Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Thumbs up Zaman Olur ki Fakirlik Küfre Girer

  Zaman Olur ki Fakirlik Küfre Girer


  Gavs-ı Azam Abdulkadir Geylani'nin Futuhu'l Gayb isimli eserinden bugün okudum ve çok hoşuma gitti paylaşmak istiyorum;


  Allah’a (CC) mutlaka kul olmak isteyen O’na (CC) iyi inanır. Ve her işini O’na (CC) teslim eder. O kul bilir ki rızık babında Allah (CC) kefildir. Yine okul kanaat getirmiştir ki kendine ulaşan iyi bir iş ilâhi fermandan habersiz değildir. Her hangi bir fena hal de kaderi ilâhinin iktizasıdır.

  Bilhassa şu ilâhi vade kopmaz bağlılığı vardır:

  - “Bir kimse Allah’ın (CC) emirlerine bağlı olur ve O’ndan (CC) korkarsa ona güç yollar kolay olur. Bilmediği yerden rızık kapıları açılır. Kendisine tam tevekkül edene Allah (CC) yeter.”

  İman sahibi daima bu ayeti okur ve manasına göre ruhi inşirah duyar. Bolluk devrinde bunu böyle bilir. Zaman olur hikmet icabı bir imtihan belirince derhal sızlanmağa başlar ağlar feryad ederse bu hal onun tam bir iman sahibi olmadığını gösterir. O kimse bilmez ki kader-i ilâhi ağlamakla sızlamakla şekil değiştirmez. O zavallının bu acıklı hali Peygamber (SAV) Efendimizin:

  - “ Fakirlik zaman olur ki küfre yaklaşır.” Hadis-i şerifinin manasına girer.

  İman sahibi hangi felaket olursa olsun sarsılmaz ve maneviyatını bozmaz. İyi inanmıştır ki: Herşey muvakkattır. Dünya muvakkat olduğu gibi onun imtihan devresi de muvakkattır. Yine kalbini Allah’a (CC) bağlayan bilir ki: Allah (CC) istediği an kimseden belayı kaldırır. Bu Allah’ın (CC) lütfudur. Bir gün gelir kendisinin de imtihan devresi biter; afiyet ve bolluğa kavuşur. Daima şükreder. Hamd eder. Sena eder ve bu hal Allah’a (CC) kavuşuncaya kadar sürer… Bu haller gösterir ki ilâhi imtihanlar iki yönden tecelli eder. Biri; iman sahibinin imanlı tahammül gösterirse imanı kuvvet bulur. Allah (CC) bütün kullarına bir çok yönden bela verir. Bu belalar çoğunun felaketine sebep olur. Kul o devrelerde Allah’a (CC) tam bağlanmaz durmadan itiraz eder. Allah-ü Teala’yı (CC) (haşa) töhmet altına sokmak ister söver sayarsa…. Bu onun ebedi küfrüne sebep olur ve böylece dünyası ve ahireti berbatlaşır.

  Hakk’a (CC) kavuştuğu zaman ilâhi rahmetten herkesin nasibi olur; ama onun olmaz. Çünkü Rabbı (CC) ona darılmıştır. İşte Peygamber (SAV) Efendimiz bu hale işaret ederek şöyle buyurmuştur: - “Kıyamet gününde en nasibsiz olan dünyada fakir ahirette cehennem azabına düçar olandır.” Bu halden Allah’a (CC) sığınırız. Çünkü bu hal felakettir. Peygamber (SAV) Efendimiz bu fakirlikten Allah’a (CC) sığınmıştır. İkinci şahsa gelince: O hakkıyla inanmıştır. Allah’ın (CC) birliğine ve O’nun (CC) yapacağı her türlü eza ve cefaya razıdır. Zahirde cefa gibi görünen her halin bir nimet olduğunu iyi bilir. Onda tam bir kanaat vardır ki sevgili kullara kavuşmak için onlar gibi yaşamak lazım. Peygamberlere (AS) varis olmak için onların çektiği gibi cefakar olmak gerek. Düşünür: Hangi alim hangi fazıl hangi hâkim hangi büyük ve nihayet hangi derviş ve hangi bende cefadan hangi efendi zordan hâli kaldı….

  Ama ne olursa olsun Allah’a (CC) dayanan herkes kurtulur. O’na (CC) inanmış olan her imanlı dar zamanında daha geniş olur. İlâhi kement onların boynundadır. Sabır dağları onları içine almıştır. Çünkü imanları kuvvetlidir. Çünkü kadere razıdırlar. Bu sabır ve imandır ki; onu her an şükür yoluna sevkeder. Herşeye muvafakat kaza ve kadere ve ilâhi hikmete mebni olduğunu sezdiği her şeye boyun eğer. Bu yüzden ilâhi rahmetin en büyüğüne erer. Gündüzleri onun için bir nur kaynağı geceler ise bir rahmet sofrası olur. Dışı hoş içi boştur. Bu halde devam eder Allah’a (CC) kavuşuncaya kadar… Hâdî Allah’tır (CC)…

  Hadi = Hidayete erdiren hidayet veren

  Alıntıdır.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  O gün o halde dışarıya çıktığımda ayaklarımdan başka hiçbir organım canlı değildi. Kendimi bulduğum yerdeki ölüm tarihi benim doğum tarihime denk geliyordu. Soranlara da arkadaşım diyordum. Halbuki ilk defa karşılaşmıştık. Bütün sır o dönemin karanlığında yatıyordu. Ah ulan Arif...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş