Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Abdullah Öcalan Kimdir? Kimden Neyin Öcünü Alır? (Artin Agopyan)

  Gizli Ermeni APO'yu Gizli Ermeni Devlet Bahçeli ipten almış (Bir Artin Agopyan hikayesi)
  "Apo'yu ipten Bahçeli Kurtardı..."


  Partisinin dünkü toplantısında Aktütün'deki askeri ihmalleri görmezden gelerek hükümete yüklenen MHP Lideri Bahçeli'ye MHP'li eski Bakan Öksüz'den şu şok cevap geldi: “Apo'yu asacağım diye iktidara gelip terörist başını idamdan alan Bahçeli'dir...”

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli`nin dünkü Meclis Grup Toplantısı'nda 17 Mehmetçiğin şehid düştüğü Aktütün baskınındaki bir bir ortaya çıkan askeri sorumsuzluklara hiç değinmeyip sadece hükümete yüklenmesi tepkilere neden oldu.

  ANASOL-M döneminde MHP'den Ulaştırma Bakanlığı yapan Enis Öksüz'den de MHP Lideri Devlet Bahçeli'ye sert tepki geldi. Devlet Bahçeli'nin Başbakan Yardımcısı olduğu ANASOL-M iktidarı döneminde kaçacak deliği kalmayan terörist başı Abdullah Öcalan'ın ipten alındığını belirterek “Bugünkü tablo kimin eseri?” diye sordu.

  Enis Öksüz Bahçeli'ye yüklenerek şunları söyledi:

  “Allah'ın bir olduğuna inanmasam Devlet Bahçeli'nin ‘Allah birdir' sözüne bile inanmayacağım. Böyle birisi çünkü. Bugün ‘bir' dediğine yarın ‘iki' der. Apo'yu asacağım diye iktidara gelip terörist başını idamdan alan Bahçeli'dir.. ANASOL-M döneminde PKK'ya karşı alınacak tedbirleri engelleyen Bahçeli'dir.. Banka hortumcularına af çıkartan Bahçeli'dir.. Hırsızları kollayan Bahçeli'dir. Bugün şehidler üzerinden siyaset yapan da Bahçeli'dir. Adama sormazlar mı ‘İktidarda iken sen ne yaptın?..' diye.”

  TERÖRİST BAŞI ADETA KORUMA ALTINA ALINDI

  Yüreklerimizi yakan şehidler üzerinden siyaset yapmakla eleştirdiği MHP Lideri Bahçeli'ye yönelik tepkilerini sürdüren Öksüz “Şimdi ne konuşuyorlar? MHP PKK'yı önleyecek yok edecek tedbirleri zamanında aldı mı? Aksine alınacak tedbirlerin alınmasına da mani oldu. Türkiye terörist başını dünyaya sığmaz hale getirmişti. Ne İtalya'da durabiliyordu ne Rusya'da durabiliyordu. Kongo'ya kadar gitmişti. Dünya dar edilmişti adama. Terörist başını alsak da gerekli hukuku uygulayacaktık almasak da gerekli hukuku uygulayacaktık. Ama ne yapıldı ‘asmamak' kaydıyla teslim alındı terörist başı. MHP ne yaptı hesap sordu mu ortaklarından? Yargıladıktan sonra idam kararı vermişsen bunu Meclis'e gönderecektin. Bu da yapılmadı. Neden göndermedin cevap ver. Ardından idam cezası kaldırıldı. Komisyondan üyelerini çekti MHP. Dolaylı yoldan idam cezasının kaldırılmasına da yardımcı oldu Bahçeli. Neticede terörist başı ipten alındı. Hiçbir yerde barınamayacak duruma gelmiş olan terörist başı Türkiye'de adeta bugün koruma altında. Bugün şehidler üzerinden siyaset yapan adama sormazlar mı ‘Bu kimin eseri iktidarda iken sen ne yaptın?..' diye” sordu.

  Abdullah Öcalan kimden neyin öcünü alıyor? Onun gerçek kimliği Artin Agopyan ve o da bir kripto Ermeni.. Kadir Mısıroğlu Artin Agopyan'ı anlatıyor.

