Devlet Tiyatroları her yıl Adana Trabzon Ankara ve Konya'da geleneksel olarak düzenlediği uluslararası tiyatro festivallerinin hazırlıklarını büyük ölçüde tamamladı. Festivaller kapsamında 50-55 yabancı tiyatro grubunu ağırlayan Devlet Tiyatroları bu yıl programa çocuk oyunlarını da ekleyerek geleceğin seyircisine ulaşmayı amaçlıyor.

Tiyatroseverleri 60 yıldır birbirinden güzel oyunlarla buluşturan Devlet Tiyatroları (DT) uluslararası tiyatro festivallerine ev sahipliği yapmaya da devam ediyor.

Adana Trabzon Ankara ve Konya'da her yıl geleneksel olarak düzenlenen uluslararası tiyatro festivallerinin hazırlıklarını büyük ölçüde tamamlayan DT bahar aylarında birçok yabancı tiyatro grubunu seyirciyle buluşturacak.

DT Uluslararası İlişkiler ve Festivaller Birimi Sorumlusu Sükun Işıtan özellikle son 3 yıldır festivallerin çıtasını yükseltmek için çalıştıklarını daha iyiye ulaşmayı hedeflediklerini söyledi.

DT'nin en genç uluslararası festivalinin Konya'da düzenlenen ''Türkçe Tiyatro Yapan Ülkeler Festivali'' olduğunu belirten Işıtan farklı bir konsepti olan festivalin gerek Konya Devlet Tiyatrosu gerekse birimlerinin azimli çalışmaları sonucu Türk kökenli ülkelerde büyük ilgiyle karşılandığı bildirdi.

Festivalleri özellikle bahar aylarında başlattıklarını dile getiren Işıtan ''Enerji yaratmak istiyoruz. Önemli şehirlerde önemli ekipleri ağırlıyoruz. Seyircimiz çok yerleşik ciddi bir festival seyircisi var bu 4 şehirde'' dedi.

''İLK FESTİVAL 27 MART DÜNYA TİYATRO GÜNÜ'NDE BAŞLAYACAK''
Festival programının 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü'nde Adana'daki ''Sabancı Uluslararası Tiyatro Festivali'' ile başlayacağını anlatan Işıtan şunları kaydetti:

''Bu yıl 12'ncisini düzenleyeceğimiz Adana'daki festival 1 ay sürüyor. 14-24 Nisan tarihlerinde Konya'da 3'üncü yılına giren ''3. Uluslararası Türkçe Tiyatro Yapan Ülkeler Festivali' 25-30 Nisan tarihlerinde ise '6. Küçük Hanımlar Küçük Beyler Uluslararası Çocuk Tiyatroları Festivali' yapılacak.

Trabzon'da gerçekleştirilecek '11. Uluslararası Karadeniz Tiyatro Festivali''de 1 Mayısta başlayacak 15 Mayısta sona erecek.

Bir festival düzenlemek çok ciddi bir ön hazırlık gerektiriyor. Hazırlığımızı önceden yapalım ki en kaliteli ekiplerin programlarına girebilelim. Adana'da 12'nci festival daha başlamadı ama biz 13'üncü yılın davet mektuplarını bir ay önce gönderdik.''

"HER YIL 50-55 YABANCI GRUP AĞIRLIYORUZ"
Önemli ve tanınmış ekipleri festival programına eklemek için çalışmalara erken başladıklarını vurgulayan Işıtan sözlerini şöyle sürdürdü:

''Devlet Tiyatroları 4 uluslararası festivalle her yıl Türkiye'de 50-55 yabancı grubu ağırlıyor. Bunun haricinde yine davetlimiz olarak gelen sahnelerimizde ağırladığımız önemli ekipler var.''

"FESTİVALLERE ÇOCUK OYUNLARINI EKLEDİK"

Sükun Işıtan geçtiğimiz yıldan itibaren festivallerde çocuk oyunlarını eklediklerini Adana Konya ve Trabzon'da yetişkin kadar çocuk seyirci ağırladıklarını ifade etti. Bu yılki festivallerde daha fazla çocuk oyunu olacağını belirten Işıtan ''Geleceğin festival seyircisine ulaşmak onları yetiştirmek çocuklar festivali beklesin istiyoruz'' dedi.

sabah