Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Exclamation Taş Atan Çocuklar ve Terör
  Taş atan çocuklar sorunu


  Bir de “taş atan çocuklar” kavramı oluştu. PKK’lılar ve yandaşları çocuklara taş attırıyorlar. Öne çocukları hemen arkalarına kadınları koyarak polis ve asker taşlıyorlar.

  Görüntü yabancı değil. Filistinlilerin uyguladığı intifada eylemlerinden biliyoruz. Çocukların taş atması “sivil itaatsizlik” projesinin eylem türlerinden biri. Eylemin çocuklara yaptırılması hem cezanın hafiflemesine hem de izleyenler açısından duygu sömürüsüne yarıyor. PKK da bu yöntemi izliyor.


  Çocuk mahkemesi

  Açılım süreci bağlamında hükümet taş atan çocukların özel yetkili mahkemeler yerine çocuk mahkemelerinde yargılanmalarını öngören bir düzenleme yaptı. Terörle mücadele Kanunu’nda bu yönde bir değişiklik hazırladı. Yaklaşık 4 ay önce TBMM’ye getirdi ancak iki nedenle geri çekti: Birincisi sokak gösterilerinin ve taş atma eylemlerinin artması; ikincisi de CHP’nin bu düzenlemenin bir başka hükmü nedeniyle Öcalan’a yeniden yargılama yolunun açılabileceği kuşkusuydu. Düzenleme yeniden gündeme getirildi. Adalet Bakanı Sadullah ERGİN muhalefet partilerini ziyaret etti ve destek istedi.  CHP ve MHP’nin tutumu

  CHP Grup Başkan Vekili Hakkı Süha Okay dünkü görüşmemizde Öcalan’a yeniden yargılama yolu açabilecek maddenin çıkarılması halinde yeni düzenlemeye destek verebileceklerini söyledi. Okay Bakan Ergin’le yaptığı görüşmeden hükümetin CHP’nin talebine uygun olarak Öcalan’ın yeniden yargılanması kuşkuna yol açan düzenlemeyi tasarıdan çıkaracakları izlenimi edinmiş. MHP Grup Başkan Vekili Mehmet ŞANDIR ise Adalet Bakanı Ergin’in getirdiği metni inceledikten sonra bu konudaki kararlarını vereceklerini ayrıca hükümete başka önerilerde de bulunacaklarını söyledi. BDP’nin ise düzenlemeyi desteklemesi bekleniyordu nitekim açıklamaları da o yönde oldu.  Hukukun gereği

  Çocukların çocuk mahkemelerinde yargılanmaları uluslararası hukukun da bir gereği. Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin kararları da bunu öngörüyor. Keza Anayasa’nın 90. maddesi de bu bağlantıyı kuruyor. Çocukların çocuk mahkemelerinde yargılanmalarına itiraz yok.

  Gül’ün desteği

  Nitekim Cumhurbaşkanı Abdullah GÜL de “Büyüklerin günahı çocuklara çektirilmesin” diyerek düzenlemeye destek verdi. Gül ayrıca partilerin uzlaşarak kısa sürede bu düzenlemeyi yasalaştırmalarını da diledi. Tablo gösteriyor ki taş atan çocukların çocuk mahkemelerinde yargılanmalarını öngören düzenleme kısa süre sonra yasalaşacak ve yürürlüğe girecek.
  Sosyal boyut

  Konunun hukuki boyutu böylece bir çözüme kavuşturulacak. Ancak siyasi ve sosyal yönü ne olacak?
  Çocuklara taş attıranlar ne yapacaklar? Bundan sonra taşları daha kolay mı attıracaklar? “Çocuk mahkemesinde bir şey olmaz” diyerek polise askere karşı daha fazla çocuğu mu sokağa sürecekler?

  “Çocukları siyasete alet etmeyelim küçük yaşta teröre eğilimli hale getirmeyelim” diyebilecekler mi? Yoksa işledikleri cinayeti 18 yaşından küçük çocukların üzerine yıkan “büyükler” gibi mi yapacaklar?

  Taş atma çocuk hakkı mıdır?

  Çocukların çocuk mahkemelerinde yargılanmaları çocuk haklarındandır. Bunda hiç kimsenin tereddüdü yok. Ama taş atmak çocuk hakkı mıdır? Çocukları eylemlere bulaştırmak alıştırmak; bunu çocuk haklarından yararlanarak yapmak insan hakkı mıdır? Çocukların sosyal hakları ile taş attıranların sorumluluğu ne olacak?

  BORKED

  BORKED

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Taş atan çocuklar çocuk mu ki hemen hemen hepsi 175 yaşında çocuk demeye bin şahit ister. Neymiş efendim zor koşullarda yaşamışlar yerde ders çalışıyormuş da 12 kişiyle beraber aynı evde yaşıyormuş. Paraları yokmuş kiralarını ödeyemiyormuş. Muş muş da muş muş. Ya bi gitsinler.. Biz de çok zor koşullarda yaşadık icra kapımıza dayandı ama hiç de elimize taş alıp bunun acısını polisten devletten çıkarmadık.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş