Yeni bir Tarot destesinin yaratımı her zaman bir meydan okumadır; bu işe soyunan ve 78 resmin; tarz işaret ve renk açısından tutarlılığını korumak zorunda kalan sanatçıların hepsi bunu iyi bilirler. Ancak resimleri yaratmadan önce aynı anda hem geleneksel hem de yenilikçi olacak bir tasarıma gereksinim vardır; çünkü Arkanalar her zaman tanınabilir olmalıdır. Referans noktası olarak Leonardo da Vinci çapında bir sanatçı ele alındığında karışıklık daha da artar; buradaki tehlike taklide ya da bayağılığa kaçma olasılığıdır. Ancak Leonardo da Vinci Tarotu bu meydan okuyuştan galibiyetle çıkmıştır.

1992 yılında Iassen Ghiuselev tarafından ikonografik bilgilerim doğrultusunda gerçekleştirilen Büyük Arkana "Leonardo" şaheserleri arasına girebilir. Doğrusu tanınmış sanat tarihçisi Marco Bussagli'nin de yazdığı gibi "Bulgar ressam kusursuz bir teknik kullanarak Leonardo tarzı ışık-gölge oyunlarının çekiciliğini tam olarak yansıtmayı başarmıştır".

Bugün on yıl sonra 56 adet Küçük Arkana kartını hazırlayan bir diğer Bulgar ressam.

Leonardo da Vinci Tarot bu büyük İtalyan sanat dehasının çalışmalarından etkilenilerek hazırlanmıştır.

Özel tasarlanmış kutusunda muhafaza edebileceğiniz her kart onun çalışmalarından veya çizimlerinden elementler alınarak Tarot bağlamında dizilmesiyle oluşturulmuştur. Örneğin Azize onun ünlü Mona Lisa adlı tablosudur ve kart üzerinde bir piskoposluk tacıyla kullanılmıştır. Asaların Yedilisi Anghiari Savaşı'ndan bir sahnedir; bu da savaş ruhunu yansıtan ölümsüz bir görüntüdür. Büyük Arkana kartlarında kartın İtalyanca ismi Leonardo'nun ünlü ayna yazı tarzıyla verilmiştir. Destedeki resimler ise majörler Iassen Ghiuselev minörler Atanas Atanassov olmak üzere iki ressam tarafından hazırlanmıştır. Kılavuz kitapçık kartların kısaca anlamlarını vermektedir ama orijinal sanat eserleriyle ilgili herhangi bir bilgi sunmamaktadır. Bu bilgiyi araştırmak da Leonardo'nun sanatındaki dehayı ve desteyi derinden incelemek açısından merak uyandırıcı ve eğlenceli bir çalışma olabilir.

Alıntı