Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Tiyatro Üzerine Röportajlar

  Uğur YÜCEL

  Türk sinemasının usta ve başarılı isimlerinden Uğur Yücel’in Yazı Tura’dan sonra tekrar yönetmen koltuğuna oturduğu Hayatımın Kadınısın filmi dün vizyona girdi. Yücel'in yazdığı yönettiği ve başrolünü Türkan Şoray'la paylaştığı film arabeski arka fonuna alarak orta ve alt sınıfa ait insanların acılı ve inişli çıkışlı yaşamlarını perdeye aktarıyor. Uğur Yücel’e filmin ortaya çıkış hikayesini arabeskin hayatındaki yerini canlandırdığı Tophaneli Tayfur karakterini Türkan Şoray’ı ve gelecek projelerini sorduk.

  Arabesk bir hayatın içinde müzikal inkarla geçti aslında ilk gençliğimiz

  Hayatımın Kadınısın filminin çıkış noktasını öğrenebilir miyiz sizden? Bu hikayeyi yazmak nereden geldi aklınıza?

  -Dizi çekimlerinin bittiği gün çok yorgundum. Günlerce uyuyacağımı düşünüyordum. Hatta sabah uyandıracak olana okkalı bir küfür hazırlıyordum. Zıplayarak uyandım ezan sesiyle. Uyayamıyorum sağa dön sola dön. Aklıma film kareleri geliyor. Diz üstü bilgisayarımı kucağıma aldım. Bir film koydum. Belki kafam dağılır dedim. Olmadı. On ikiye kadar uyuyacağım ya! Filmi bırakıp kitap aldım elime. Neye baksam kaptırıp gidiyorum. Cin çarpmış gibiyim. Aklımda fikrimde merdivenler loş sofalar bir kadın bir erkek. Adam evi terk ediyor kadın ağlıyor. Dur not edeyim dedim. Üçüncü cümle bitti. Türkan Şoray yazdım. Akşama kadar hikaye çıktı. Akşam arkadaşlarıma anlattım. Bir gün sonra Türkan Şoray'la konuştum. Sonra Erol Avcı'ya anlattım. Hadi hemen çek dedi. Öyle işte. Böyle başladı herşey.

  Hikayesini anlattığınız karakterleri ve onların yaşadıkları dünyayı yaratırken nelerden esinlendiniz neleri baz aldınız?

  -Ben iki yazlık sinema arasında bir evde doğdum. Yaz akşamları bir onda bir bunda geçti. Minicik bebekken binalara yansıyan sinema sesleriyle uyudum. Semt mahalle çocuğuyum. Tam kendimden insanlar bunlar. Yakın uzak akrabalar. Tabii ki hikayeyi düşündüğüm günün öğleden sonrasında mekandaydım. Haliç’te. Balık ekmek çay akşama köprü altında rakıyla geçti ilk paragraflar. Çok güzel başladı bu iş ya! Çok da güzel bitti. Tek bir dileğim var o da seyircisi bol olsun filmin.

  Filmin müziklerini nasıl seçtiniz? Bu şarkıların arabesk müziğin sizin hayatınızdaki yeri nedir?

  -Yazıyla beraber geliyor müzik. Atmosferleri kurarken beraberinde şarkıları duyuyorsunuz zaten. Arabesk bir hayatın içinde müzikal inkarla geçti aslında ilk gençliğimiz. Ben caz dinleyicisiydim. 12 yaşımda 200'ün üzerinde plağım vardı. Ama 'Bir Tesselli Ver’e kulak vermeden geçer mi günler? Ben mahallemi insanlarımın müziklerini hiç reddetmedim. Kendimi o müziklerin kederine siyaseten bırakamadım ama ruha işliyor duydukların.

  Arabeskin bu filmin dilinin oluşmasında ve duyguların izleyiciye geçmesine ne gibi faydaları oldu?

  -Herkes provalar sırasında bu film için seçilen müzikleri dinledi. Evde bütün gün bu şarkılar çaldı. Bize karakterler giderken yardımcı oldular… Eğer bir faydası olduysa bu seyirciye yansır. Filmi izledikten sonra bir bütünlük duygusuyla ayrılmak önemlidir.

  ŞARKILAR BÜTÜN KARAKTERLERİN RUHUYLA ÖRTÜŞÜYOR

  Hatasız Kul Olmaz şarkısının filmde özel bir yeri var. Bu ana karakterlere yapılan bir gönderme mi?

  -Tophaneli Tayfur kendini suçlayan bir adam. Masum görmüyor kendini. Kendince çok haklı nedenleri de olsa adam vurmuş. Ama kendini günahkar bulmuyor. “Masum değilim ama günah işlemedim. Hata ettim.” Bu bu toprakların arabeskidir işte. Hatasız Kul Olmaz tam Tayfur'u anlatır. Ana karakterlerin ruhuyla örtüşüyor bütün şarkılar. Tayfur bir Orhan abi dinleyicisi. Orhan Abi filmin parçalarını gördüğünde; "Bizim ruhumuza yakın bu insanlar." dedi. Doğru. Ben de öyle düşünüyorum.

  Balat ve Perşembe Pazarı çevresinde yapılan çekimler nasıl geçti? Tophaneli Tayfur karakteri yaratılırken o civarın insanının bir katkısı oldu mu?

  -Çekimlerimiz olaysız ve sakin geçti. Türkan da ben de sevilen insanlarız. Ekibimiz çok düzgün ve özenliydi. Çok sakin geçti. Perşembe Pazarı'nda çok yakınlık gördük esnaftan ve deniz yolları çalışanlarından.

  BU AĞIZ KABADAYI KİBARLIĞI

  Tophaneli Tayfur "p ç t k" gibi sert ünsüzler ve "s z" harflerine vurgu yaparak konuşuyor. Bu konuyu biraz açabilir misiniz? Bu dil nasıl ve neden oluştu?

  -Bizim boğaz sokaklarında ve eski kabadayılarda bu ağız vardır. Kendilerine romantik bir hava katmak istediklerinde böyle tız cız bız sesler çıkarırlar. A'lar incelir. Kabadayı kibarlığıdır bu ağız.

  Türkan Şoray’la çalışmak nasıldı? Filminizin başrol oyuncusu ve rol arkadaşınız hakkında neler söyleyeceksiniz? Onu yönetmek ve karşılıklı oynamak nasıldı?

  -Türk sinemasıyla çalışmak gibi birşey bu. Bir efsane kadın. Heyecan verici. O sete herhangi bir oyuncu gibi geldi. Öyle gitti. Karşılıklı oynarken Türkan’a değil Asuman’a baktım. Çok güzeldi.

  Filmin hem yönetmeni hem de başrolü olmanızın avantaj ve dezavantajları neler oldu?

  -Ben kendimi iyi hissediyorum. Yorgunluk katlanıyor sadece. Yoksa filmin başladığı günden paydos gününe kadar bir şelale gibi akar herşey. Yetiştin yetiştin. Yoksa duvara toslarsın. 200 kilometreyle duvara doğru gitmeye benzer film yapmak. Dümeni son anda kırdın kırdın. Heyecan ve dinamizm.

  YAZI TURA SEYİRCİYE İKİ NUMARA BÜYÜK GELDİ

  Hayatımın Kadınısın 11 Altın Portakal almış Yazı Tura ’dan çok daha farklı bir film. İki filminizin biçim tarz ve sinema dili açısından bu kadar farklı olmasını neye bağlıyorsunuz?

