Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Lightbulb Tevhid'in Hususiyetleri / Ahmet Ziyaüddin Gümüşhanevi (k.s.)

  Tevhid'in Hususiyetleri / Ahmet Ziyaüddin Gümüşhanevi (k.s.)
  A- Rivayet olundu ki; Muhakkak bu kelimeyi 70.000 defa söyleyeni Allah-ü Teâlâ cehennemden azad etti.

  B- Aleyhisselam şu mealde buyurdu: "Bir kimse kalbinden muhlis olarak 'lâ ilâhe illallah' dediğinde hemen sema kapıları açılır kebair(günah)den korundukça Arş'a kadar yükselir."

  C- Sahabe (r.a.)'den: "Kalbiyle halis olarak kim 'lâ ilâhe illallah' "derse ve bunu tazimle uzatırsa 4.000 büyük günahı mağfiret olunur. Bir şeyden korkan sabah namazından sonra 100 defa 'estekfî külle şerrin bi 'Lâ İlâhe illa Allah' desin. Bu zikir korktuğu şeye karşi kâfidir.

  D-
  'Lâ İlâhe illallah' kelimesini cuma gününün ilk saatında bir gümüş yüzük üzerine yazarsa göğsü genişler fikri açılır işi kolaylaşır üzüntüsü geçergammı açılır ona kimin gözü istabet etse onu sever.

  E-
  'Lâ ilâhe İllallah'ı adedince cam üzerine yazar sonra su ile giderir ve yemek üzerine o suyu içerse Allah kalbini iman nuru ile doldurur. Ve göğsünde irfan membaı kaynar. Bunu içmeye devam ederse Allah ont kalp katılığının serrinden korur ve batınını ruhani sırları ve iman hakikatlerini kabule açar.

  F- Kim ki onu yüzüğüne yazar ve adedince o yüzüğe okur ve başının altına korsa yalnız yatmak ve abdestli olmak şartıyla (anlatılamayacak şekilde) göreceğini görür.

  Vefki şudur:
  54 59 52
  53 55 57
  58 51 56

  G- Meârif'te şôyle yazar: Her sabah 1000 defa 'lâ ilâhe illallah' diyene Allah rızık sebeplerini kolaylaştırır.

  H- Uyumadan 1000 defa 'lâ ilâhe illallah' diyenin ruhu arşın altında geceler.

  İ-
  Güneşin kuvvetli zamanında 'lâ ilâhe illallah' diyenden batın seytan zayıflar.

  J-
  Ayın ilk görünümünde onu söyleyen cisim hastalıklardan emin olur.

  K
  - Birisi bir şehre girerken onu söylerse şehrin fitnesinden emin olur.

  L- Bùtün fikrini toplayarak onu söyleyen bir zalim ve haksıza bu zikri gönderdiğınde onu keser.

  M- Ulvî seylere muttali olmak için onu söyleyen gaipten kastettiği kendisine keşfolunur.

  'Kelime-i Tevhid"in hususiyetleri arasında bu sayılanlar bir damla mesabesindedir.


  alıntıdır

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Aynı eser(cami'ul usûl)den:

  "Zikrin esası lezzet ve tattır. Sana haşyet ve gözyaşı galip olursa yanma ve kendinden geçme vuku bulursa bu Fetih alâmetidir. Zikreden zikrettikçe acaip garaip muazzam ****r ve yüce keyfiyetlere ulaşır. Ondan sonra zikrederken lisanını hareket ettirmez. Sadece fikir kalır ki bu da büyüklerin makamıdır. Bu konuda hayli söz söylenmiştir; sözleri öğren. Bu teveccüh süratli fetih yoludur. Abidlerin çoğu; ibadetleri riyazetlerı terkedip teveccühlerle meşgul oldular. Öyle kı zikir kalplerinde Allah'tan gayrisini yakıp çıkardığı halde kalakaldılar. Zikir riyazetle okunursa şüphesiz daha süratli Kemâl-i Âzam hasıl olur."