  "Apo'da bir damla Kürt kanı yoktur. O saf kan Ermenidir."
  BORKED


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Eski AKP'li Ertuğrul Yalçınbayır: "Öcalan'ın idamını biz kaldırdık"

  İlk AKP hükümetinin Başbakan Yardımcısı Ertuğrul Yalçınbayır Başbakan Erdoğan'a idam cezasını kimin kaldırdığını hatırlattı

  Önceki gün AKP’nin iktidara gelişinin 10. yıldönümüydü. Başbakan Tayyip Erdoğan partisinin Kızılcahamam kampında Öcalan’a uygulanan tecridin kaldırılması için açlık grevi yapan cezaevlerindeki tutuklu ve mahkûmlara seslenerek “Bize şantaj yapmayın. Bu tür bir eyleminizle teröristbaşını evine göndermeyiz. Bu ülkede on binlerce insanın ölümüne vesile olan bir teröristbaşına idam verilmiştir ama ülke maalesef birilerinin bazı malum yerlerin baskılarıyla idamı dahi kaldırmıştır” diye konuştu. Erdoğan bu sözlerini “Yapılan kamuoyu araştırmalarında birçok insanımız idamın yeniden gelmesini istiyor. Bunu biliyor musunuz?” diyerek tamamladı.

  Bu sözleri izleyen ya da okuyan biri AKP liderinin ezelden beri idam yanlısı olduğu ve hatta iktidarının 10. yılında artık idamın yeniden getirilmesi için kolları sıvadığı izlenimine kapılabilir.

  Ertuğrul Yalçınbayır


  Biz olmasak zor geçerdi


  Ancak yakın tarihin tanıkları işin gerçeğinin ne olduğunu bizlere anlatabilecek durumda hâlâ. Erdoğan ile birlikte AKP’nin kurucuları arasında yer alan ve 3 Kasım 2002 seçimlerinin ardından kurulan ilk AKP hükümetinde başbakan yardımcılığı görevi üstlenen Ertuğrul Yalçınbayır o günleri şöyle anlatıyor:

  “İdam cezasının kaldırılmasıyla ilgili iki önemli değişiklik vardır. Birincisi biz AK Parti’nin muhalefette olduğu 3 Ekim 2001 tarihli anayasa değişikliğidir. Türkiye Öcalan’ın yakalanmasından sonra idamın uygulanmayacağına dair bir moratoryum ilan etmişti. Uluslararası konjonktür de idamın kalkmasından yanaydı. O dönem Çankaya Köşkü’nde yapılan bir liderler zirvesi vardır. Oraya Tayyip Bey ile birlikte çıkan kişi benim. Biz o dönem ‘hayır’ demedik. Parti yönetiminde konuyu tartıştık. Karşı çıkanlar olmasına rağmen çoğunluk ‘evet’ denmesinden yanaydı. Meclis’te gizli oylamada da biz buna ‘evet’ oyu verdik. Biz olmasak zor geçerdi.”

  İstisnayı biz kaldırdık

  İlk anayasa değişikliğinde koalisyon ortağı MHP’nin önkoşulu nedeniyle Öcalan için istisna getirilmiş onun cezası müebbet hapse çevrilmemişti. AKP döneminde yapılan ikinci anayasa değişikliği ile bu istisnanın kaldırılışını da Yalçınbayır şöyle anlatıyor:

  “Bizim iktidar olduğumuz dönemde terör suçları nedeniyle getirilen istisna da hem anayasa hem de yasalardan çıkarıldı ve idam hükümü tamamen mevzuatımızdan kalkmış oldu. 2004’teki bu değişiklik paketine diğer partiler de katkı koydu.”

  O zaman daha özgürdük

  AKP içinde o dönem nasıl bir tartışma yaşanmış Erdoğan nasıl hareket etmişti? Yalçınbayır parti içi tartışmayı şöyle aktarıyor:

  “Partiyi kurmamızın üzerinden birkaç ay geçmeden önümüze geldi. Sadece o değişiklik değil 15 yasaya daha destek verdik. Çünkü iktidara geleceğimizi biliyorduk.

  ‘Nasıl olsa yapacağımız değişikliklere destek vermeliyiz’ diye düşündük. O zaman daha özgürdü parti MYK toplantıları. Düşünceler rahatlıkla ifade edilirdi. Erdoğan sadece bir oyu olan genel başkandı. Getirdiği önerilerden reddedilenler bile olurdu yönetimde. Sanıyorum o dönem hepimizin görüşlerini almaktan başka bir tavır sergilememişti.”


  Geçmişe yürütemezsin

  Yalçınbayır Başbakan’ın halkın idamın yeniden getirilmesini istediği şeklindeki sözlerini de “iç politika malzemesi” olarak görüyor:

  “Bu sözleri çok yanlış buluyorum. İç politika malzemeleriyle yürütülecek iş değil bu. Yeni düzenleme yapmak isteseniz dahi geçmiştekilerin üzerine gidemezsiniz. Öcalan bakımından kazanılmış bir hak var ortada. Yani 10 yıl öncesine dönük olarak icra edemezsiniz...”

  Sözüyle icraatı farklıdır
  AKP’nin ilk döneminde Erdoğan ile birlikte hareket eden ve başbakan yardımcılığı görevini üstlenen ama sonradan yolunu ayıran bir diğer isim ise Abdüllatif Şener. Erdoğan’ın “idam” ile ilgili sözlerini o da Yalçınbayır gibi siyasi malzeme olarak görüyor:

  “Başbakan’ın söyledikleriyle yaptıkları genelde bir olmuyor. Tüm icraatlarına bakın söylediklerine zıt şeylerdir. Kamuoyu söylediklerine bakarken kimse yaptıklarını fark etmez. Sandık yaklaştığı ve kamuoyu desteğini almakta güçlük çektiğini gördüğü için bu söyleme geçmiş olabilir.”

  Gerçekten de Şener’i doğrularcasına; Başbakan “idamları geri getirmekten” bahsederken Adalet Bakanlığı açlık grevindeki mahkûmların üç koşulundan biri olan “anadilinde savunma hakkı” konusundaki yasa değişikliğini bugün Bakanlar Kurulu’na sunmaya hazırlanıyor.

  AKP’nin 10. yıl karnesi
  Erdoğan’ın AKP kuruluşunda birlikte yola çıktığı isimlerden Şener on yıllık icraatı “Ülke iyi yönetilmiyor” genel değerlendirmesi altında şu başlıklarla değerlendirdi:
  Terör: Hiç olmadığı kadar arttı. Başbakan kendine parti binası bulamıyor bayrak astıramıyor.

  Toplumsal barış: Türkiye’de ayrımcılık derinleşti. Ülkenin birlik beraberliği tehlikeye düştü.

  Demokrasi: Standardımız geriye gitti. Basın özgürlüğü ve sivil toplum kalmadı. Eleştirel bakan herkes ayrımcılığa uğradı.

  Dış politika: Başbakan’ın parti yönetimine danışmadan oluşturduğu Suriye politikası ülkemizi harap olma noktasına getirdi.

  Ekonomi: Küresel rekabetten çok uzak noktada.

  Utku Çakırözer
  (Cumhuriyet - 5 Kasım 2012)


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Açılım süreci CIA'nın kontrolünde - CIA'dan Öcalan'a açılım dersi


  Aydınlık Gazetesi'nin haberine göre Amerikalı istihbarat uzmanları 9 ay önce İmralı'da Abdullah Öcalan'la görüştü.

  Görüşmede Amerikalı uzmanlar Öcalan'a 4 saat boyunca "Açılım" süreci ile ilgili bilgi verdi.

  CIA'DAN ÖCALAN'A "ÖZEL AÇILIM DERSİ"

  Abdullah Öcalan ile Amerikalı istihbarat uzmanı gazeteci Jake Hess ve ismi belirlenemeyen 2 CIA ajanı İmralı Cezaevi'nde görüştü. Görüşmede Amerikalılar Öcalan'a "Kürtler 1900'lü yılların başındaki Osmanlı İmparatorluğu'nun parçalanmasına neden olan durumunu canlandırmak zorundadır" dedi.

  Habere göre Amerikalılar'la Öcalan arasındaki görüşme 12 Mayıs 2012 tarihinde İmralı F Tipi Cezaevin'de gerçekleşti. Görüşmede 3 Amerikalı'nın yanı sıra merkezi Amerika'da olan Kürt İnsan Hakları İzleme Komisyonu Örgütü Başkan Pary Karadaghi Kuzey Amerika Kürt Ulusal Kongresi Başkanı Kemal Artin Amerika ve İngiltere'de yaşayan Edip Yüksel vardı.

  CIA: UZLAŞMA OLMAZSA TÜRKİYE YENİLİR

  Görüşmenin gündem maddeleri ise Kürt Sorunu Abdullah Öcalan ve AKP Hükümeti'nin durumuydu. Görüşmede Amerikalı istihbaratçılar uzlaşma sağlanamazsa Türkler'in yenileceğini öne sürdü.

  ÖCALAN'IN TALEPLERİNİ CIA YAZDI

  Amerikalılar Öcalan'a taleplerinin ne olması gerektiğini de söyledi. İstihbaratçılar ve CIA ajanları Türkiye'nin acizlik içinde olduğunu AKP'nin demokrasiye hizmet etmeyeceğini ve Kürtlerin Türkler'e karşı sert olmaları gerektiğini belirtti.

  Amerikalılar Kürtlerle uzlaşmaktan başka yol olmadığını farklı bir yol denenmesinin Türkiye'nin sonun getireceğini öne sürdü.

  ulusalkanal.com.tr


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Açılım Süreci Hep Yahudileri Siyonistleri ve CIA'nı sevindiriyor. Yedi ceddi Yahudi karısı CIA ajanı olan Kemal Derviş de açılımdan çok memnun
  Eski Devlet Bakanı-Ekonomist Kemal Derviş CNN TÜRK'te Taha Akyol'un konuğu oldu. Çözüm süreci hakkında düşüncelerini paylaşan Derviş çarpıcı açıklamalarda bulundu.

  'VATAN HAİNİ DENMEMELİ'


  Çözüm sürecinde iki temel noktanın olduğunu belirten Derviş 'Biri şiddetin olmaması ikincisi ise herkesin özgürce fikrini söyleyebilmesi ve öneri getirebilmesidir. Bu öneriyi getirene vatan hanini denmemeli. Her türlü öneri demokratik bir çerçevede tartışılmalı. Herkesin amacı aynı bu ülkede barış içinde yaşamak'dedi.

  'ÖCALAN DEĞİŞMİŞ OLABİLİR'

  Barışın her neticede düşmanla yapıldığını kaydeden Derviş 'Hep geriye gidersek işin içinden çıkamayız. Ben insanların değişebileceği kanısındayım. Bugünkü Öcalan 20 yıl önceki Öcalan değildir belki de. Her insan deneyimlerinden öğrenebilir. Kendisi şiddete karşıysa ve şiddetin sona ermesinde yardımcı olabilecekse yardımcı olsun' ifadelerini kullandı.

  'ŞU ANDAKİ GÖRÜNTÜ SEVİNDİRİCİ'


  Türkiye'nin artık güçlendiğini ve her şeyi tartışa bileceğini söyleyerek devam eden Derviş PKK'nın silah bırakması konusunda ise 'PKK'nın ne zaman silah bırakacağı konusundaki belirsizlik rahatsız edici. Bu konuda ayrıntılara girmek benim için zor. Silah oldukça tehlike devam ediyor ama şu andaki görüntü bile sevindirici. Çünkü son haftalarda olay yok çekilme var.' şeklinde konuştu.

  VATAN


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


 5. #5
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  İşte Akiller heyeti buna hizmet ediyor; Türkiye ve Kürdistan konfederasyon olacak. Sonra da Büyük İsrail Devleti'ne dahil olacak.  Türkiye ve Kürdistan konfederasyon olacak
  Hükümet o yıl Kürt açılımına başladığında eski CHP lideri Deniz Baykal bunun Amerikan projesi olduğunu savunmuş ve kanıt olarak Phillips’in 2007 ve 2009’da yazdığı 2 raporu göstermişti. Şimdi New York’taki Columbia Üniversitesi’nde İnsan Hakları Çalışma Enstitüsü’nün Barış Oluşturma ve Haklar Programı Direktörü olan Phillips “Türkiye veIrak Kürdistanı konfederasyon olacak” dedi.

  DAVID Phillips New York’taki Columbia Üniversitesi’nde İnsan Hakları Çalışma Enstitüsü’nün Barış Oluşturma ve Haklar Programı Direktörü. Phillips Türkiye-Ermenistan arasındaki uzlaşma projesinin de mimarları arasındaydı hatta bunun için kurulan bir komisyona başkanlık etmişti. David Phillips geçmişte Türkiye’de tartışma konusu olan iki makalesinde ise PKK ile müzakere önermiş PKK’lıların silahsızlandırılması dağıtılması ve topluma yeniden entegrasyonu için af dahil bir dizi öneri getirmişti. Amerikan Dışişleri Bakanlığı’nda uzun süre danışmanlık yapan ve açıklamak istemese de Türkiye’deki sürecin halen tam göbeğinde bulunan Phillips ile 8 Mayıs’ta PKK’lıların Türkiye’den çekilme takvimi başladığı gün konuştuk. Ertesi gün de içeriğini açıklamadığı bir program için Türkiye’ye geçti. Bundan 6 yıl önce Amerikan Dış Politikası Ulusal Komitesi için yazdığı raporda bugün yaşanan süreci aşama aşama anlatan Phillips’in çarpıcı değerlendirmeleri şöyle:

  8 Mayıs’ta başlayan çekilme sürecini nasıl görüyorsunuz?
  Çok olumlu bir gelişme. Ancak çekilme sadece bir başlangıçtır. Daha kapsamlı bir barış anlaşması için yüz yüze müzakereye başlanması gerek. Barış sürecinin kapsayıcı olması için bu hem PKK’lıların ‘Silahsızlandırma Dağıtma ve Yeniden Entegrasyonu’nun (SDYE) hem de af düzenlemesinin detaylarını içermeli. Af düzenlemesi hem PKK savaşçılarını hem de çatışmalara karışan diğerlerini içermek zorunda. Suça karışmış olabilecek köy korucuları ve güvenlik güçleri mensupları dahil.

