Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart "Be" Harfinin Sırrı
  Mevlana Mesnevi'sine "Bişnev" (Dinle) diyerek Bektaşiler dualarına "Bismişah" (Şahın adıyla) diyerek başlar. Peygamber efendimizde ahidnamelere "Bismikellahümme"(Ya Allah senin adınla) ile başlardı.

  Neden Allah'ın adıyla değil de B harfini esas alan bir kelime ile başlanmıştır?

  Hz. Mevlana'nın Mesnevisinde de aynı başlangıcı görürüz. Mesnevi de Allah'ın adıyla diye bir başlangıcın olmaması Tanrı aşkıyla dolu olan ve ona aşık olan Mevlana besmelenin kutsiyetini kavrayamamış mıdır? Besmelenin yerine "Bişnev" (İşit) sözüyle başlaması Mesnevi bilginleri araştırmış ve bulmuşlardır.

  "Bişnev" yani işit sözü B harfi ile başlamaktadır bu besmelenin yerini tutabilir. Çünkü velilerin sözü sembollerledir. İlimde derinleşmiş olanlar o velilerin sırlarına vakıf olabilirler. Cahilin o sırrı anlaması veya ermesi mümkün değildir zaten onların işi cahillerle değil kendini bulmuş olanlarladır. B İslam'ın mukaddes harflerindedir.

  Hz. İmam Ali'nin: "Kur'an da ne varsa Fatiha da Fatiha'da ne varsa Besmele'de Besmele de ne varsa başında ki B harfindedir" buyurması buna delildir. Hz.İmam Ali buna ilave olarak "B harfinde ne varsa altındaki noktadadır. Ben B altındaki noktayım." Böylelikle B'deki kutsiyeti ifade etmiştir. Tasavvufçular ve batiniler de: "B’nin Muhammed altındaki noktanında Ali olduğu"nun sırrına vakıf olmuşlardır. Hz. İmam Ali: "İlim bir noktadır cahiller onu çoğaltmıştır" demesi o kutsiyetin önemidir."

  Ama o sırra vakıf olmanın da bir bedeli olarak da canlarıyla ödemişlerdir. Çünkü cahil onları anlayamamış şeriatın katlidir deyip söyleyenleri ve bilenleri linç etmişlerdir. Nokta her şeyin başı ve sonudur. Çizgiler noktaların birleşiminden meydana gelmiştir. Yüce kitabımız Kur'an da "Evvel odur âhir odur zâhir odur batın odur" diye buyurmasının sırrını düşünmek lazımdır. Hz. Mevlana Besmele'ye “bişnev” sözüyle Alevilerin de dualarına "Bismi şah" diye başlamalarının sırrı budur.

  İlim dört kapıdır. Tüm insanlığın hakikat kapısını araladığı gün vuslat günüdür. Allah bizi hakkı bilenlerden eylesin.

  Yararlanılan Kaynak: Ali Rıza Uğurlu Dede

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Çok anlamlıymış. Teşekkürler.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş