Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Arrow İstanbul'un ve Dünya'nın En Tekinsiz Yerleri

  İstanbul'un ve Dünya'nın En Tekinsiz Yerleri


  Tekin değildir… Uzak durulması gerekir… Geceleri evden gelen garip sesler tüm mahallenin dilindedir. Orada yaşayanherkesçokfazla zaman geçirmeden taşınmıştır veya ev uzun zaman satılamamıştır.
  Genellikle 100 yılı aşan tarihçeleriyle hepsi birer şehir efsanesidir kendileriyle alakalı gizemli hâl karizmatikmimari insanda merak duygusu uyandıran bir cazibeye sahiptir. Tabii bu arada söz konusu mekânların yakınından geçerken kimse elindeki fenerle size yaklaşıp “buralara uzun zamandır kimseler gelmedi” falan demez...  Elbette bu şehrin yıllar boyunca dilden dile dolaşan hikâyeleri var.

  Şöyle bir İstanbul turuna çıktığınız zaman Bakırköy’den Beylerbeyi’ne uzanan “tekinsiz mekânlar”ın efsaneleri es geçilecek türden değil. İşte İstanbul’un üzerine şehir efsaneleri düzülen nesilden nesile anlatılan hikâyeleriyle insanı tedirgin eden en tekinsiz mekânları…
  TEKİNSİZ SÖZLÜK
  POLTERGEIST:Almanca poltern (vurmak) ve geist (ruh) olan iki kelimenin birleşiminden geliyor. Bazı poltergeist vakaları açıklanamazken bazı vakalarda bu fenomenin bir kişi tarafından bilinçsiz psikokinezi üretilmesi sonucunda oluştuğu sonucuna varılmış. 70’li yılların sonlarında parapsikolojist Alan Gauld ve A.D. Cornell’in araştırmasına göre bu olaylarda küçük objeler ve daha az olmakla birlikte büyük objeler

  hareket ediyor. Geceleri aktivite fazla belirgin hafif vuruşlar var oluyor. Bir yıldan uzun sürenleri mevcut. Poltergeist ile aracı arasında iletişim kurulabiliyor ve pencereler açılıp-kapanıyor.

  PARANORMAL:“Normal dışı” anlamına gelir ve telepati psikokinezi gibi psişik fenomenleri bilinen fizikokimyasal yasalarla açıklanamayan olayları ve bu olaylarda söz konusu olan psişik yetenekleri belirtmek üzere parapsikolojide kullanılan bir terimdir. İngiliz psişik araştırmacı Walter Whately Carington (1884-1947) tarafından ortaya atılmıştır.

  TEKİNSİZ YER:Hakkında söylentiler olan genellikle ıssız ve kimselerin yaşamadığı yaşıyorsa da pek fazla hakkında konuşmadığı; içinde tanımlanamayan olayların olduğuna insanlara zarar geleceğine inanılan uğursuz olarak tanımlanan yer.
  Bakırköy’ün Perili Köşkü
  Senede bir kayboluyor

  İncirli istikametinde cadde üzerinde ilerlerken modern binaların arasında bakımsız bir köşk dikkatinizi çekiyor. Bu köşk yaklaşık 200 yıllık. Sahibi şu anda orada yaşamıyor ama restore ettirmeyi düşünüyormuş. Evin içinde yaşayan aile ise hâlinden oldukça memnun söylentilerin aksine gayet normal bir hayat sürüyorlar. Ailenin annesi bu köşkte büyümüş onun babası da tarihi yapının uzun yıllar emektarı olarak görev yapmış. Semt sakinlerinin inanışına göre köşk perili… Hatta çıtayı biraz daha yükseltiyoruz televizyon kanallarının bir dönem yaptığı haberlere göre bina senede bir kere kayboluyormuş.

  ATA NİRUN
  “Onlar insanlara saldırmazlar en büyük öldürücü biziz”

  “Görünen şeyler eskiden kalan foton fotoğraflarıdır. Eski ve yaşanmışlığı çok olan yerlerde yoğun enerjiler söz konusu olabilir. Buna örnek olarak Topkapı Sarayı’nın koridorlarını verebiliriz mesela. Sevinç ve üzüntünün ciddi şekilde yaşandığı yerlerde enerjiler birikir. Mesela ben bir yere taşındım şu anda yaşadığım yerde eskiden bir aile yaşıyormuş. Ağlama seslerine benzer sesler duydum ki bu yeni deneyimlediğim bir durumdur. Onlar insanlara saldırmazlar en büyük öldürücü biziz. Bu tarz birikmiş yoğun bir enerjiyi etkisiz hâle getirmek mi istiyorsunuz birkaç cep telefonu ve plazma TV gibi teknolojik aleti yığarsanız ortama darmaduman edersiniz orayı.”

  Cemil Molla Köşkü
  İşçiler korkup kaçmışlar

  Kuzguncuk’tan Beylerbeyi’ne doğru giderken tam tünele girmeden önce sağ tarafınızda yükselen beyaz yapı şu anda özel bir şirketin bünyesindeki arazinin içinde yer alıyor restore edilmiş şekliyle çok da havalı. Eskiden de havasından geçilmezdi. Çünkü kendisinin özellikle çocukluğu Beylerbeyi’nde geçmiş kişiler için yeri ayrıdır… Yanından arabayla geçerken bile korkardı insan. Köşk 1885 yılında Mahmud Cemil Efendi tarafından yaptırılmış. Kendisi Cemil Molla ismi ile meşhurmuş. Geçmişten hafızalarda yer alan anılara bakılacak olursa köşk uzun yıllar restore edilememişti hatta semt çocuklarının dilinde hep “işçiler burayı bir türlü yenileyemiyorlar hepsi geldiği gibi kaçıyorlarmış” söylentileri dolaştı uzun zaman.

  Molla Zeyrek Camisi
  Geceleri çığlıklar geliyormuş

  Fatih’te Zeyrekhane olarak bilinen bölgedeki Molla Zeyrek Camisi İstanbul’un fethinden sonra Pantokrator Kilisesi’nin camiye çevrilmesiyle ortaya çıkmış bir yapı. Caminin şu anda park hâline getirilmiş arazisine bakan sokak ise oldukça ****rengiz. Orada çocukluğu geçenlerin anlattığına göre parkın olduğu yer eskiden bir ahırmış ve ahırın içindeki kuyu ve altındaki mahzen korkulan bir yermiş. Geceleri ahırdan çığlık sesleri duyulurmuş Hayvanını bağlayanlar akşamları buraya gitmeye korkarmış. Ahırın altından Ayvansaray’a giden bir tünelin varlığı konuşulurmuş. Şimdi o ahırdan hiçbir iz yok yerinde manzarası güzel bir park var. Geceleri çığlık sesleri duyduğunu iddia edenler ise hâlâ mevcut.


  Cevahir Bedesteni
  Zaman tünelinden başka boyuta geçiş

  Sadece Türkiye’nin değil dünyanın da en gizemli mekânlarından biri olan Kapalıçarşı dünyanın en eski alışveriş merkezi olma özelliğine de sahip. Zira bu mistik ve kozmopolit mekân gün içinde binlerce turisti ağırlıyor. Kapalıçarşı’nın bir diğer özelliği ise ezoterik tarikat üyelerinin buraya gelmesi. Çünkü tarikat üyelerinin inancına göre “Cevahir Bedesteni”ndeki bir nokta farklı bir zaman boyutuna açılıyor. Tekin değildir denemez ama çok mistik olduğu kesin.

  Dünyanın en tekinsiz 10 yeri


  1) Edinburgh Kalesi (İskoçya)

  İhtişamlı kalenin koridorlarında ölülerin sesinin yankılandığı kalenin zindanlarında güney köprü kemerinde avlusunda insan hayaletlerin yanı sıra köpek hayaletlerinin de görüldüğü söyleniyor.

  2) Highgate Mezarlığı (İngiltere)

  Ürkütücü mezar taşları sarmaşıklı duvarları Britanya’nın bir numaralı hayalet mevkii. Karl Marx’ın mezarı da burada
  3) Ohio Üniversitesi (ABD)
  Hayalet izine altında mezarlar bulunan Jefferson salonu ile akıl hastaları üzerinde elektro şok ve labotami uygulanan “The Ridges” adlı terk edilmiş bir akıl hastanesinde rastlanmış.

  4) Dracula’nın Şatosu (Transilvanya)
  Kazıklı Voyvoda olarak da bilinen Kont Dracula’nın yaşadığı yer olan şatozaten sahibinin ismini duyduğunuz anda haklı namını bugün de hissettiriyor.


  5) Myrtles Plantasyonu (ABD)
  Bu ev “Amerika’nın en lanetli evi” olarak da biliniyor. Canlanan yağlıboya tabloları kanlı el izi ve kendi kendine açılıp-kapanan kapıları fenomen lanetleri arasında.


  6) Alcatraz Hapisanesi (ABD)

  Al Capone ve George Kelly gibi suçluları barındırmış bu hapishaneyi ziyaret edenler çığlıklar aniden kapanan hücre kapıları ve ayak sesleri duyduklarını iddia ediyorlar.


  7) Amityville (ABD)
  New York’ta bulunan evin eski sahipleri gece vakti çalınan bando sesi cızırtı garip kokular bazen de siyah garip bir yaratığın varlığından söz ediyorlar.

  8) Point Hicks Deniz Feneri (Avustralya)

  Fenerin korucusu 1947’de kaybolur. Birçok kişi geceleri korucunun bot seslerini duyduklarını iddia eder. Hayalet hâlâ kapı kollarını temizlemeyedevam ediyormuş.
  9) Sleepy Hollow Kasabası (ABD)

  New York’un 30 kilometre kuzeyindeki köy Ichabod Crane ve Başsız Suvari’nin hikâyesini anlatan Washington Irving klasiği Sleepy Hollow Efsanesi öyküsüyle ölümsüzleştirildi. Ziyaretçiler “Başsız Süvari”yi gördüklerini iddia ediyorlar.

