"Eugene Stickland ın yazdığı oyunu Yıldız Kenter sahneye koyuyor."

Tür: Tiyatro

Yöneten: Yıldız Kenter

Oynayanlar: Yıldız Kenter Sedef Şahin

Çellist: Feride Berin Varol / Jülide Calca Eke

Dekor/Kostüm: Osman Şengezer

Işık: Cem Yılmazer

Kostüm Uygulama: Çolpan İlhan atölyesi çalışanları

Konu:

Oyun yaşlanmak ve bunun çeşitli bedelleri kuşak farklarından çıkan çatışmalar ve bunun getirdiği komik ve dokunaklı durumları anlatır. Ortaya temelinde kadın ve yaratıcılık olan sıcak bir dostluk öyküsü bir aşk hikayesi çıkar.

Sanat özellikle insanın yaratıcılığı yaşamın getirdiği tüm kayıpların bir noktada üzerinden gelebilmesini sağlar. Bu yolculukta en yalnız hissettiğimiz anda bile insan sıcaklığını sevgisini duyabilme gücünü bize vermesi sanatın birleştirici gücüdür.

Yaşlı bir oyuncu olan Jane tamamen kadın oyunculardan oluşan bir Kral Lear prodüksiyonunda Lear rolüne hazırlanmaktadır. Ona ezberde yardıma gelen Heather ise liseli bir genç kızdır. Oyunun üçüncü kişisi ise bir viyolonselcidir ya da viyolonselin kendisidir. Çalgı ve ezgiler zaman zaman eski Yunan tiyatrosunda Koronun gördüğü işlevi yüklenir ve yaşlı oyuncunun bir çeşit alter ego su olur.

Oyunda izlediğimiz süreç yaşlılığın gençlikle büyümesi umarsız gençliğinse bir ihtiyarla hayatı tanıyıp umudu keşfetmesidir. Jane ve Heather hayatlarında değişik kayıplar yaşamışlardır. Oyuna hazırlanırken birbirlerini tanırlar ve anılarını paylaşırlar. Sanatın yapıcı gücü ve Shakespeare in büyüleyici varlığı sayesinde hem kendilerini hem de yepyeni dünyaları duyguları ve yetenekleri keşfederler.

Kanadalı yazar Eugene Stickland Kraliçe Lear ı Urban Curvz Kadın Tiyatrosu nun kurucularından Joyce Doolittle için özel olarak yazdı. Şubat 2009 da Urban Curvz de seyirciyle buluşan oyun Türkiye de ilk defa Kent Oyuncuları tarafından Yıldız Kenter in yönetmenliğinde sahneleniyor.