Müslüman-Hristiyan Diyalogu Nereye
Şu anda Batı ülkelerinde Müslümanlarla Hristiyanlar arasında hoşgörüye dayalı güzel bir geçim var .Dininden dolayı geçimsizliğe düşen kavgaya girenler pek söz konusu değil .

Bu güzel manzaradan dolayı hepimiz seviniyor İslamın 'ın güzelliğini yaşayarak göstermenin tam zamanıdır diye düşünüyoruz .

Geçmişte belki bu kadar güzel hoş görü ve diyalog olmamışkarşılıklı huzursuzluklar söz konusu olmuş .taraflar da birbirlerinden olan iyiliklerden istifade edememişler.İslamın güzelliğini görme ve gösterme imkanı da bulamamışlardı...

Almanya ve diğer ülkelerde birçok kilisenin camiye çevrilmesi hatta bazılarının da cuma ve bayram namazları için izin verilip ibadetle tahsis edilebilir duruma gelmiş bulunması İslamın ve Müslümanların tanınıp keşvedilmesi adına sevinilecek bir gelişmedir.

İşte böyle güzel yakınlaşmalardan olacak ki kilisesinde cuma ve bayram namazları kılınmasına izin veren bir papaz efendi bu namazları kıldıran imam efendi ile mantıklı bir sohbete girer.

Bu sohbeti aynen arz etmek istiyorum sizlere.Bakalım isabetli bulucakfaydalı mütaala edecek misiniz ?

Papaz efendinin kilisesinde cuma ve bayram namazı kıldırmasına izin verdiği imam efendiye sorusu şöyle olur .

Der ki :

-Hocaefendi görüyorsun ya biz Hristiyanlar ne kadar anlayışlı ve hoşgörülüyüz .Size kilisemizi tasis edebiliyoruz .Burada cuma ve bayram namazlarınızı kılabiliyor ibadetlerinizi rahatça eda edebiliyorsunuz .Siz de bizim gibi hoşgörülü davranışa sahip olabilir misiniz ? İstesek camilerinizi pazar ayini için bize verebilir misiniz?Veremessiniz .Çünkü sizde bizim kadar hoşgörü ve barışseverlik sözkonsu değildir !

Hocaefendinin buna cevabı şöyle olur :


-Papaz efendi neden size bize gösterdiğiniz anlayışı biz size göstermeyelim neden camimizi sizin ibadetinize vermeyelim? Olur mu öyle tek taraflı anlayış ? Yeter ki bizim gösterdiğimiz anlayışı siz de gösterin bizim uzattiğımız barış ve sevgi elini siz de bize uzatın karşılık verin.

Papaz efendi şaşırır:

-Siz ne anlayış gösteriyorsunuz nasıl barış eli uzatıyorsunuz ki ? Kiliseyi veren biziz ?

Hocaefendi şöyle açıklar durumu :

-Biz sizin kilisenizde ibadet ederken sizin peygamberinize ve kitabınıza hürmetsizlikte asla bulunmuyoruz .Tam aksine hürmet ve saygıyı dinimizin bir gerçeği olarak görüyorHz.İsa Allah .c.c. ün peygamberi ona gönderilmiş bulunan incil de Allah c.c. ün kitabıdır diyor böyle inanılmasını bütün cemaatimize de tembih ediyoruz (imanın 6 esaslarından tüm peygamberlere ve Allah c.c. ün tüm kitaplarına iman )

Bizim gösterdiğimiz bu anlayışı siz de bize karşı gösterir de Kur'an Allah c.c.ün kitabı Hz.Muhammed Allah c.c.ün peygamberidir der bütün cemaatinize de bunu telkin ve tavsiye ederseniz işte o zaman bizim camilerimiz sizlere hizmet vermeye hazır olur .Çünkü kilisenizde sizin dininize gösterdiğimiz saygı ve hürmeti siz de camilerimizde bizim dinimize karşı gösterecek tek taraflı konuşmayacaksınız .
Var mısınız böyle Karşılıklı anlaşmaya ?...

Bu beklenmedik teklif karşısında papaz efendi düşünmeye başlar .Sonunda şu karşılığı verir .

-Gerçekten bizim de sizin peygamberinizi kitabınızı tanıyıp tastik etmemiz gerekmektedir buna göre .Madem siz bizim kitabımızı ve Peygamberimizi tanıyor ve hürmette kusur etmiyorsunuz öyle ise bize düşen de aynıyla karşılık vermek mukabil bir centilmenlikte bulunmaktır.Ancak bu meselede ben tek başıma karar veremem. Meclisimize bu teklifi götüreceğim bakalım nasıl düşünecekler ?Bence bu çok makul ve mantıklı bir teklif !

Ne dersiniz bu yoruma ?
İsterseniz yazımızın başlığını bir daha tekrar edelim burada :

Müslüman -Hristiyan Diyoloğu nereye ?...

(Ahmed Şahin -Hayatınız hedefini buluyor mu ? s.46-48 )

(Yazıya geçiren : İhvan )

alıntıdır