  Ya PKK’nın lider kadrosu?

  Affın bir alternatifi de sığınma. Türkiye’nin dışında yaşayan birçok PKK komutanı var. Onların af koşullarını müzakere etmek zor olabilir. O yüzden onlar için bir seçenek şu anda yaşadıkları ülkelerden sığınma almak. Çoğu şu anda Irak’ta. Cumhurbaşkanı Talabani de üst düzey PKK komutanları için sığınmaya sıcak baktığını söyledi. Ancak lider kadrolara nerede sığınma verildiği çok önemli değil. Önemli olan bu kadroların sorunlarının ele alınması ve böylece onların da barış sürecine engel olmaması.

  Kime af kime sığınma olacak?
  Bu müzakere gerektiriyor. Hükümetin tek taraflı olarak karar vereceği bir şey olmamalı bu. İhtilafta üstlendikleri sorumluluklarına göre farklı şekilde muamele görmeliler.

  FARKLI SINIFLANDIRILMALI
  Bu durumda Karayılan sığınma alacak.
  Ben örgütün üst düzey liderlerinin köylerine dönüp Türkiye’de normal bir hayata devam edebileceklerini sanmıyorum. Onlar sığınma kısmına girecektir. Farklı sınıflar var: Örgüte yeni girmiş olan suç faaliyetine katılmayanlar. Saha operasyonlarında bulunmuş rütbeliler. Üst düzey lider kadro. Hepsi farklı ele alınmalı. İlk gruptaki suça karışmamış olanlar için koşulsuz af. Suça bulaşmış olanlar için ise şartlı af. Üst düzey için de şartlı af ve sığınmanın bir tür kombinasyonu. SDYE bir af içermeli çünkü başka türlü işlemez.

  Peki ilk grup örgüte yeni katılanlar için kriter ne olmalı?
  2002. Örgüte son 10 yıl içinde katılmış olanlar buna dahil olabilir.

  Irak bu sınırla kalamaz

  Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) ve Türkiye yakın bir işbirliği oluşturdu. IKBY PKK ile görüşmeleri kolaylaştırma konusunda çok yapıcı bir rol üstlendi. Eğer Türkiye ve IKBY bu yönde çalışırsa ABD sonuç ne olursa olsun destekler. Türkiye ve KBH arasındaki yakınlık istikrâr ve bölgesel refah için olumlu. Bu ABD’nin çıkarına olan bir durum. Ayrıca bu ilişki Bağdat ile ortaklığı dışlayıcı değil ki. Ben Irak’ın şimdiki sınırlarıyla yaşayacağını hiçbir zaman düşünmedim.

  Irak Kürdistanı’nın bağımsız olacağına inanıyorum. Bu da eğer Maliki cepheleşme yaklaşımına devam ederse Irak’ın bir sonraki (2014) parlamento seçimlerinde olur. Başbakan Maliki Irak’taki tansiyon ve Kürtlere etnik ayrımın sorumlusudur. Böyle devam ederse Irak’ın bölünmesinin de sorumlusu olacak. Irak politikası ve Maliki’nin yaklaşımın sonucu büyük ihtimalle Irak Kürdistanı adında uluslararası yasal bir statüye sahip Türkiye tarafından korunan ve Türkiye ile ekonomi enerji ve güvenlik alanlarında yakın işbirliği içeren konfedere bir yapı olacak.

  Akillerle düzenli temastayım
  ABD’nin çözüm sürecindeki rolü ne?
  Türkiye egemen bir ülke. Akil insanlar uluslararası deneyimleri inceleyip hükümete öneriler sunabilirler. Columbia Üniversitesi de bu sürece yardım etmeye hazır. Türkiye’nin ihtiyaçlarına uygun bilgileri sağlamak için âkil insanlarla işbirliği içinde çalışıyorum. Bu konuda Türk dostlarımla yıllardır temas halindeyim. 2007’de yazdığım raporda tartışılan maddeler bugün tartışılıyor. Bu maddeleri Türklerle aktif bir biçimde görüşmeyi yıllardır sürdürüyorum. Şu anda da...

  Türk hükümet yetkilileriyle mi?
  Kimlerle temasta olduğumu açıklamayacağım. Âkil insanlar dahil Türkiye’deki dostlarla düzenli olarak temastayım.

  HÜRRİYET  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş