Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Question Tartışma Nedir? Tartışma da Dikkat Edilecek Yöntemler

  Tartışma iki veya daha fazla kişinin belli bir konuda düşüncelerini sergileme yoluyla fikir alışverişinde bulunmalarıdır.

  Tartışma Yönteminin Aşamaları
  1. Tartışma Probleminin Seçimi:

  Tartışma problemi seçilirken katılımcıların ilgi ve tutumları ile konuyla ilgili ön bilgileri göz önünde bulundurulmalıdır. Konu katılımcılar için ilgi çekici olmalı ve tartışmaya karşı güdülenmelidir. Bunun yanısıra problem cümlesinin açık olması konuyu tam olarak belirtmesi konuyu sınırlayabilmesi gerekir. Problem cümlesi soru yada düz cümle olarak ifade edilebilir. Ancak soru cümlesi katılımcıların ilgisini çekmede ve onları araştırma yapmaya teşvik etmede daha etkilidir.


  2. Tartışmayı Yönlendirecek Soruların Belirlenmesi:

  Tartışma yönteminde eğiticiler katılımcıları sorularla yönlendirmezse tartışmadan elde edilen sonuçlar hedefler doğrultusunda olmayabilir konu dağılabilir. Bu nedenle eğiticinin tartışmayı yönlendirecek açılış gelişme ve kapanış bölümüyle ilgili anahtar soruları önceden hazırlaması gerekir.

  3. Araç ve Tekniklerin Belirlenmesi:
  Tartışma sürecinde bir çok öğretim araç ve tekniklerinden yararlanılabilir. Bu amaçla tartışmadan önce probleme uygun dramatazisyonlar yapılabilir sergiler ve yakın çevre gezilebilir yazılı materyaller okunabilir radyo dinlenebilir ve film izlenebilir. Bu tür etkinlikler katılımcılarda ortak yaşantı oluşmasını sağlar ve tartışmaya katılımı sağlar.  4. Tartışmanın Yapılacağı Fiziksel Ortamın Düzenlenmesi:

  Tartışmanın yapılacağı fiziksel ortam ve katılımcı sayısı tartışmanın niteliğini etkiler. Çok kalabalık gruplarda tartışmalar bazı katılımcıların tartışma dışında kalmasını sağlar.Tartışma ortamında sağlıklı iletişim kurulmasında katılımcıların birbirlerini görmeleri önemli rol oynar. Bu nedenle katılımcıların daire yada yarım ay biçiminde oturmasının sağlanması gerekir.
  5. Değerlendirme:
  Tartışma sonunda tartışma eğitici ya da katılımcılar tarafından değerlendirilmeli ve sonucu özetlenmelidir.

  Alıntıdır

  ATSIZ, Sürmenaj and Arş like this.
  Çocuklar uyurken sessiz olunurZiyaretçilere, Gizli İçerik! ölürken değil.!

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Gerekli bir konuydu.Paylaşım için teşekkürler kardeşim.
  Just_BReaTHe, Bunu Beğendi.
  Ziyaretçilere, Gizli İçerik!

  ▌│█│║▌█ ██║▌║█ │█║▌│
  T ü r kB u d u n Ziyaretçilere, Gizli İçerik! ö k ü n !

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  TARTIŞMA(2)-Farklı Bir Kaynaktan
  Bilgi paylaşarak çoğalır. Eğer ilk insandan bu yana insanlar düşüncelerini birbirleriyle paylaşmasalardı doğru iyi ve güzeli bulamazlardı.

  Bilimin ve teknolojinin gelişmesini de bu bilgi paylaşımına borçluyuz. Bütün bunlar da tartışmayla olur.

  Tartışma bir nevi paylaşmadır. Her şeyin zıttıyla var olduğunu düşünürsek tartışmada her düşüncenin karşıtını alarak zenginleşir.

  Tartışmayla analiz ve sentez yeteneğimizi geliştiririz. Kısaca tartışma olmasaydı insanlık gelişmez hayat tekdüze renksiz ve tatsız olurdu.

