ACLAN SAYILGAN

2 Haziran 1924 yılında İzmir'de doğdu. 1942-43 yıllarında İzmir İnönü Lisesi'nden mezun oldu. 1948 yılında Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü'nü bitirdi. Ankara Devlet Tiyatrosu'nda oyuncu ve yönetmen olarak pek çok oyunda görev aldı.

Dostoyevski'nin "Budala" Reşat Nuri Güntekin'in "Akş*m Güneşi" Julis Ençik'in "Darağacının Gölgesinde" Kafka'nın "Yargı ve Ceza Sömürgesi" eserlerini oyunlaştırdı. "Tutuklama" ve "Deprem" adında iki romanı olan Aclan Sayılgan 1989 Mayısında tiyatrodaki görevinden emekli oldu. Aclan Sayılgan 6.9.2001.tarihinde İzmir'de hayata gözlerini yumdu

ADİLE NAŞİT

Ünlü sinema ve tiyatro oyuncusu Adile Naşit 17 Haziran 1930’da İstanbul’da doğdu. Asıl adı Adile Keskiner’dir. Tiyatro oyuncusu Amelya Hanım ile ünlü komedyen Naşit’in kızıdır. Babasının ölümü üzerine öğrenimini yarım bırakarak 1944 yılında İstanbul Şehir Tiyatrosu Çocuk Tiyatrosu’na girdi. Herşeyden Biraz oyunuyla sahneye çıktı. Aynı yıl Halide Pişkin’in grubuyla İstanbul’da turneye çıktı. Daha sonra Muammer Karaca’nın tiyatrosuna girdi. 1948’de komedi oyuncuları Aziz Basmacı ve Vahi Öz’le birlikte kurdukları toplulukta 1951 yılına kadar çalıştı. Yine 1948 yılında Lüküs Hayat filmiyle sinema oyunculuğuna başladı. 1950’de kendisi gibi tiyatorcu olan Ziya Keskiner ile evlendi. 1954’te yeniden Muammer Karaca tiyatrosuna döndü ve 1960’a dek burada çalıştı. 1961’de eşi Zİya Keskiner ve abisi Selim Naşit Özcan ile birlikte Naşit Tiyatrosu’nu kurdular. Bu topluluğun dağılmasından sonra 1963’te girdiği Gazanfer Özcan-Gönül Ülkü tiyatrosunda 1975’e kadar aralıksız olarak çalıştı.

Adile Naşit sinemaya ikinci ve asıl girişini 1970’lerde yaptı. 1976’da İşte Hayat adlı filmdeki rolüyle Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazandı. Bu Türk sinemasında ‘star’ olmayan bir başoyuncunun kazandığı ilk ödüldü. Hababam Sınıfı filmlerinin birçoğunda müstahdem kadın rolüyle yeraldı ve buradaki oyunculuğuyla da büyük beğeni kazandı. 1978’de Uluslararası Sanat Gösterileri’nin tiyatro ve müzikallerinde rol almaya başladı. 1981 yılında TRT televizyonunda Uykudan Önce isimli bir çocuk programı yapmaya başladı. Bu programda anlattığı masallar ve öykülerle çocukların gönlünde taht kurdu. Gerek sinema filmlerinde gerekse oyunlarda basit saf iyi yürekli kadın tiplemesini başarıyla oynadı ve kendine has bir üslûpla yenileyerek karakteristik hale getirdi. Adile Naşit 11 Aralık 1987’de İstanbul’da öldü.

BEDİA MUVAHHİD
1897 yılında İstanbul'da doğdu. İstinaf Mahkemesi Müddet-i Umumi'lerinden Şekip Bey'in kızıdır. Moda'da Dame de Sion Mektebi'nde ve Kadıköy'deki Terakki Lisesi'nde okudu. 1921'de Erenköy Kız Lisesi'nde Fransızca öğretmenliğine başladı. Sanat yaş*m*na 1908'de atıldı. 1914'te yeni kurulan Darülbedayi'ye girdi. 1923'te "Ateşten Gömlek" filminde "Ayşe" rolünü oynayarak Türk sinemasının Neyyire Ertuğrul'la birlikte gözüken ilk kadın oyuncu oldu. 1918'de Ahmet Muvvahhit'le evlendi. 1937'de eşi ölünce Ferdi İtatzer ile evlendi. Uzun süre Şehir Tiyatroları'nda çalıştı. Tiyatronun yanı sıra sinema oyunculuğunu da sürdürdü.