  -Çoğu Yazı Tura fanatiği filmin bizim seyirciler için erken bir film olduğunu söyledi. İki numara büyük geldi deniyor. Ben de söylem olarak katılıyorum buna. Yazı Tura seyredilirken diyet kola gofret tüketemezsin. Boğazında kalır. Bu defa daha kolay okunacak birşey yazdım. Eminim şimdi de biraz daha ağlatsaydın bizi şöyle paralanıp hönkürerek çıksaydık sinemadan denilebilir. Yapmadım. Bizim semtlerin insanları içlerine ağlarlar. Kederlerinde sevinçlerinde çiğlik yoktur. Onun için edepli insanlardır.

  Yazı Tura aldığı onca ödüle rağmen gişede bekleneni vermemişti. Siz Hayatımın Kadınısın’ın gişedeki şansını nasıl görüyorsunuz? Çok izleyiciye ulaşırsa bunun nedeni neye bağlarsınız?

  -Sahiden bunu çok merak ediyorum. Film çekim ve post aşamasında bizler için bir genel görüş oluşturuyor. Ama galadan şaşkın ayrıldım. Büyük çoğunluk filmin iş yapacapını düşünüyordu. Özlenmiş bir film olduğunu söyledi çoğunluk. Hayatın çok içinden çok bizim semtlerden geldiğini söylediler. İş yaparsa bu karakterlerin hemen her köşede yaşadıklarını gösterir.

  ŞARKI SÖYLEDİĞİM SAHNEYİ ÇOK SEVİYORUM

  Bu filmi iki dizi sezonu arasında 3 ay gibi kısa bir sürede çekmeyip zamana yaysaydınız neleri değiştirirdiniz? Zamanınız olmadığı için yapamadığınız şeyler oldu mu?

  -Mükemmel olurdu. Ama ben mükemmel peşinde değilim. Bundan sonra hele hiç değilim. Böyle birden gelen birden çıkanla daha çok ilgileniyorum. Provalarda bir sürü detone vardı kimi oyuncularda. Hiç düzeltmedim. Hafif bozuk gitsin istedim. Hayatın kendi bozukluğuyla ayrıca ilgileniyorum. O başka bir duyum. Yani bir sürü tamir edilecek şeyi bıraktım bozuk kalsın.

  Şarkı söylediğiniz sahne çok etkileyici. O sahne senaryoda hep var mıydı spontane mi gelişti?

  -Hep vardı. Doğrusu ben de o sahneyi çok sevdim seyredince. Özelliği şu; önce genel baştan sona sahneyi akıtırız çoğulukla. Sahneyi açtık. Aktı gitti. Monitörde izledim. Bir daha çekmiyorum bu sahneyi dedim. Eee yakınları yedeklemeler dediler. Jürgen’e sordum. Sence tamam mıydı? Tamam. Bence de. “Paydoosss!” Bazı şeyler bir defa olur. İstediğin tekrarı yap onu yakalayamazsın. Belki de filmin en içime sinen sahnesi.

  TÜRK SİNEMASI ALTIN ÇAĞINI YAŞIYOR

  Siz yıllardır Türk sinema ve dizi sektöründe iş yapıyorsunuz. Vizyonda bir anda bu kadar çok Türk filmi olmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

  -Bir kere genç arkadaşlar ticari bir alan keşfettiler. Seyirciyi yerinden kıpırdatıp sinemaya çekiyorlar. Bence Türk sinemasının altın çağı başlıyor. Yakında on milyon yapan filmler göreceğiz. Nitelik iyice artıyor. Bir de insanlar artık televizyondan uzaklaşacaklar. Yeni kuşaklar ekranlarını ceplerinde ya da diz üstünde taşıyorlar. Sinema onlar için daha büyülü. Sinemanyak bir kitle var. Koca ekranlarda showlar görmek istiyorlar. Sinefiller de kendilerini tatmin edecek filmler buluyorlar. Nereden nereye geldik. Siyah beyaz ekranlara ayar çekmek için damdan düşen dedelerin torunları cebinde hem telefon hem kamera hem bilgisayarla dolanıyor. Sinema bu alan içinde görkemini yitirmiyor ama. Gelecek zamanların cool sanatı.

  Bundan sonraki sinema projeniz nedir? İmparator'u çekecek misiniz?

  -Bir komedi yapalım istiyor Erol Avcı. Bir tretman var elimde. Komik de. Belki onu çekeriz. Sessizlik diye çekmek için sabırsızlandığım bir trajedi var. İmparator’u hemen çekebilirim. Ramon var. Bir de Sezen için çekmek istediğim bir film hazırlıyorum. Alacakaranlık dizisinin karakterleriyle çekilecek bir polisiye-gerilim filmi teklifi de var yapımcılardan

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Nurullah Tuncer

  Şehir Tiyatroları'ndaki değişiklikleri Sanat Yönetmeni Nurullah Tuncer anlattı. Tuncer bu yıl repertuvarı çalışanların belirlediğini ve bunun performansı artırdığını söylüyor.

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları sezona yeniliklerle başladı. Oyunlar için sekiz sahne ayıran Şehir Tiyatroları şimdi de Gaziosmanpaşa Sahnesi'nde sadece çocuk oyunları sergiliyor. Biletler gişelerden olduğu gibi Tickettürk aracılığıyla da temin edilebiliyor. Bu sayede biletler tiyatro izleyicisinin ayağına kadar gidiyor. Repertuvarın çalışanlar tarafından belirlendiği tiyatro ve tiyatrodaki yeniliklerle ilgili İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Sanat Yönetmeni Nurullah Tuncer şunları söyledi:

  Bu yıl repertuvarı Şehir Tiyatroları'nda çalışanlar belirledi. Repertuvar 80'e yakın oyun içinden seçildi. Bu ilk kez yapılan bir uygulamaydı. Daha önce genel sanat yönetmeni ve dramaturji ile birlikte hangi oyununun oynanacağı kararlaştırılırdı. Bunu kurumdaki performansı arttırıcı bir yöntem olarak değerlendiriyoruz. Önümüzdeki yıl da bu metodu devam ettirmek arzusundayız.

  HİÇBİR ŞEY UNUTULMASIN!

  Bu sene 'Hiç Kimse Unutulmayacak Yaşasın Sanat' sloganımızı tiyatronun yaşadığı durumlara bir imgeden bakarak oluşturduk. Sloganın birçok göndermesi var. Bunu siz de 'hiç kimseyi unutmayın' anlamında söyledik. Unutmaya hazır bir toplum olduğumuz için bunu yeniden bir söyleme dönüştürmek istedik.

  Şehir Tiyatroları'nın bu yılki asıl hedefi çocuklara daha fazla ulaşabilmek. Çünkü çocuk tiyatrosu bir biçimde sahibi olmayan bir tiyatro gibi... Bizim de bu sene çocuk tiyatrosunu daha kurumsal bir kimliğe oturtmak gibi bir derdimiz var. Onun içinde bu sene Gaziosmanpaşa Sahnesi'ni çocuk tiyatrosuna ayırdık. Burada sadece oyunlar oynanmayacak çocuk eğitim birimlerinin çalışmaları da olacak.

  Çocukları geleceğin seyircisi olarak görüyoruz. Büyükler istedikleri yere gidebiliyor ama çocukların gitmesi için tiyatronun onlara yakın olması gerekiyor. Trafik ve çevre gibi konularda çocuk tiyatrosu yapmak istiyoruz. Madde bağımlılığı konusunda da çocuk ve okullara yönelik bir programımız olacak.

  Uluslararası ilişkilere ayrı bir önem veriyoruz. Çünkü bu ilişkiler olmadan şehir tiyatroları kendi kimliğini ve duruşunu sergileyemez. Mümkün olduğu kadar festivallere gidilmesi ortak prodüksiyonlar yapılması gerekiyor. Bu bir kan değişimi. Ben oyunların yurtdışında da sergilemesi gerektiğine inanıyorum. 'İstanbul-Mekan' tiyatro festivali de bu anlamda şehir tiyatrolarına hizmet eden bir çalışma... Cumhuriyetin 85'nci yılı nedeniyle Cumhuriyet konulu bir oyun yazma yarışması düzenlemeye karar verdik. Büyük ihtimalle 29 Ekim'de ilan edeceğiz.

  Şehir Tiyatroları kar eden bir kurum değil. Ancak geleceğin aydın insanlarını yetiştirmesi bakımından kar ediyor. Bizim 600 çalışanımız var. Önümüzdeki yıl da bilet fiyatları değişmeyecek büyük olasılıkla. Bir şekilde kar etmemiz gerekiyor. Hem personel yasası hem Şehir Tiyatroları'nın yönetmeliğiyle ilgili iyileştirici birtakım değişiklikler yapılırsa devlete de daha az yük düşecek.

  GİŞE ALIŞKANLIĞI BİTMESİN!

  Tickettürk projesi benim dahlimde değil. Sonuçta biletlerin parası direkt belediyeye gittiği için onların tasarrufu... Temelde böyle bir düşünceyle davranılmış ama alışkanlıklarımızı yitirmek de zor. Şehir Tiyatroları'nda 92 yıldır gişe alışkanlığı vardı. Gişe alışkanlığının bitmesi duygusal anlamda kötü olacak. Gişede duran Nevin Abla bizim için önemliydi. Bu projeyle bizim gişelerde sattığımızın üstünde biletin satılması gerekir. Bunu zamanla birlikte göreceğiz...

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Nejat İşler

  Çıplak geldim çıplak gideceğim...”

  - Siyasal bilimler okumak istemişsiniz sonra kendinizi konservatuvarda bulmuşsunuz…

  - Ben çocukluğumdan beridir öyle bilmiş bilmiş konuşurum. Beş yaşından beridir hep gazete okurum. Hâlâ da öyle... Sabah iki gazete okumadan ayılmam. Önce ilgileniyorsun sonra fikir yürütmeye başlıyorsun sonra da uygulama ihtiyacı duyuyorsun. Uygulamak için de o işi yapman gerekiyor.

  - Peki neden olmadı?

  - İyi ki de kazanmamışım bu işi yapıyorum. Daha iyi oldu…

  - Şöyle dönüp bakınca hiçbir şey için ayak dirememişsiniz her şey hep tesadüfen olmuş sanki...

  - Öyle hayat da öyle değil mi? Hiçbir şeyi kasarak yapmadım şimdiye kadar. Zaman karşılaştırıyor bir yerde. Kader mi tesadüf mü bilmiyorum artık...

  - Bir ara kendi tiyatronuzu kurmuşsunuz. Tiyatro bu kadar önemliyken bir anda setten sete koşuşturur oldunuz…

  - Şimdi para kazanma zamanı. Para kazanmayı bitirdikten sonra o işi yapmaya devam edeceğiz.

  - Tiyatro sinema TV… Hangisi ağır basıyor?

  -Tiyatro ağır basıyor. Sinema da benim için önemli. Televizyon para sadece.

  - Bu işi sadece para kazanmak için yapmak bir yerden sonra sıkmıyor mu?

  - Ben televizyonda para kazanmak için varım. Ticari kaygım hiç yok. Televizyona girdiğim anda para kazanacağımı biliyorum. Riske atmıyorum kendimi. Sanki bir yerden para almaya gidiyorum gibi. Televizyonda oyunculuk falan da yapmıyorum bence kimse de yapmıyor. Yaptığını sanan yanılır. Büyük bir aldanma olur bu.

  - Peki para kazanmak için tiyatroyu ertelemek?

  - Valla askere gittiğim zaman da kendimi kötü hissediyordum ama yapacak bir şey yoktu. Askerlik bitecekti ve hayata dönecektik. Bunun gibi hissediyoruz askerlik gibi...

  - Şu ana kadar yaptığınız işlerden memnun musunuz?

  - Evet. Nedenim belli çünkü ben nedensiz iş yapmam. Mesela iyi ki de Mavi Jeans reklamını çekmişim şimdi bir çocuğum var. (Nejat İşler'in çocuğum dediği şey Galatasaray'da iki arkadaşıyla birlikte açtığı Tezgah isimli kitap-cafe.)

  - Para hayatınızı nasıl değiştirdi eskiden parasız bir adamdınız?

  - Sadece zamanı daha hızlı hareket ettiriyor...

  - Denge sağlayamadığınız oluyor mu?

  - Hayır... Ben hayat standartlarımı geliştirmek için para kazanmıyorum. Amacım zamanı satın almak. Mülk edinmek gibi bir derdim yok. Mülkiyet hırsızlık gibi bir şey.

  - Bir şeye sahip olmak neden rahatsız ediyor?

  - Sevmiyorum işte. Biz kuşak olarak böyleyiz. Bize sevmeyi bir şeylere bağlanmayı öğretmediler. O tarafımız gelişmedi. Benim tek bir düşüncem var; çıplak geldim çıplak gideceğim…

  - Eskiden insanlarla yüz yüze geçiyordu hayatınız. Şimdi setler arasında mekik dokuyorsunuz...

  - Ben hayatımda hiç bu kadar çalışmamıştım. Ama dedim ya askerlik gibi işte. Onun dışında değişen bir şey yok. Hâlâ aynı adamlarla görüşüyorum aynı şeyleri giyiniyorum aynı şeyleri yiyorum... Sadece ben bu işi yapıyorum.

  -Gerçekten değişmedi mi?

  - Hayır; çünkü nerede niçin olduğumu biliyorum. Bana 30 yaşında sen iyi oyuncusun demeye başladılar. 21'imde deselerdi belki başka türlü olurdu. Şimdi bana ‘çok iyi oyuncusun' diyen birine ‘sen oyuncu görmemişsin' diyesim geliyor.

  - Yolda yürürken insanların dönüp dönüp bakması nasıl bir duygu?

  - Benim için sıkıcı bir durum. Otobüse biniyorsunuz ama hemen iniyorsunuz. Çünkü insanlar hayatın seyrinde ilerleyemiyorlar ben insanları seyredemiyorum. Oysa en çok sevdiğim şey insanları seyretmek. Ondan mahrum kaldım.

  - Popüler olmak gibi bir derdiniz yok…

  - Sevmiyorum çok çabuk tüketiliyorsunuz. Bazen günde 8 - 10 tane röportaj teklifi geliyor. Ben kendimi anlatmak zorunda kalmamalıyım. Arkadaşlarıma anlatmıyorum niye insanlara anlatayım ki?

  - Bu meslekte popüler olmak avantaj değil mi?

  - Ben piyasanın içinde değil kenarındayım… İşimi yapıp çıkıyorum. Burada da bir kotam var o dolunca yine gideceğim. İleriye dönük kimseye borçlanmazsanız rahat hareket edersiniz. Evet emeği geçenler oldu ama kimseye borçlu değilim...

  - O zaman ne yapacaksınız?

