İmâm-ı Rabbâni Hazretleri'nden Bir Nasihat


Ey oğul! İbadete yönelme vakti gençliktir. Akıllı olan bu vakti kaçırmaz fırsatı ganimet bilir. Zira iş önemlidir. İnsan yaşlılık zamanına kalmayabilir. Kaldığını farz edelim derlenip toparlanmak nasip olmaz. Böyle bir derlenip toparlanmanın mümkün olduğunu farz edelim bir amel işlemeye güç yetiremez. Zira o zaman zaafın ve aczin bastırdığı zamandır. Halbuki şu anda derlenip toparlanma durumu vardır elde edilmesi kolaydır.

Anne-babanın hayatta olmaları Yüce Hakk’ın nimetlerinden biridir. Senin geçimini onlar üzerine almıştır. İşte bu mevsim fırsat mevsimidir. Güç ve kuvvetinin yettiği mevsimdir. Bugünün işini yarına bırakmak için şu andaki durum nasıl bir özür olabilir? Resulullah (sas) bu manada şöyle buyurmuştur: “İşi erteleyen helak olur.”

Evet bugün ahirete ait işlerle bir meşguliyet varsa bu düşük dünyanın işini yarına bırakmak cidden güzel olur tam bunun aksi ise pek çirkin bir şey olur.

Şu zaman gençlik zamanıdır. Bu zamanda yapılan az amele biçilen itibar bu vakitlerden başka zamanlarda yapılan amellere biçilmez.4

Alıntıdır.