Filmleri arasında Ateşten Gömlek İstanbul Sokaklarında Karım Beni Aldatırsa Söz Bir Allah Bir Beklenen Şarkı Paydos Gülmeyen Gözler Son Beste Yaşlı Gözler Cumbadan Rumbaya Çapkınlar Belalı Torun Bir Gecelik Gelin Gönül Ferman Dinlemez Erkek Fatma Evleniyor Kötü Tohum Sıralardaki Heyecan Barut Fıçısı Halk Çocuğu İstanbul Kaldırımları Bozuk Düzen Hep O Şarkı Sokak Kızı Üvey Ana bulunuyor.

BEHİÇ AK

1956 yılında Samsun'da doğdu. Yıldız Üniversitesi ve İTÜ'nde mimarlık okudu. 1982 yılından beri Cumhuriyet gazetesinde "Kim Kime Dum Duma" adlı çizgi bant karikatürü çizmektedir. 1986'dan beri çocuk kitapları da yapmakta olan Behiç Ak'ın Japonya'da ve Türkiye'de yayınlanmış birçok çocuk kitabı vardır. Devlet ve Şehir Tiyatroları'nda sahnelenmiş olan tiyatro oyunları da bulunmaktadır. BİNA adlı oyunu 1993 yılında Kültür Bakanlığı Özel Ödülü'ne 1996'da Şehir Tiyatrosu'nda sahnelenen "AYRILIK" adlı oyunu ise aynı yıl Cevat Fehmi Başkut Ödülü'ne layık görülmüştür. 1994 yılında "Türk Sinemasında Sansürün Tarihi - Siyahperde" adlı bir belgesel filmin yönetmenliğini yaptı. Bu film 1994 yılında Ankara Film Festivali'nde En İyi Belgesel Film Ödülü'nü kazandı.

CAHİDE SONKU

1916 yılında Yemen Sana'da doğdu. Tiyatro çalışmalarına Halkevleri Tiyarosu'nda başlayan Sonku bir süre İstanbul Belediye Konservatuarına devam etti. 1932 İstanbul Şehir Tiyatrosun astajyer oyuncu olarak girdi ve bir yıl sonra Yedi Köyün Zeynebinde sahneye çıktı. Aynı yıl Muhsin Ertuğrulun yönettiği Söz Bir Allah Bir filmiyle sinemaya adım attı. Tanınmasını ise 1937 tarihli Bataklı Damın Kızı Aysel adlı film sağladı.

Tiyatro çalışmaları Strindberg Tolstoy Shakespeare Çehov gibi yazarların oyunlarında rol almaya devam etti. 1949'da Fedakar Ana filmiyle yönetmenliğe de başladı. İki yıl sonra artık şöhretin doruğundayken kendi yapım şirketini kurdu. Bu şirket adına 1951 yılında eşi Talat Artemel ve Sami Ayanoğlu ile birlikte Vatan ve Namık Kemal'i yönetti. Bu film Yıldız Dergisinin o yıl açtığı yarışmada en iyi film Cahide Sonku ise en iyi kadın oyuncu seçildi.

1954'te Orhon Murat Arıburnu ve Sami Ayanoğlu'yla birlikte yönettiği ve Zeki Mürenin ilk kez kamera karşısına geçtiği Beklenen Şarkı hem Sonku'nun ününe ün kattı hem de Zeki Müren'i sinemaya kazandırdı.

Bir yangın sonucu Cahide Sonku büyük zarar gördü film şirketinin bütün filmleri yandı servetini büyük ölçüde yitirdi. Bu arada alkol kullanımı arttı. Dormen Tiyatrosuna katıldıysada alkole olan aşırı düşkünlüğü nedeniyle buradan da ayrıldı. Cahit Irgatla birlikte Cahitler Tiyatrosunu kurdu. Ancak bu da uzun ömürlü olamadı. 1963-64 sezonunda Şehir Tiyatrosuna döndü. Ancak bir süre sonra buradan da uzaklaştırıldı.

Yaş*mının geri kalan kısmını alkol ve yoksulluk içinde geçirdi. 18 Mart 1981’de İstanbul’da kalp krizi geçirerek hayata veda etti. En önemli filmleri Bataklı Damın Kızı Aysel Şehvet Kurbanı (Muhsin Ertuğrul) Vatan ve Namık Kemal (Sami Ayanoğlu) Beklenen Şarkı (Orhon M. Arıburnu) İlk ve Son (Atıf YılmAZ)

ÇOLPAN İLHAN

Çolpan İlhan... Oyuncu - Yönetmen - Kostüm Tasarımcısı

Küçük Sahne'de "Bir Sadri Alışık Tiyatrosu"

İstiklal Caddesi'nin ünlü pasajları vardır. Her yerde tanınırlar. Örneğin kime sorarsanız Atlas Pasajı'nı bilir. Bilmeyen de ayıp eder doğrusu. Bu ünlü pasajın demir çerçeveli kapılarından girince bir tarafta Atlas sinemasını görürsünüz diğer tarafta ise Küçük Sahneyi. Sinema da sezonun filmleri gösterilir. Kimileri sıradandır kimileri unutulmaz. Küçük Sahne' de ise tüm oyunlar düş dünyasının birer kahramanlarıdır ve hepsi unutulmazdır.

Küçük Sahne son iki yıldır Sadri Alışık Tiyatrosu' nun oyun kahramanlarını tiyatro izleyicisi buluşturuyor.

Çolpan İlhan Sadri Alışık Tiyatrosu' nun kurucusu. Ünlü oyuncunun sanata katkısı ve emeği eşinin desteğiyle böylece karşılığını buluyor. Tiyatro' nun bu anlamlı başlangıcının izleyiciye bir başka katkısı daha var: Çolpan İlhan' ı yeniden tiyatro sahnesinde görmek. İlhan oyunculuğunun yanında Tiyatro' ya özel kostümleri ile de katılım sağlıyor.

Şimdi adı Mimar Sinan Üniversitesi olan "Güzel Sanatlar Akademisi" mezunu Çolpan İlhan. Akademi yıllarında İstanbul' da ki konservatuarın tiyatro bölümüne de devam etmiş. Akademide kurdukları bir de "Akademi Tiyatrosu" var: "Amatör bir tiyatro kurmuştuk. İlk oyunumuz da Modern Antigon'du. Ses getiren bir oyun olmuştu. Özellikle benim için. Her yerde yazıldı çizildi ki o dönemde birer öğrenciydik yalnızca. Bu oyunun ardından Küçük Sahne' den oyunculuk için teklif aldım. Fakat talebeydim. Ailemde oyunculuk için akdeminin bitmesini şart koşmuştu. " O yıl Çolpan' a tiyatro için "evden" izin çıkmaz. Bir sene sonra Akademi Tiyatrosu ile yeni bir oyunun hazırlıklarına başlarlar. Bu arada grup Antigon' la Balıkesir' de düzenlenen Gençlik Festivali' ne katılır. Küçük Sahne teklifini yineler. Aynı dönemde yönetmen Şakir Sırmalı " Kamelyalı Kadın" filminin çekim hazırlıklarını yapmakta ve genç bir kadın oyuncu aramaktadır. Yazar Orhan Hançerlioğlu' nun "Balıkesir' de böyle bir kız var" önerisi Çolpan' ın o yazı "Kamelyalı Kadın" olarak geçirmesini sağlayacaktır.

'Ancak bu sefer de karşıma yine aynı sorun çıkmıştı" diyerek sürdürüyor sözlerini. "Ailem Ağabeyim Atilla İlhan öbür ağabeyim ve babam bir aile toplantısı yaptılar. Ve sonuçta beni mutlu etmek adına babam izin verdi. Ama yine de önümde okulu bitirme şartı vardı." "Peki izin vermeselerdi sinema oyunculuğu başalmayacak mıydı?" diyorum gülümsüyor "Belki olmayabilirdi" diyor. "Böyle bir direniş gösterip ailemi hiçe sayamayabilirdim. Çünkü biz birbirine bağlı bir aileyiz."

Çolpan İlhan ilk profosyenel oyununu 1957-58 sezonunda Küçük Sahne' de oynar: "Sevgili Gölge". Oyunda İlhan' a Münir Özkul ve Uğur Başaran eşlik eder. Aynı yıl Büyükada' da "Kamelyalı Kadın' ı" çeker. Bu filmin ardından Çolpan' ın hayatına 300' e yakın film girecektir.

Küçük Sahne' de üç yıl boyunca tiyatro yapar sanatçı. Sonra dağılır Küçük Sahne. Müfit Ofluoğlu ile Sabahattin Kudret Aksal' ın "Tersine Dönen Şemsiye" sini Oda Tiyatrosu' nda sahneler. Kent Oyuncuları ile Güner Sümer' in "Yarın Cumartesi"yi yapar. "Baharın Sesi" "Nalınlar" ve "Aptal Kız"ı da Kenterler' le beraber sahneler. "Üç dört yıl onlarla birlikte çalıştım. Sonra Kerem doğdu. Ben de bir süre tiyatroya ara verdim. Arada bir de Arena Tiyatrosu ile yaptığım bir oyun var. Bir süre sonra sinema ağırlık kazandı ve tiyatrodan koptum." Yıl 1965' tir.

1977-78' e kadar sinema oyunculuğu yapar Çolpan İlhan. Bu yıllarda başlayan "Türkücü" ve "seks" filmleri furyası nitelikli pek çok oyuncuyu olduğu gibi onu da sinemadan uzaklaştırır. Böylece hayatında yeni bir pencere açılacaktır: Moda "Çizimler yapıyorum. Ben insanları çok severim. Bu işte çok güzel iletişimler kurdum. Yaptığım işler beğenildi ve bir müşteri potansiyelim oluştu. İşimi ilerletip butikler açtım." Bugün tam 25 yıldır "modacı" Çolpan İlhan.

Küçük Sahne' de Bir Sadri Alışık Tiyatrosu
Sadri Alışık' ın hastalık dönemi bir "mücadele" olur İlhan için. Eşini kaybettikten sonra da muhakkak o' nun için birşeyler yapmak ister. Küçük Sahne belki de bu düşünceye en uygun yerdir: "Küçük Sahne benim için çok nostaljikti. Orada Sadri ile birlikte oynamıştık. Boştu da yani iyi değerlendirilmiyordu. Kültür Bakanlığı' na müraacat ettim. Yaklaşık iki yıldır Sadri Alışık Tiyatrosu' nu belli bir çizgide götürüyoruz. Sadri' nin isminin bize hem çok faydası var hem de beni mutlu ediyor. Tiyatro Anadolu' da Sadri Alışık isminden dolayı büyük ilgi görüyor. Seyirciler Sadri' nin kapıdaki fotoğrafını seviyorlar. Yani onlarda çok benimsediler bizi." Tiyatro' nun bir başka özelliği de Selim İleri gibi yazarların romanlarını "tiyatro teksti" haline getirip sahnelenmesi. "Selim İleri bir romancıdır. Bizimle birlikte tiyatro yazarıda oldu. İlk defa biz oynadık oyunlarını. Yavuz Özkan da öyle. Yani bir yerde tiyatro yazarı da çıkarmış oluyoruz. Ben tüm bunlardan mutluluk duyuyorum."

Sadri Alışık Tiyatrosu kurulduğundan bu yana dört tane oyun sergiler: "Allahaısmarladık Cumhuriyet" "Herkesin Bildiği Sırlar" "Mihri Müşvik" ve "Karşı penceredeki kadın".

Sadri Alışık Misyonu
Sadri Alışık Tiyatrosu' nun oyunları henüz sanatçının misyonunu taşımıyor. "Böyle bir oyun bulup sahneleyemedim" diyerek açıklıyor Çolpan İlhan bunun nedenini. "Sadri' nin geçmişinde çok uzun bir tiyatro mazisi var. Aşağı yukarı 300 oyunda sahne almış. Sinema da 600' ü aşkın filmi var. Sadri her rolü bünyesinde halledebilen nitelikli bir oyuncuydu. İnsanlar onu halka dönük tiplemeleri ile sevdi. Henüz böyle bir oyun bulup sahneleyemedim. Böyle bir oyunu sahneleyecek insan da çok önemli çünkü... Ama O' nun misyonuna uygun nitelikli bir oyun bulup önümüzdeki sezon sergilemek istiyorum." "Sadri Alışık' ın hayatını anlatan bir proje var mı?" diye soruyorum: "Yok.. Ama belki bir yazarla böyle bir çalışma yapabiliriz" diyor sanatçı. "Aslında düşünmedim değil. Kerem' le böyle bir şey yapalım diye.. Ama henüz proje haline gelmedi. film olabilir. Sadri' nin çok inişli çıkışlı renkli bir oyunculuk serüveni var çünkü."

Heyecan Verici Bir İş: Kostüm
Çİolpan İlhan yalnızca Sadri Alışık Tiyatrosu' nun kostümlerini yapmıyor. Bu sezon Kenter Tiyatrosu' nun sergilediği "Maria Calas"ın kostümlerinde de O' nun imzası var. ": "Allahaısmarladık Cumhuriyet"in kostümleri ise Afife Jale Ödülü' ne aday gösterilmiş. Kostüm yapmak İlhan için tiyatro bütünlüğü içinde heyecan verici bir iş. En son kostüm çalışmasını şu sıralar sergilenen "Karşı penceredeki Kadın" için yapmış. "Karşı penceredeki Kadın çok güzel bir oyun. Yaşamdan bir kesit. Bu nedenle hepimizin yaş*mında giydiğimiz çok doğal normal kıyafetler giydirdim oyunculara. "Mihri Müşvik" ve "Allahaısmarladık Cumhuriyet"çok daha karmaşık tabii.. Ama hiç zor değil. Hele çalıştığınız insanlarla karşılıklı anlaşma mümkünse çok daha rahat ve iyi çalışmalar ortaya koyabiliyorsunuz."

Söz "Mihri Müşvik" ve "Halide Edip"e gelince ikimizde heyecanlanıyoruz. "Mihri Müşvik"i de Halide Edip' i de ben oynamıştım" diyor sanatçı. "Halide Edip' in kişiliğini araştırdığım zaman hayran kaldım. Lisede okurken romancı olarak tanıdığım bir Halide Edip vardı yalnızca. Ama oyununu kişiliğini canlandırmaya gelince ciddi bir araştırmaya girdim ve hayran oldum. Mihri Müşvik çok ilginç bir kişiliktir" diyor Çalışma kusursuz ilkelerinden ödün vermeyen hırçın zaman zaman kavgacı müthiş bir düş dünyası olan kendisiyle dalga geçebilen enteresan bir kadın çıktı. O kadını oyunun kuralları içinde yansıtmaya çalıştım." Oyunda Halide Edip anılarına döner ve herşeyi yeniden yaşar. "Ya Mihri Müşvik?" diyorum benim de hayran olduğum ve oyununu kendime kızarak kaçırdığım sanatçı için: "Mihri Müşvik çok ilginç bir kişiliktir diyor Çolpan İlhan. "Mihri 10-12 yaşlarında babasının arkadaşı olan Besim Paşa' ya aşık olur. Oysa Besim Paşa kadınlardan hoşlanmıyordur. Mihri Müşvik Besim Paşa' nın resimlerini yapmaya başlar. Ama erkek vücudu konusunda hiçbir fikri yoktur. Bu nedenle resimlerinin üstünü erkek yapar altını ise kadın. Daha sonra o dönemin Osmanlı İstanbul' una Viyana' dan bir sirk gelir. Sirkteki Aslan terbiyecisine aşık olur peşine takılır sahte pasaportla İtalya' ya gider. Bu yeni tanıdığı ülkede resimler yapmaya başlar. Tek arzusu vardır; Papa' nın resmini yapmak. Yapar da. Aynı zamanda Osmanlı' da Sultan Hamid tahttan indirilir. Bunun üzerine İstanbul' a döner ressam. Döndüğünde İstanbul' da ilk Güzel Sanatlar Akademisi' ni kurar. Akademide kız talebelere resim sanatını öğretir ve çıplak modelle çalışma imkanı sağlar. Tüm bunlar o dönem için çok ilerici çalışmalar. Bu arada Tevfik Fikret' e aşık olur portresini yapar. Mihri Müşvik kafasına koyduğunu yapan değişik takıntılarından çok çabuk bıkan takıldığı zamanda sonuna kadar giden enteresan bir kadın. Sonra İtalya' ya döner. Orada meşhur bir halk kahramanına aşık olur. Parasız kalır. Resim yaparak geçinir. Halk kahramanı sayesinde Papa' nın resmini yapmayı başarır. Bu arada Müşvik Selami adında siyasi politika okuyan ve kendi ponsiyoneri olan bir gençle evlenir. Karı koca biraz fazla alkole vururlar. Müşvik Selami' den sıkılır. Paris' e gider. Uzun yıllar Paris' te yaşar. 1939' da Amerika' dadır. Hayatının sonu Amerika' da gelir. Türkiye' de bir paşa kızıdır halbuki. Gözleri görmediği halde resim yapmayı sürdürür. Mihri hep kalbinden gördüğü resimleri yapmıştır çünkü. Sonu çok dramatik; Amerika' da ölür ve yoksullar mezarlığına gömülür."
Mihri Müşvik bu yaz Adana Mersin ve Bolu' ya konuk olacak. Önümüzdeki sezonsa Küçük Sahne' de Sadri Alışık Tiyatrosu' nun perdeleri bu inanılmaz kadın ressam ve yeni oyunlar için açılmaya devam edecek...