  10) Londra Kulesi (İngiltere)
  Anne Boleyn ve Lady Jane Grey’in hayaletleri İngiltere’nin en lanetli binasında görülmekte. Ayrıca 1816’da bir gardiyanın kendisine yaklaşan ayının korkusundan ölmesi de anlatılanlar arasında.  Yusuf Ziya Paşa Köşkü

  Paşanın karısının hayaleti


  Rumelihisarı sahilde kafanızı kaldırdığınızda gökyüzüne uzayacakmış gibi görünen bir bina hemen gözünüze çarpar. Katları say say bitmeyen Yusuf Ziya Paşa Köşkü “Ya asansör de olmadan bu köşkü niye Empire State binası gibi yaptırır ki insan?” dedirtir.

  Köşkün inşası 1910’lu yıllarda başlamış. Değil peri “peri residence’ı” potansiyeli olan köşkün sahibi Ziya Paşa çok zengin bir adammış ve Rumelihisarı’nda kendi “Hidiv Kasrı”nı yaptırmak istemiş. Bazı ekonomikproblemlerin ortaya çıkmasıyla bina tam anlamıyla tamamlanamamış. Yıllar sonra burayı restore ettiren ve çalışanlarıyla ikâmet etmeye başlayan Borusan Holding o dönem restore için şehir dışından 120 işçi getirtmiş.
  Rivayete göre işçiler çalıştıkları sırada sıklıkla paşanın karısının hayaletini gördüklerini söylemişler. Paşadan kalma piyano ve ayna yapınıniçindeyer aldığı için özellikle söz konusu hayalet işçiler aynaya baktıkları sırada ortaya çıkıyormuş.Binaşimdi Borusan Holding’in bünyesinde restore edilmiş hâliyleçokşık.

  METİN KİRAZ

  “Hayaletler ölen takıntılı kişilere aittir”


  “ODTܒde okuduğum yıllarda ruh çağırma seansları düzenlerdik eğer ortamda ‘fizik medyum’ varsa masalar sandalyeler kalkar parmak teması ile eşyalar bir taraftan öbür tarafa hareket ederdi. Kişiler öldüklerinde fizik bedenlerinden ayrılırlar ama diğerleri duble hâlinde ayrışır. Duygusal ve ihtiraslı hisler su bedendedir ve gençken çok kuvvetlidir yaşlandıkça bu etkisini kaybeder. Dolayısıyla bir kişi genç yaşta ölürse onun su bedeni ölmez güçlüdür ve etrafta uçuşmaya başlar. Örneğin bir şatoya girdiğinizde fizik medyum varsa ektoplazma denilen bir enerji salgılanmaya başlanır. Bu enerjiyle birlikte hayaletlerin görüntüleri ortaya çıkabilir. Hayaletler genellikle takıntılı bir durum barındırarak ölen kişilere aittir.”


  Tezveren Baba Türbesi

  Geceleri görünüyor

  Dolapdere civarında bulunan Tezveren Baba Osmanlı zamanında şehit düşmüş. Şu anda türbenin bakımıyla ilgilenen Veda Pehlivan’ın anneannesi de zamanında türbenin bakıcısıymış. Rivayete göre Tezveren Baba’nın ayakları yokmuş ve takunyaları eline takıp dolaşırmıŞ.

  Anlatılana göre bu takunyaların tıkırtıları duyulurmuş. Hatta Veda Pehlivan’ın anneannesi hayattayken onu gördüğünü söylermiş. Bugün ziyaretçiler yanlarında takunya getiriyorlar çünkü Tezveren Baba’nın ibrikle abdest aldığına inanılıyor.  Alman Generalin Büyükada’daki evi

  Kimse yaklaşamıyor


  Birinci Dünya Savaşı’nda Osmanlı ordusunda görev yapmış olan bir Alman generaline ait olduğuna inanılan ev Büyükada’nın tepesinde çok ıssız bir yere inşa edilmiş.

  Yokuş yukarı faytonyolculuğununardından koruluğun içinde uzun bir yol yürüyüp tepeye vardığınızda harabe hâline gelmiş kalıntılar garip bir bahçe kapısı ve ayakta kalan bir müştemilat çıkıyor karşınıza. Perili olduğuna inanıldığından yıllardır ada halkı mekândan uzak durmuş.

  alıntıdır

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  İstanbula yolum düştüğünde uğrayacağım buralara..:lanetli kraliçe:
  OkyanusunKalbi, Bunu Beğendi.

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Ben hayaletlere inanmam. Hem ölü birşey yapmaz diriden korkalım.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Alıntı Sürmenaj Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Ben hayaletlere inanmam. Hem ölü birşey yapmaz diriden korkalım.
  Gel beraber gidelim. Bak nasıl korkutuyorum seni.

 5. #5
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Gitmeyi isterdim. İlginç yerleri seviyorum.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş