Rüzgar ve Yaprak Falları

Daha çok antik Yunanistan ve Roma’da uygulanmıştır. Yaprağın üzerine kişinin adı ve sorduğu soru yazılmış sonra yaprak bırakılmıştır. Yaprağın hiç kımıldamaması olumlu bir işaret sayılmıştır.Yaprağın bırakıldığı yerde hızlı değil de yavaş bir şekilde solması ise mutlu bir haberin işareti sayılmıştır.

Bazen de sadece sallanan yaprakların titreşimlerinin birtakım bilgiler verdiğine inanılmıştır. Genelde de kullanılan ağaç incir ağacıdır.Bu usule “Sykomansi” denilmiştir.

Eski İranlılar ve Romalılar rüzgarın yönünden bulutlardan ve atmosferik olaylardan hareket ederek geleceği tahmin etmeye çalışmışlardır. Bulutların duruşuna bakarak yapılan yorumlara “Nefelomansi” denilmiştir.Rüzgarın esişinden faydalanarak bakılan bir usulse Romalılarda görülmektedir. Geniş birkaba su doldurularak yüksek bir yere konmuş ve rüzgarın suda oluşturduğu dalgalar incelenerek yorumlar yapılmıştır.Güney rüzgarına bakarak olacak olaylar hakkında bilgiler alınmasına ise “Ostromansi” denilmiştir.

Bir çocuğun saçlarının buklelerinin rüzgarda uçuşurken yaptığı hareketler dahi insanları gelecekleriyle ilgili yorumlar yapmaya yöneltmiştir.Bazı doğa olaylarından da anlamlar çıkartılmaya çalışılmıştır. Mesela yıldırım düşmesi şimşekler ay ve güneş tutulması yer sarsıntıları kötüye işaret sayılmıştır. Hatta bir toplantı sırasında bunlardan birinin olması toplantının başka bir tarihe ertelenmesine sebep olmuştur.

Yaprak fallarına benzer bir fal şekli ise gül falıdır. Ele alınan kıvrılmış bir gül yaprağı ile alına vurulup çıkan sese göre yorumlar yapılmaya çalışılmıştır. Bu usule “Filloromansi” denilmiştir.


Alıntıdır.