Yıldız Kenter (d. 11 Ekim 1928 İstanbul). Türk tiyatro ve sinema sanatçısı.

İstanbul’da doğdu. Ankara Devlet Konservatuarı Yüksek Bölümünü sınıf atlayarak bitirdi. Onbir yıl Ankara Devlet Tiyatrosunda çalıştı. Rockefeller bursu kazanarak American Theatre Winng Neighbourhood Play House ve Actor’s Studio’da oyunculuk ve oyunculuk öğretiminde yeni teknikler üzerine çalışmalar yaptı. Ankara Devlet Konservatuarına hoca olarak atandı.

1959'da Devlet Tiyatrosu’ndan ayrıldı. Muhsin Ertuğrul ile bir yıl çalıştı. Kardeşi Müşfik Kenter ve eşi Şükran Güngör ile Kent Oyuncuları Topluluğunu kurdu. Daha sonraki yıllarda sürekli olarak Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere’de "Değişen Eğitim Metotları" ve "Oyunculuk Metotları" üzerine çalışmalar yaptı.

1962’de Tiyatro hizmetlerinden ötürü “ Yılın Kadını ” seçildi. 1968’de İstanbul’da Kenter Tiyatrosunun binasının inşaatını tamamladı. Sinema oyuncusu olarak üç kez “ Altın Portakal ” ödülüne layık görüldü. Sovyetler Birliği Amerika Birleşik Devletleri İngiltere Almanya Hollanda Danimarka Kanada Yugoslavya ve Kıbrıs’ta İngilizce ve Türkçe oyunlar sergiledi.

100’ün üstünde oyun oynadı. 100’e yakın oyun sergiledi. Shakespeare Cehov Brecht Inoesco Pinter Albee Tenessee Williams Alan Ayckbourn Arthur Miller Brian Freil Neil Simon Athol Fugard Sergey Kokovkin gibi pek çok yazarların yanısıra Melih Cevdet Anday Necati Cumalı Güner Sümer Adalet Ağaoğlu Zeki Özturanlı Güngör Dilmen Muzaffer İzgü gibi pek çok Türk yazarının oyunlarını da sahneye koydu oynadı.

1981’de “ Devlet Sanatçısı ” olarak ödüllendirildi. 1984 de Roma’daki İtalyan Kültür Birliğince “ Adalaide Ristori ” ödülüne layık görüldü. Profesör Yıldız Kenter 37 yıldır Sahne Hocalığı yapmaktadır.

1989 yılında Korsika - Bastia Film Festivalinde “ Hanım ” filmindeki rolüyle “ En İyi Kadın Oyuncu ” ödülünü aldı.

1991 yılında Tiyatro Sanatına hizmetlerinden ötürü Uluslararası Lions Kulübünün “ The Melvin Jones ” yla ödüllendirildi. İki kez Ulvi Uraz “ En İyi Kadın Oyuncu ” üç kezde aynı dalda Avni Dilligil ödülüne laik görüldü.