  Bir sorunun tartışılarak çözülebileceğine inanıyoruz. Bir konu enine boyuna tartışılarak artıları eksileri ortaya konur. Böylece bir uzlaşma sağlanabilir."Doğrular düşüncelerin çarpışmasıyla ortaya çıkar." sözü tartışmanın önemini ortaya koyan bir sözdür.

  İnsanlar farklı farklı düşüncelere sahiptir. "Akıl akıldan üstündür." derler atalarımız.

  Buradan hareketle farklı fikirlerin ortaya konduğu tartışmalarda bizim bilmediğimiz veya farklı açıdan bakmadığımız fikirleri görme imkânı bulabiliriz.
  Böylece paylaşılan bu fikirler bizleri doğruya ulaştırır.

  Tartışma bir konu çevresinde lehte ve aleyhte karşılıklı düşünceleri ortaya koyma problemlere cevap ve çözüm bulma; gerçek doğru iyi ve güzel olanı birlikte aramaktır. (Doğru iyi ve güzelin zamana bağlı olduğunu unutmamak gerekir.)

  Tartışmada; karşılıklı saygı ve hoşgörü nazik toleranslı sabırlı olma; konuşma kurallarına verilen zamana ve sıraya uyma amaca ulaşmada yararlıdır.

  Tartışmada bir konuda edinilmiş peşin hükümlerin önceden alınmış kesin kararların bilineni farklı cümlelerle devamlı tekrar etmenin konu dışına çıkmanın tartışmaya yarar sağlamayacağı açıktır.

  Tartışmayı yöneten bir başkana ihtiyaç vardır.
  Başkanın; konuyu ortaya koyup sınırlaması; konuşmacıların konu dışına çıkmalarını konuyla ilgisiz ve gereksiz konuşmalarını engellemesi konuşmacıların birbirini suçlamaya yönelik konuşmalarına izin vermemesi tartışmanın kurallarına uygun yürütülmesini ve bir sonuca ulaştırılmasını bu sonucun da bir rapor haline getirilmesini sağlaması gerekir.

  Bazı tartışmaların sonuçları yalnızca basın aracılığıyla duyurulur; bazıları ise basına ve halka açık olur.

  Dinleyicilerin huzurunda dinleyiciler için gerçekleştirilen bu tartışmalarda konuşmacılar tartışma konusundaki bilgi birikim görgü düşünce ve kanaatlerini halka iletirler; onları bilgilendirmeyi yönlendirmeyi amaçlarlar. Bu tip tartışmalarda kamuoyu yaratma endişesi konuşmacı-dinleyici ilişkisini belirleyen önemli faktördür. Tartışmalar düzenleniş amaçlarına hedef dinleyici kitlesinin zevk kültür ve anlayışına göre değişik nitelikler kazanır.

  Tartışmalarda dil gönderme ve anlatım işleviyle kullanılır.

  Burada dilin çift işlevliliğinden söz edebiliriz.

  Mesela “Açık oturum bal rengi ipek böceği karış karış ruh bilimi un helvası yaban gülü.

  Bunların her biri birer birleşik kelimedir.
  Birleşik kelime çünkü iki söz bir araya geliyor ve tek bir kavrama karşılık olu¬yor. Ama bu tek kavramı oluşturan sözlerden her biri kendi anlamını koruyor.

  Bunlar ayrı yazmakla bir ke¬lime olma özelliğini yitirmez." cümleleri dilin gönderme işlevi olan cümlelerdir.

  “Teşekkür ederim Sayın Başkan. Burada oturan hocalarımızın hepsi bizden oldukça büyük ve bazıları şahsen hocam oldular.

  Bu yüzden incitici veya kıncı şeyler söylemem tabi ki beklenemez." Cümlelerinde ise dil anlatım işleviyle kullanılmıştır.
  Just_BReaTHe and Arş like this.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Anlamını hepimiz biliyoruz ama karşılıklı anlayış ve saygı olmadığı için uygularken zorlanıyoruz.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş