görülen Hakan Pişkin ve Ümit Çırak tarafından sahnelenen Ada yönetmen Bülent Emin Yarar yorumuyla izleyiciyle buluşuyor."İdeolojilere sistemlere dinlere hatta insana inancın yitirildiği bir adaya mahkum edilseydiniz - tam da günümüz dünyası gibi - yaşama gücünüzü nereden beslerdiniz

Bir var olma mücadelesi..

İçinde bulunduğumuz yüzyılda oldukça çalkantılı süreçler yaşıyoruz. Kuraklık global kriz siyasi kaos ve ekonomik darboğaz. Bütün bunlar bireyi sıkıştıran hayatı sürdürürken cesaretini kıran yaşama motivasyonunu düşüren etkenler. Peki ne yapmalı nasıl ayağa kalkmalı Her dezavantajın bir avantajı olduğunu iyi ile kötünün iç içeliğini şafağın doğmasından önceki anın gecenin en karanlık rengi olduğunu nasıl hatırlamalı İşte bu oyun ümidi yaratma konusunda insanoğlunun içinde bulunduğu koşullarda ümidini kendi içinden yeniden nasıl filizlendirebileceği konusunda üstelik bunu tiyatro yoluyla oyun oynayarak nasıl etkili hale getirebileceği konusunda güçlü etkin bir yol gösterici oluyor. Ayrıca bunu yaparken kendimizi tanıma tiyatro aynasında kaçamayacağımız çapaklar içinde bulunduğumuzu algılama fırsatı sunuyor. Böylece hayata ait kendimize ait yeniden ve olumlu bakışlar kazanabilme şansını da veriyor.

Oyun Güney Afrika´da ünlü bir ada olan Robben adasında geçmektedir. Ünlüdür çünkü Güney Afrika Cumhuriyeti siyahlara seçme hakkı tanıdıktan sonra cumhurbaşkanı seçilen lider Nelson Mandela ada tutuklularındandır. Oyun bu adada yaşayan iki tutuklunun aralarındaki ilişkiyi çatışmayı ve dayanışmayı ele almaktadır. Ada nefretin hakim olduğu dünyamızda sevginin olabilirliğine dair evrensel bir oyun.