1994’de “ Konken Partisi ” oyunundaki Fonsla rolü ile “ Olağanüstü Yorum ” ödülünü aldı. Finlandiya Dünya Kadın Kuruluşu tarafından yüz yılın en başarılı yüz kadınından biri olarak onurlandırıldı. 1995’de Kültür Bakanlığı Tiyatro Sanatına katkılarından ötürü “ Onur ” ödülüne layık gördü. Profesör Kenter’e aynı yıl tiyatro sanatına katkılarından dolayı “ Mevlana Kardeşlik ve Barış ” ödülü verildi.

1996’da Magazin Gazetecileri Derneği tarafından Ramiz ile Jülide’deki Jülide rolü için “ En İyi Kadın Oyuncu ” ödülü verildi. 19 Mayıs 1997'de Uluslararası İstanbul Festivali tarafından ömür boyu Tiyatro Sanatına katkısından dolayı verilen onur ödülü Yıldız Kenter’e Dame Diana Rigg tarafından takdim edildi.

1998’de Ankara Sanat Kurumu “ Yılın Kadın Sanatçısı ” ödülü 1998 Muhsin Ertuğrul yaşam boyu tiyatro sanatına katkılarından dolayı onur ödülü 1998 Cumhurbaşkanlığı Büyük Kültür ve Sanat Ödülü “ MARTI ” adlı oyunda Madam Arcadina rolüyle 1999 Afife Jale - En İyi Kadın Oyuncu ödülü .

Filmleri

* 1951 Vatan İçin
* 1964 Ağaçlar Ayakta Ölür
* 1965 İsyancılar
* 1966 Pembe Kadın
* 1967 Yaşlı Gözler
* 1971 Anneler Ve Kızları
* 1971 Elmacı Kadın
* 1972 Fatma Bacı
* 1973 Ablam
* 1974 Kartal Yuvası
* 1974 Kızım Ayşe
* 1974 Bir Ana Bir Kız
* 1983 Zulüm
* 1988 Hanım
* 1999 Güle Güle
* 2001 Büyük Adam Küçük Aşk
* 2005 Sen Ne Dilersen

Diziler

* 1990 Uğurlugiller
* 2002 Aşk ve Gurur
* 2005 Saklambaç

Ödülleri

* 1964 Antalya Film Şenliği Ağaçlar Ayakta Ölür filmi ile En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu
* 1966 Antalya Film Şenliği İsyancılar filmi ile En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu
* 1974 Antalya Film Şenliği Kızım Ayşe filmi ile En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu
* 1984 Roma’daki İtalyan Kültür Birliğince "Adalaide Ristori" ödülü.
* 1989 Korsika - Bastia Film Festivalinde "Hanım" filmindeki rolüyle "En İyi Kadın Oyuncu" ödülü.
* 1991 Uluslararası Lions Kulübü The Melvin Jones Ödülü
* İki kez Ulvi Uraz "En İyi Kadın Oyuncu" Ödülü
* Üç kez Avni Dilligil "En İyi Kadın Oyuncu" Ödülü
* 1994’de "Konken Partisi" oyunundaki Fonsla rolü ile "Olağanüstü Yorum" ödülünü aldı.
* Finlandiya Dünya Kadın Kuruluşu tarafından yüz yılın en başarılı yüz kadınından biri olarak onurlandırıldı.
* 1995’de Kültür Bakanlığı Tiyatro Sanatına katkılarından ötürü Onur ödülüne layık gördü.
* 1995 "Mevlana Kardeşlik ve Barış" ödülü verildi.
* 1996’da Magazin Gazetecileri Derneği tarafından Ramiz ile Jülide’deki Jülide rolü için "En İyi Kadın Oyuncu" ödülü
* 1997'de Uluslararası İstanbul Festivali tarafından ömür boyu Tiyatro Sanatına katkısından dolayı ödülü.
* 1998’de Ankara Sanat Kurumu "Yılın Kadın Sanatçısı" ödülü
* 1998 Muhsin Ertuğrul yaşam boyu tiyatro sanatına katkılarından dolayı onur ödülü
* 1998 Cumhurbaşkanlığı Büyük Kültür ve Sanat Ödülü
* 1999 "Martı" adlı oyunda Madam Arcadina rolüyle Afife Jale - En İyi Kadın Oyuncu ödülü.