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Aynı eserden:

  Müşâhede:


  Kalp aynası "Lâ ilâhe illallah" ile temizlenince onda parlaklık hasıl olur ve lekeler gider ve cilalanma nisbetinde gayb nurları zuhur eder. Önce şimşek parlaklık gibi görüntùler olur. Sonra lamba mum sonra meşale sonra yıldızlar gibi sonra (6-7 günlük) ay sonra bedir halinde ay gibi sonra güneş gibi daha sonra da mücerret nurları görülür. Bunu anlatmak uzar. Bundan sonra da Tecelliler olur ve onu da Keşifler takip eder. Sonra da Marifetin hakikatına erişilir.

  Bilesin ki; Sofilerın nefis kademelerıni katetmeleri ve hakikate ulaşmaları için 2 yol vardır.

  1-
  Kalbi cilalama yolu: Bu yol riyazet ve ahlakı güzelleştirme yoludur. Bu yolu kullananlar yaptıkları amelleri Şeriat'tan alıyorlarsa Sofilerdir. Eğer öyle değlse onlar ilahiyatçı geçinen filozoflar şarkiyatçılardır.

  2- İlim araştırma ve sohbet yolu: Bunlar şeriata dayanıyorsa Kelamcılar'dır. Eğer oyle değlse meşşâiyyûn(aristo felsefecisi) olarak isimlendirilirler.

  Ahmet Zeruk dedi ki;...

 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  1. Grup derler kı; nefis aslında yaratılışında cilalı temiz ayna gibidır. Gelmiş ve gelecek her şeyin o aynada mukabıli tecelli eder.(görünür) Yalnız iki şeyden bıri sebebi ile bu tecelli engellenmiştir. Ayna üzerinde kainatın görünen şekillerine dayanmak veya görünenlere itimat ve istinat etmek paslanmaya sebep olmuştur. Iste bu sebeple Allah'tan gayriya teveccüh ile maksadın dışına kalınmıştır.(ilimameller ve diğerlerine teveccühle) Salik kalb aynasını cilalamış olsaydı perdenin kalktğnı elbette görecekti. Yukarıda bahsedilen iki sebepten biri ile engellenme(paslanma) olunca (ayna çalışmaz) Allah'a vusul mümkün olmaz. Onun için Hikem'de dendi ki: "Aynasında kainatın suretleri kapalı olan kalpte nasıl nur doğar?" veya "O nasıl Allah'a gidebilir halbuki kendisi şehvetleri ile prangaya bağlıdır" veya "O nasıl Allah-ü Teâlâ'nın huzuruna çıkabilir zira daha gaflet pisliğinden temizlenmemistir." veya "O nasıl ilahi sırların inceliklerini anlayabilir zira daha kusurlarından tevbe etmemiştir."
  2.grup derler ki; (Bunlar ilimle meşguliyet ve araştırma ehli olanlar.) Bunlar nefsin ıslahına ilim ve amel yoluyla ilaç yaparlar ve aslî olsun fer'i olsun zulmet şüphe ve bulanıklığı ilim ve araştırma kuvveti ile defederler. Onlar dediler ki; "İlim amelin imamıdır. Amel ilme tabidir" Efendimiz şu mealde buyurdu: "Muhakkak ki ilim öğrenmekle Hilm yumuşak olmakla kazanılır. Kim ki hayır ister ona verilir. Kim ki şerden ittika ederse korunur. Bildiği ilimle amel eden kimseyi Allah-ü Teâlâ bilmediği ilimlere varis kılar." Sâlik'in ihtiyaç duyacağı ilim 4 çeşittir:

  1. Zât ve sıfat ilmi.
  2. Fıkıh ve fetva ilmi.
  3. Tefsir ve hadis ilmi.
  4. Hal ve tasavvuf ilmi
  ve bu konudaki edep ve muameleler.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş