Simurg'un HikayesiTasavvufi Boyutu
Rivayet olunur ki kuşların hükümdarı simurg anka bilgi ağacının dallarında yaşar ve herşeyi bilirmiş...Kuşlar simurg'a inanır ve onun kendilerini kurtaracağını düşünürmüş.Kuşlar dünyasında işler ters gittikçe onlarda Simurg'u bekler dururlarmış.Ne var ki Simurg ortada görünmedikçe kuşkulanır olmuşlar ve sonunda umudu kesmişler..

Derken birgün uzak bir ülkede bir kuş sürüsü Simurg'un kanadından bir tüy bulmuş.Simurg'un var oldugunu anlayan bütün kuşlar toplanıp Simurg'un huzuruna gidip yardım istemeye karar vermişler.Ancak Simurg'un yuvası etekleri bulutların üzerinde olan kaf dağı'nın tepesindeymiş.Oraya varmak için 7 dipsiz vadiyi aşmak gerekirmiş.

Kuşlar hep birlikte göğe doğru uçmaya başlamışlar.Yorulanlar ve düşenler olmuş.Önce Bülbül geri dönmüş güle olan aşknı hatırlayıp papağan o güzelim tüylerini bahane etmiş. Kartal krallıgını bırakamamış Baykuş yıkıntılarının özlemiş Balıkçıl kuşu bataklıgını... sayıları gittikçe azalmış.

Ve nihayet beş vadi geçtikten sonra altncı vadi ''Şaşkınlık'' ve sonuncusu yedinci vadi 'YOKOLUŞTA' bütün kuşlar umudunu yitirmiş....Kaf Dağına vardıklarında geriye otuz kuş kalmış.Simurg'un yuvasını bulunca öğrenmişler ki ; ''SİMURG ANKA-otuz kuş!! '' demekmiş.Onların hepsi simurgmuş.

SİMURG ANKA'YI BEKLEMEKTEN VAZGEÇEREK ŞAŞKINLIK VE YOKOLUŞU DA YAŞADIKTAN SONRA BİLE UÇMAYI SÜRDÜREREK KENDİ KÜLLERİMİZ ÜZERİNDEN YENİDEN DOĞABİLMEK İÇİN KENDİMİZİ YAKMADIKÇA HER BİRİMİZ BİRER SİMURG OLMAYI GÖZE ALMADIKÇA BATAKLIĞIMIZDA TÜNEKLERİMİZDE VE KAFESLERİMİZDE YAŞAMAKTAN KURTULAMAYACAĞIZ. ŞİMDİ GÖKYÜZÜNDE UÇMA VAKTİ.


(Feridettün Attar- Kuşların Bilge Sessizliği)

Feridettün Attar hakkında;
Feridettün Attar Mevlana hazretlerini henüz on yaşında görüp onun anlındaki ilim güneşini gördü.Mevlana'ya ****rname adlı eserini hediye etmiştir.

Bu Eseri yanından ayırmayan Mevlana Feridettün Attar'ı ilk mürşidi bildi.

Divanında onunla ilgili şu beyte rastlanır. ''Attar Aşkın yedi şehrini gezi de biz ancak bir sokağının dönemecindeyiz.'' ..

Feridettün Attar ömrünün son yıllarında moğol askerlerinin eline esir düşer.

Onu esaretten kurtarmak için bin altına bir müşteri çıkar.Feridüttün Attar Moğol askerlerine ben bu kadar etmem daha değerliyim beni sakın satma der moğol askerleri de daha yüksek bir fiyata satmak için onu satmaz.

Nihayet yoksul bir kimse 'Bu piri bana verr sırtımdaki bir cuval samanı sana vereyim'' der. Feridettün tevazuundan ''iste pahamı şimdi buldum.hemen satın beni''der. Buna sinirlenen Moğol askerleri ellerindeki sopa ile vurarak onu şehid eder...

ALINTIDIR