  - Dükkanla ilgilenirim kitap satarım. Tiyatro olur tiyatro yaparım film gelir film çekerim…

  - Kitap satmak mı oyunculuk mu?

  - Tabii ki kitap satmak.

  - Oyunculuk yapmasanız da olur mu yani?

  - Oyunculukla ilgili hiçbir hedef koymadım kendime. Ama ne gariptir ki hep oyunculukla bir yerlere gidiyorum.

  - Her şeyi bırakıp tezgahın başına dönmek elinizde ama…

  - Herkesin her şeyi unutabileceğini bilsem bir an bile düşünmeden tezgahımın başına geçerdim.

  - Bir sene sonrasını düşünüyor musunuz peki?

  - Hayır. Ama ne yapmak istediğimi biliyorum sadece yapmak istediğim şeyi biraz erteliyorum. Ben zamanın gücüne inanırım o zaman gelecektir mutlaka gelecektir şimdiye kadar hep geldi.

  - Ne yapmak istiyorsunuz?

  - Mesela tiyatro...

  - Nasıl bir tiyatro?

  - Biz antitiyatro yapacağız. Tiyatronun kalıplarıyla alay edeceğiz. Her şey doğaçlama olacak. Seyirciyle bire bir yaşayacağız. Klasik tiyatro gibi yapmayacağız.

  - Siz de konservatuvar ve Devlet Tiyatroları geleneğinden geliyorsunuz…

  - O bir eğitim onu almak zorundasınız. Siz bir kereste olarak giriyorsunuz yontularak çıkıyorsunuz… Ondan sonra da yaptıklarınızla kendinize şekil vermeye başlarsınız. Giderken bir yere çarparsınız bir yeriniz çizilir. O çizik seni sen yapar.

  - Oyun yazarlığı devam ediyor mu?

  - Şu anda değil ama kafada yazmaya devam.

  - Bundan sonrası için sinema mı tiyatro mu ön planda olacak?

  - Önce tiyatro. Çünkü sinema şu anda bana ait bir şey değil sinemada hala oyuncu olarak varım. Tiyatroda böyle değil; yazıyorum çiziyorum o daha çok hakim olduğum bir konu. Ama sinemaya da bir gün her yönüyle hakim olmak isterim.

  - Sinemanın yeni jönlerinden biri olarak görülmek kulağa nasıl geliyor?

  - Komik geliyor hiç beni ilgilendiren bir mevzu değil. Ben takımı kurtarmaya gelmedim. Ben top oynarım ama takımı kurtaracak golcü değilim.

  - Popüler kültürle aranız nasıl?

  - Popüler kültürden uzak duramazsınız. Böyle bir duruş yok… Sadece bunun farkına varıp bir mesafe koyabilmek önemli… Ben yaptığım her şeyde kendime nefes alabilecek alanlar yaratıyorum. Başka türlü baş edemezsiniz yoksa.

  - Gündelik hayatınızda olmamasını istediğiniz şeyler neler?

  - Nezaket eksikliği ve anlayışsızlık… Keşke bunlar olmasa. Bir de hepimizin sakinleşmesi lazım. Kristal sarayına girmiş bir fil gibi yürüyoruz. Biraz ağır ağır gitmeliyiz zarar vermemek lazım…

  - Gezi dergisi sormadan olmaz. Geziyle aranız nasıl? Sık sık seyahat eder misiniz?

  - Gezmeyi çok seviyorum. Eskiden çok gezerdim. Hayatla ilgili tek amacım 40 yaşımdan sonra dünyayı gezebilecek koşullara sahip olmak.

  - Ya İstanbul?

  - Eskiden çok dolaşırdım birçok yerini de iyi bilirim. Ama şimdi pek vakit bulamıyorum. Binlerce yıldır tecavüze uğruyor ordular girip çıkıyor… Onca kıyıma rağmen nasıl bu kadar güzel anlamıyorum.

  - Sanki mutsuz bir adamsınız...

  - Ben dünyanın bir parçasıyım şurayla ve bedenimle sınırlı değilim. Bir şeyler yanlış gidiyor birileri acı çekiyor… Ben de çekiyorum aynı acıyı. Altıma son model bir araba çekip güzel bir ev alınca mutlu mu olacağım yani? Hayır olmam. Aramızda mutlu olanlar varsa zekalarından şüphe ederim bir de gözlerinden. Çünkü iyi görmüyorlardır.

  - Peki gezdiğinizde mutlu olacak mısınız?

  - Mutlu değil de iyi hissedeceğim kendimi… Her yere gidip her şeyi görmek istiyorum. Belki de daha mutsuz olacağım. Ben Yurtdışında da bir şeyler yapmak istiyorum. Tiyatro olur sinema olur... Ama sadece Avrupa'da ya da Amerika'da değil. Uzakdoğu'da Ortadaoğu'da da bir şeyler yapmak isterim. Bu da iyi bir dolaşma yöntemi olabilir (gülüyor).

  -Bir yerde tiyatro yaparken ölmek istediğinizi okumuştum…

  - Haftanın 7 günü durmaksızın oyun oynayabileceğim bir tiyatro mekanım olsun istiyorum. Eğer her gün tiyatro yaparsam zaten kaçarı yok ölürüm. Bu da iyi bir intihar yöntemi olabilir (gülüyor)

 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Bennu Yıldırımlar

  Neden tiyatroyu seçtiniz?
  İlgi duydum denemek istedim


  Ailenizde tiyatrocu var mıydı?
  Hayır yoktu.


  Destek oldular mı?
  Köstek olmadılar. Ama tabi bir mühendislik kadar keskin bir durum olmadığı için mezun olduktan sonra nelerin olup olmayacağını anladılar.


  Tiyatronun başka bir alanıyla ilgileniyor musunuz?
  Hayır şu an oyunculukla ilgileniyorum. Kim bilir belki ilerde…


  Belli bir birikiminiz var oyun yönetmeyi düşünür müsünüz?
  Çok kişisel birikimler bunlar. Yönetmenlik her kesin yapabileceği bir şey değil. Kişinin kendisiyle uğraşması ile 20 kişiyle uğraşması arasında fak var.Yönetmenlik çok başka bir şey.


  Nasıl bir izleyicisiniz?
  Kötü bir izleyici değilimdir. Ben biraz abartarak her şeyi izlemeye çalışıyorum.


  Nedir izlerken dikkat ettikleriniz neler ararsınız oyunda?
  Oyunu bilip bilmemekle karşındaki oyuncuyu tanıyıp tanımamakla ilgili. Ben daha çok rolün nasıl değerlendirildiğine bakıyorum. Daha çok birliktelik olduğunda daha mutlu oluyorum. Çünkü tek başına yapılan bir meslek değil herkesin birbirini etkilediği bir meslek bütünüyle çok iyi olmasa da bazı sahneler oluyor içten yapıldığı zaman bana da dokunuyor bir yerlerde.

  Nasıl oyunlarda rollerde oynadınız?
  Çeşitlilik gösteriyor. Şansıma o kadar birbirine benzeyen roller düşmedi.


  Keyif aldığınız bir tür var mı?
  Tür olarak ayırt etmiyorum. Herkesin bazı doğrularda birleşip birlikte bir oyunu ayağa kaldırması hoşuma gidiyor. Herkes tam olarak yapamıyor ama kapasitesi ölçüsünde insanların bir yöne kendilerini vermesi hoşuma gidiyor.Vermediği zamanlar da oluyor çünkü.


  Karakter tercihiniz var mı?
  Tercihim yok bu oyunun iyi yazılmış olmasına bağlı. Zorlayıcı roller de var.

  Şu an “Üç Kız Kardeş” çalışıyoruz. “Masha” rolünü oynuyorum yabancı bir yönetmeniz var. Değişik bir bakış açışı var benim bu güne kadar bakmadığım tarzda bir “Üç Kız Kardeş” var. Kendimi buna uydurmaya çalışıyorum.

  Sahne sizin için ne ifade ediyor? Bu kadar yorgunluğa değecek ne var sahnede?

  Sahne zorla yapınan bir şey değil. İsteyerek yapılan bir meslek. Bu ancak sahnede hissedilen bir şey. Tüm algıların açık olduğu bir an. Herkesin kendini kollama kendini idare etme ve daha önce provalarda gösterdiğin performansı gösterme. Her zaman aynı performansı göstermeyebilir insan ama bazı yerlerde yapmadığın şeyleri yapıp kendini şaşırtabilirsin. .Bir insanı doğru düzgün giyinebilmek ve sunabilmek baka bir şeyle bakmıyorum ve oynadığım oyundan zevk alıyorum


  Sahnede bulunma için hiç fedakarlıkta bulundunuz mu?
  Hayır.


  Yaprak dökümünde Fikret karakteri.. Sahnede 400 den fazla canlandırdınız bu karakteri. Bir karakteri 400 kere sahnede oynamak heyecan verici bir şey mi?
  Yaprak dökümü seyircisiyle zaten buluşacağı belli olan bir tiyatro oyunuydu. Bu bir ekip işidir. Reşat Nuri’nin 1945’lerde romandan dönüştürdüğü bir tiyatro oyunu Romanın tadına varanlar sahnede de bir tat alabiliyorsa önemli olan odur.Romanı sahneye aktarmak zordur. Zaten kendisini ifade etmiştir. Böyle bir ekiple oynamanın zevki başka.

  Biz hiçbir zaman “400 oyun uf” demedik tekrar tekrar oyunu kurmaya çalıştık. Televizyondaki çok başka kurguda benzer yanlar var ama televizyonun matematiği çok farkı. Hikayeyi daha genleştirerek anlatıyor. Dönem olmadığı için günümüz sorunlarıyla birleştirmeye çalışıyor. Roman ve tiyatrodan farklı bir Fikret var.  Tiyatro ve dizi oyunculuğu arasında bir fark var mı?

  Bence yok Tiyatroda anında reaksiyon alabilirsiniz. Dizide montaj denilen bir şey var. Tiyatro da o montajı seyirci kendi gözüyle yapar. Tiyatroda biraz daha fazla yüksek ses kullanmanız lazım tek fark bu.


  Tiyatro mesaj vermeli mi nedir tiyatronun rolü günümüzde?
  Mesaj verme kaygısı olduğunu sanmıyorum. Sanatın mesajı içindedir bunu anlamak isteyen algısına göre algılayan insanlar vardır. Özellikle mesaj olsun diye yapılmış oyunun olması bana çok iyi bir fikir gelmiyor.


  Tiyatro sadece eğlence olarak görülüyor…
  Geliştirilen kültürel politika seyirciyi bu tarafa doğru yönlendirmiş durumda maalesef. İyi ve içten yapılan şeylerin mutlaka seyircisi olacaktır. Bulvar tiyatrosu da olacaktır. Onların ya yapacakları da var onlarsız da olmaz Ama hayat sadece bulvar tiyatrosundan ibaret değil. Bu oturmuş kültür durumu ile ilgili toplumların. Bizim bunu kurcalamamız lazım.

  90 küsur yıllık bir kurumda çalışıyoruz İstanbul halkı için önemli olmalı. Dünyada eşi nadir bulunur bir kurum. Hiçbir kar amacı gütmeden İstanbul halkına hizmet vermeye çalışıyor. Ne seyircisiz ne de oyuncusuz tiyatro olur. Herkes birbirini bütünleyecek.


  Tiyatro oyuncuları-yönetmenleri arasındaki tartışmalar hakkında ne düşünüyorsunuz? Oyuncular da sık sık eleştirmenleri eleştirmeye başladı.
  Evet ama bunlar kişisel şeyler. Eleştiri bilimsel anlamda yapılır mı bunun sorulması lazım


  Nedir Bilimsel eleştiri?
  Bence bir eleştirmen çeşitli aşamalarda o provanın içinde bulunmalı neler veriliyor neler sahneye koyuluyor ne kadarı yapılabiliyor ya da söylenenlerin ne kadar üstüne çıkılabiliyor bunların tartışılması lazım. Olay çorap falan değil.


  Neden sinema da fazla göremiyoruz sizi?
  Bilmem.


  Proje mi kabul etmiyoruz?
  Öyle bir lüksü var mı kimsenin. Sinema ayrı bir sektör. Ayrı beğenileri olan Türkiye’de kendi kanatlarıyla uçmaya çalışıyor. Türk sinemasının oluşturulması konusunda endişelerim var. Tam anlamıyla hikayeler konusunda. Birkaç özel örnek dışında sinema filmleri daha özenli çekilmiş televizyon filmleri kıvamında bir şeyler oluyor. Oyunculuk açısından doyurucu olması lazım. Senin de o karakterde başka bir şey bulman lazım ki oynama heyecanı bulman lazım.Ben oyunculuğumu gösterebileceğim şeyleri tercih etmek istiyorum. .. Senede 12 tane film çekilen bir ülkeden bahsediyoruz. Sinema yapılıyor da biz mi oynamıyoruz  Sizin kurallarınız var mı?

  Ben yapımcı değilim ki yapımcı böyle şeylere karar verir. Tabi önceden oynayan insanları öğrenirsiniz içinize sinen olur sinmeyen olur. Kendi kararınızı kendiniz verirsiniz. Bir şeylere güvenerek başlamak zorundasınız.

  Şehir Tiyatrolarının bilet fiyatlarını 1 YTL ye düşürmesi…

  İki aylık bir espriydi bence projektörü biraz daha tiyatroya baktırmak için olabilir.İnsanlar televizyona kilitleniyor bir yere gidip tiyatro izlemek kültür meselesi. İyi olan ürünler zaten dolduruyor; parası ne olursa dolduruyor. Olay daha çok sahiplenmek. Hem sahnedekiler tarafından hem izleyiciler televizyonun getirdiği kültürü çok ayrı yere çekilebilirdi ama istenmedi .


  Oynamak istediğiniz özel bir karakter var mı?
  17 yıldır beklediğim Anton Chekhov (Çehov) olayı şimdi gerçekleşiyor. 2001 de “Herkes Aynı Bahçede” bir Çehov koleji oynamıştık. Baştan sona bir Çehov oyunu oynamak istiyordum. Bitirme oyunu olarak üniversitede üç kız kardeşi oynamıştık ben o zaman küçük kız kardeş Irina’ yı oynamıştım . Şimdi ortanca kızı oynuyorum 17 yıldır beklediğim bir şey bu benim için özel bir durum. Bütün Çehov oyunlarında oynamak isterim.


  Birlikte oynamak istediğiniz oyuncular var mı?
  Çok sevdiğim bir sürü oyuncu var Ama tek tek burada sayamam.İzlemekten keyif aldığım bir çok oyuncu var. İyi ki de varlar.


  19 yıl oldu emekli olmayı düşünüyor musunuz ne zaman ben bu işten doydum deyip tiyatroyu
  bırakırsınız?
  Bunu zamanının veremem. Eğer gerçek anlamda tiyatro yapılırsa doyulur.

  Tiyatro dışında neler yapıyorsunuz?
  Şu sıralar pek vaktim yok. Çekime gidiyorum fırsat bulursam oyun seyretmeye izliyorum evimle ilgileniyorum.


  En son hangi oyunu izlediniz?
  Ölümsüz öykü şehir tiyatrosunda oynanan. Küçük tiyatrolara kadar giderim vaktim olursa.


  Dizi izler misiniz?
  Cnbc-e de bazı dizilere bakmaya çalışıyorum “Six Feet Under”ı izlemeye çalışıyorum. Roma Niptak dizilerini izlemeye çalışıyordum ancak çok yorgun olduğum için şu sıralar pek onları da takip edemiyorum.

  Son izlediğiniz sinema filmi?
  Mavi gözlü dev.  Küçük bir oyun oynayalım. Size bir kelime söyleyeceğim aklınıza gelen ilk şeyi söyleyeceksiniz.

  Sahne - Duygu

  Mutluluk - Paylaşım

  Şöhret - Klişe

  Para - Yaşamak

  Yemek - Tat  Son olarak 27 Mart Dünya Tiyatrolar Haftası geliyor ne mesaj vermek isterseniz.

  Tiyatro sahneleri elden gidiyor bu daha önemli. Bilinmezler ülkesinde yaşıyoruz ve bir şekilde tiyatro yapılmaya devam ediyor. AKM ve Muhsin Ertuğrul bir takım açıklamalar yapılıyor ama ne olacak belli değil. İstanbul halkı da bu tartışmaya katılmalı ve bir kamuoyu oluşturulmalı diye düşünüyorum. Sahnesiz tiyatro olmaz.

 5. #5
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Aydın ORAK

  1- Okulda yerli mallarında oynadığın kısa skeçlerden bugüne epey zaman geçti. O günün Aydın Orak’ı skeçten tiyatro oyuncusu olacağını kestirmişmiydi kendisinde. Mesela benim kafamda yazmak diye bir şey yoktu ilkin herkesin klasik ütopyasındaydım ve idealim bir futbolcu yada sesimin güzel olmamasına rağmen ses sanatçısı olmak gibi. Yani nede olsa ulusal bilinç olmadan önce birazda iletişim araçlarının manipüle ettiği ve şekillendirdiği kimliksiz kişilerdik. Sende bu serüven nasıl olgunlaştı birazda anılardan hareketle bunu değerlendirir misin? İlk başta organizeli bir şekilde olmayan bu skeçlerden hangi muhtevaya daha yatkındın komedi trajedi vs...?

  İlkokuldaki yerli mallarında okul müdürünün taklitini yaparak yaptığım skeçler beni şimdiki tiyatrocu kimliğine getireceğini hiç düşünmemiştim ve tiyatrocu olmak gibi de bir idealim yoktu. İlginç ama o dönemde kendime hedef olarak seçtiğim bir idealim yoktu. Yani idealleri peşinde koşan bir çocuk değildim. Sanırım idealler benim peşimden koşuyordu. Bu ideallerden bir tanesi de tiyatroymuş. Yatıllı okulda okuduğum için içine kapanık ve pek konuşmayı sevmeyen bir öğrenciydim. Çünkü gerek aile gerek sistem gerekse de okulun baskısı toplum olarak beni ve benim gibi çoğu insanı içine kapanık utangaç ve kendini ifade etmede zorlanan insan tiplemelerini ortaya çıkarmış ve hala çıkarıyor maalesef. Sanırım sizinde dediğiniz gibi bizler o dönemin kimliksiz kişileriydik. Skeçlerle yola çıktım 2000 yılında ciddi anlamda tiyatroyla tanışınca; tiyatronun skeç ve taklitten ibaret olmadığını anladım. Ve toplumda bilindiği gibi iki laf cambazlığıyla olabilecek işler olmadığını tiyatronun dramatik ve sahneleme biçimiyle bir tür bilim olduğunu anlamam uzun sürmedi. Komedi veya trajedi oyunculuk ve oyun tarzlarına eşit mesafede olduğumu söyleyebilirim. Çünkü bilindiği üzere tiyatro yapmak ve tiyatrocu kimliği kazanmak tiyatronun bütün boyutlarını yaparak ve bunun üstesinden gelerek gerek komedi gerek dram gerekse de diğer tiyatro tarzlarını yaparak başarılı ve gerçek anlamda bir oyuncu olabilirsiniz. Aksi taktirde tek tip oyuncu olmaktan kurtulamazsınız.


  2 -Hangi düşüncelerden dolayı Tiyatro Avesta'yı kurdun ve böyle bir oluşumun gerekliliğini anlatır mısın? Bunun açıklığa açımlanarak kavuştutulması gerekir. Sanırsam birçok kişi MKM’de yetişip yada ilk başta orada emek vererek bağımsız ve kendi ayakları üzerine dikilerek çalışmalarını sürdüren arkadaşlarımızın bu tutumununun nedenlerini anlamak istiyecektir.  Tiyatro Avesta bir gereklilikti kendi teatral duruşumuzu ifade etmek açısından. Çünkü tiyatro sanatı öyle bir sanat dalı ki en küçük estetik görüş ayrılığını tiyatroya bakış açısını ve kişisel çatışmayı kabul etmez ve kişi(oyuncu) arayışını ve seçimini bağımsız olmaktan yana koyar. Tiyatro Avesta’yı kurarken ilk ve tek amacımız Kürt Tiyatrosu’nda özgün kendimizce deneysel ve örülen Kürt Tiyatro duvarına bir tuğla daha koymaktı. Tiyatronun olmazsa olması inandığın şeyi yapman ve inandığın şeyi sahnelemendir. Bence MKM’ler artıları ve eksileriyle Kürt sanatında birer konservuatuar görevi görüyor ve görmesi gerekiyor. Konseruvuatuar da bir sanatçı adayının mezun olma ve olgunlaşma süreci 4-5 yıldır. Ondan sonra sanatçı kendi olgunluğuyla diplomasını alır veya gider ödenekli tiyatroda oynar yada gider özel bir tiyatroda oynar. Ya da kendi tiyatrosunu kurar kendi yağında kavrulur ve kendince o tiyatroda deneysel çabalarıyla yenilikçi bir çizgi tutturup kendi rüştüsünü ıspatlar. Bu durum MKM’ler için de geçerli. Çünkü sanatın gelişebilmesi için olmazsa olmaz bir gerekliliktir. Bu olmadığı müddütçe kısır döngüden kurtulamaz ve hep kendisini tekrar eder. Ben beş yılımı doldurdum ve MKM’den mezun olduğumu her defasında ve her ortamda söylüyorum. Bana ne mezunusun dediklerinde ise Mezopotamya Kültür Merkezi’nden mezunum diyorum. Bir oyuncu olarak MKM’den almam gerekeni aldığımı ve bundan sonra da aldıklarımın üstüne yeni şeyler eklemem gerektiğini düşünüyorum. Şunu da söyleyebilirim; Hiçkimsenin umrunda değil Kürt Tiyatrosu herkes sembolik olarak günü kurtarmak için tiyatronun ne kadar önemli olduğunu dillendirmekten başka birşey yapmıyor. Bence günümüzde Kürt tiyatrocuların yaptığı “Don Kişot”luktan başka bişey değildir. Dünyanın hiçbir yerinde ödenek almadan tiyatro yapılmamıştır. Bu yıl Türkiye’de özel tiyatrolara devletin her yıl verdiği ödenek çıkmayınca tiyatro camiasında kıyametler koptu. Ve birçok tiyatro perdelerini açamadı. Peki Kürt tiyatrocular ödeneklerini nerden alacaklar ve kime isyan edecekler? Ve de perdelerini nasıl açacaklar?

  3- Tiyatro alanındaki gelişmeler de yazımsallığın çıkış noktasıyla ilintilidir. Yasal olarak kurumların kurulmasının dönemine denk gelmektedir. O günden sonra değişik isimli tiyatro gruplarının etkinliklerine turnelerine tanık olduk. Oluşumlar etkinlikler ne kadar mesafe katetti. Kendilerini aşabildiler mi? Dönemsel sorunların afişe edilmesinde diğer yandan didaktik bir anlayış mevcut mu?

  Evet Türkiyeli Kürtler açısından değerlendirdiğimizde yasal olarak Kürt sanatı 1990’larda yapıldığını söylelebiliriz. Fakat o günden bugüne ne gelişti ve ne değişti sorusuna vereceğimiz cevap; Nicelik-çok nitelik-az diyebiliriz. Çünkü sanatsal ve estetik anlayışımızı geliştiremedik. “Kürtçe olsunda gerisi önemli değil” yargısı bizi işin sanatsal duyarlılığından uzaklaştırdı ve bizi birbirine benzeyen ürünler çıkarmaya götürdü. Şu gerçekliğide gözardı edemeyiz; Kürtler tarih boyunca yapamadıklarını bu 15 yıllık dönemde yaptılar. Teatral anlamda birçok Kürtçe oyun sahnelendi. Kürt tiyatrosu açısından ilk dönemler ajit-prop oyunlarla yapılmaya başlanan Kürtçe oyunlar zamanla kendisini yenileyen grup ve kişileri yenilik çizgileriyle olgunlaştırdı. Kendilerini kendi küçük dünyalarıyla besleyen kişileri ise teatral açısından yerinde saymasını beraberinde getirdi. Bu durumda ise işin asıl önemsenen yerin tamamen sahne görselliği estetik kaygı ve teatral duruş olması gerekliliği olmalı.


  4 -Tarihe bakıldığında birçok ressamın heykaltıraşlık da yaptığını heykelin yetmediği noktada resim resmin daraltığı yerde önceki görevi devr alıyor. Hakketende sanatçılar çok yönlü ve birbirine yakın sosyaliteye maneven renk katan siyasallığa etkide bulunan alanlarda güçlüdürler. Seninde hem yazarlık hemde tiyatro da etkinliğin var. Bunların
  birbirilerini tamamlama zincirini anlatırmısın biraz?

  Şimdi bilindiği üzere tiyatronun branşlarından yazarlık tiyatro eleştirmenliği dramaturji vs. gibi alanların hatta yönetmenlik ve oyunculuk yazıyla birebir ilişki içindedir. Ben oyunculukla beraber ve oyunculuğu besleyen unsurun yazı olduğunu düşünüyorum. Çünkü ister istemez oyuncu bir oyun tekstini veya oyunculukla ilgili bir araştırmayı yazının sonucu olarak okuması gerekiyor ve anlaması gerekiyor. Bence yazıyı nasıl okuman gerektiğini ancak yazarak gerçek anlamda anlayabilirsiniz. Biz Kürt tiyatrocuları biraz kompleci olmamız gerekiyor. Çünkü başka şansımız yok. Oyunculukla beraber oyun tekstlerini oyun eleştiri yazılarını biz oyunculardan başka kimse yazmıyor ve yazmayacak gibi görünüyor. Bu bir süreçtir. Bu süreç böyle geçeceğe benziyor. Bu süreci işletmemiz gerekiyor. Oyunculuktan artan zamanlarımı yazarak değerlendiriyorum. Yani bütün enerji ve dinamiklerimle Kürt tiyatrosuna olabildiğince yararlı olmak istiyorum.

  5- Bir kaç yıldır müzikte yazımsallık alanında durgunluk ve bir tekrarın olduğunu görüyorum. Tiyatroyu da bunun arasına katarak. Bunun nedenleri nelerdir? Şimdi işin içinde olduğunuzdan dolayı eminim herkesten daha çok somut sorunları tespit etmekle birlikte çözüm formülleri de sunabilmeniz mümkündür. Bu konudaki düşüncelerin nelerdir?


  Şimdi Kürt tiyatrosu açısından yazıdan bahsetmek pek mümkün değil. Çünkü Kürtçe oyun teksti yazan yazarın olmadığını biliyoruz. Varsa da çok nadiren ve dramatik teatral tekstlerin çok alt düzeyde bir çizgide gidiyor olması işi daha da çok zorlaştırıyor.. Evet son dönemlerde Kürtçe yazılımda baya bir gelişme var. Fakat tiyatro tekstleri yazan yazara bugüne kadar pek rastladığımı söyleyemem. Biz yine şu kanıya varıyoruz; Yukarıda da dediğim gibi bu dönemde Kürt tiyatrocuları kompleci olmak zorundalar. Yani oyunculuğun yanında dekor kostüm yönetmenlik ve yazarlık da yapma mecburiyetindeyiz. Bunun başka çözüm formülü olduğunu bilen varsa söylesin yapalım. Kürt tiyatrosu hep diğer dillerden oyun çevirip oynamayacak. Kendisini birazda kendi küllerinden yaratmalı ve kendi tiyatrosunun varlığını diğer dillerin tiyatrosunun seviyesine çekebilmelidir. Bu Kürt tiyatrosunun çıtasını yükseltmek için diğer dillerden eserleri Kürtçeye çevirip sahnelemeyeceğiz anlamına gelmiyor.  6- Müzik ve yazınsallık göz önüne alındığında ikisinden daha azdır tiyatroya
  ilgi bunun sebepleri nedir?  Bizler yani dünya yörüngesine göre doğulular biraz daha yerele indirgersek Kürtler tarihleri boyunca kültürlerini sözlü olarak çok zengin bir şekilde bugüne getirdiler. Fakat sadece sözlü olduğu için “söz uçar yazı kalır” rivayetinden yola çıkacak olursak günümüze pek bişey kaldığını söyleyemeyiz. Birkaç yazılı eserin dışında günümüze eski zamanlardan bişey kaldığını söyleyemeyiz. Hele tiyatro açısından hiç bir ideamız olamaz. Çünkü yarın adamlar bizden belgelerini isteyecekler. Doğu ile Batı arasındaki fark şu bence; Batılılar tarihlerinde oynadıkları teatral gösterileri yazdılar. Belge haline getirdiler. Doğulular ise daha eski olmalarına rağmen teatral anlamda oynadıklarını yazmadılar. Ve bu durumda tarihten günümüze kalan Batı tiyatrosu oldu. Çünkü kendileri akıllıca davranıp kendi tiyatrolarını hem tarihe hemde dünyaya mal ettiler. Çünkü ellerinde belgeleri var. Sofokles Aiskhylos v.s’lerinin eserleri var.  7- Çıktığınız turnelere gereken ilgi var mı? Yada bu ilginin katlanması için bütün iş siz tiyatrocularda mı bitiyor?  Maalesef bu böyle. Çünkü Kürt tiyatrocular kendi oynadıkları oyunlarını kendileri organize etmek zorunda. Kürtçe tiyatro ne ekonomik yardım ne manevi destek ne de gereken ilgiyi görüyor. Kürt oyuncular tiyatrolarının tüm yönleriyle ilgilenmek zorundalar. Aksi taktirde o tiyatroyu yapamayacak durumdalar. Turnelerimizde ilgi yoğunluğu var. Fakat olması gereken yerde değil.  8-Yaşar Kemal'in "Teneke" adlı eserini çevirdiniz? Bir yerde çeviri esnasında Yaşar Kemal mantığının Kürtçeye daha yatkın olduğunu belirtmişsiniz. Bu düşünceye nasıl vardınız?  Yaşar Kemal’le ilk görüştüğümde benimle sohbetin başından sonuna kadar Kürtçe-Türkçe anılarından bahsetti. Ve bana bir dengbêji çağrıştırdı. Türkçenin arasına serpiştirdiği Kürtçe kelimeleri o kadar uyuyordu ki bana bu iki dilin kardeşliğini; tıpkı iki kültürün birbirlerine kız alıp verme gibi birbirinden beslendiğini anımsattı. Yaşar Kemal Türkçe yazan bir Kürt yazardır.  9- Kitaplar ne aşamada sevgili Aydın umduğun bir sahiplenmeyi görebildin mi?
  Ve diğer yandan hem yazımsal olarak hemde tiyatro bazında Aydın Orak'ın
  yeni projelerinden bahsetmek mümkün mü?  Kürtçe yayıncılığın kaderi ortada. Yani toplum olarak zaten az okuyan bir toplumuz. Bu Kürtçe olunca katlanıyor. En iyi Kürtçe kitap bile gereken ilgiyi göremiyor. Bu durumda benim kitaplarda aynı kaderi paylaşıyor. Yeni şiir kitabımı belli bir olgunluğa eriştikten sonra çıkarmak istiyorum. Kafamda tasarladığım bazı tiyatro eserlerini Kürtçeye çevirmek istiyorum. Ve bunu ilk defa size söylüyorum; Aziz Nesin’in “Sen Gara Değilsin”(Tu Ne Gara Yî) adlı oyununu ilk defa Kürtçe sahneleyeceğiz. Bu oyunun provalarına başladık. Yakın bir zaman zarfında sahnelemeyi planlıyoruz.  10- Sevgili Aydın bize söyleşi yapma imkanı tanıdığından dolayı sana çok teşekkür ederiz. Burada son olarak ilgililere söylemek istediğiniz belirtmek istediğiniz bir şey varmı? Çalışmalarında başarılarının devamını dileriz. Saygılar selamlar...  Çok teşekürler. Güzel bir sohbete vesile oldunuz ve insanlarla duygu-düşüncelerimi paylaşmamı sağladığınız için teşekürler.
  AYDIN ORAK - BİYOGRAFİ

  Aydın Orak 1982'de Nusaybin'de dünyaya geldi. Kimliksiz başladığı Nusaybin Yatılı İlköğretim Bölge Okulu'ndan 1996'da kimlik ve ortaokul diplomasıyla mezun oldu. İlk ve ortaokulda yerli mallarında ve sınıf eğlencelerinde yaptığı skeçler onun gelecekteki 'Tiyatrocu' kimliğini oluşturacaktı. 1996'da İstanbul'a çalışmaya giden Orak enjeksiyon triko tekstil gibi işlerde çalıştı. Çalıştığı dönemlerde liseyi açık öğretimden okuyarak tamamladı. 1997'de HADEP Gençlik Kolları'nda tiyatroyla tanışır ve ilk


  oyununu orda oynar. 2000'e kadar tekstil sektöründe çalıştı ve tiyatro çalışmalarına bu arada devam etti. Bunun sonrasında Mezopotamya Kültür Merkezi 'nin düzenlediği
  tiyatro eğitimi kursu elemelerini başarıyla geçerek katılmayı hak kazanır. MKM Tiyatrolarının başarılı bir öğrencisi olarak çalışmalarını sürdüren Orak Teatra Jiyana Nû'ya geçerek çalışmalarını sürdürür. Grubun ve kendisinin ilk tragedya oyunu olan Prometheusê Zincîrkirî (Zincira Vurulmuş Prometheus) oyununda Hermes ve Kratos karakterlerini oynadı. Bu oyunla Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali Diyarbakır Kültür Sanat Festivali Doğu Beyazıt Kültür ve Turizm Festivali 'ne katıldı. Ahmet Cemal'in eğitmenliğindeki Bakırköy Belediyesi Genç Sanatlar Atölyesi ve çeşitli
  tiyatro atölyelerine katıldı. 15. Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında Türkiye'ye gelen dünyanın efsanevi tiyatro adamı Peter Brook'un atölyesine katıldı. Aydın Orak tiyatro çalışmalarını sürdürdüğü 2002 yılında ilk kamera deneyimini Sala Nû Hinek Zû (Yeni Yıl Biraz Çabuk) adlı parodilerin çekimiyle başladı. "Çemberimde Gül Oya" "Ağa Kızı" gibi ondan fazla televizyon dizisinde bölüm oyunculuğu yaptı. Oynamaya başladığı bu rollerle kamera tecrübesini kazanan Orak daha sonra karakter oyuncusu olarak Ahmet Soner'in çektiği Pervane adlı kısa film Aykut Düz'ün Çalsın Davullar ve Erbay Gül'ün Vicdansızlar adlı televizyon filmlerinde rol aldı. Aynı yıl içinde Kar û Bêkar (İş ve İşsiz) ve Girav (Ada) isminde iki kişilik oyunda da rol alır.
  Tiyatro ve sinema oyunculuğu yanı sıra birçok konser ve 2005 Newroz sunuculuğunu yaptı. Birçok şiir dinletisi de gerçekleştiren Orak müziğini Rojhan Beken'in yaptığı "Hestên Veşartî" (Saklı Duygular) adlı şiir klibi başta MMC müzik kanalı olmak üzere diğer televizyon kanallarında da yayınlandı.
  Aydın Orak 2003'te birkaç arkadaşıyla Tiyatro Avesta'yı kurdu. "Bir İshaksın Bir Cemil" adlı oyunu sahneledi. 2005'te Hestên Veşartî (Saklı Duygular) adlı ilk Kürtçe şiir kitabını Berçem Yayınları'ndan yayınladı. Bu arada İstanbul Üniversitesi ÖKBK Tiyatro kolu öğrencilerine koçluk yapan Orak yazdığı 'Bişey Yapmalı' adlı oyunu okul tatile girdiği için sahneleyemedi. 2006'da Özgür Gündem Gazetesi'nin Kültür-Sanat servisinde tiyatro ve sanat yazıları yazdı. Yazıları Azadiya Welat Özgür Politika
  Londra Olay Gazetesi Özgür Gündem Gazetesi Amigra Önsöz ve Esmer dergilerinde yayınlandı. 2006'da Bakırköy Halk Eğitim Merkezi Tiyatro Oyunculuk sertifikasını aldı. En son kendi kurduğu Tiyatro Avesta'nın çıkardığı ve kendisinin Kürtçe'ye çevirip oynadığı Nikolay Gogol'un Rojnivîska Dînekî (Bir Delinin Güncesi) oyunuyla Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali ve birçok il ve ilçede sahneledi. Hala bu oyunun sahnelenmesine devam eden Orak Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler- Açık öğretim Fakültesi 'nde okumaktadır. 2006'da Yaşar Kemal'in "Teneke" adlı tiyatro
  oyunu Kürtçeye çevirip Berçem Yayınlarından yayınladı. Aynı zamanda yönetmenlik yaptığı Teatra Arzela’yla “Deq” adında bir oyun sahneledi.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş