Sol elimizi avuç içi bize dönük olarak tutalım. Boy olarak tüm diğerlerinden uzun olan orta parmak kaderi temsil eder ve avucun içinde dikey bir çizgiyle devam eder; bu çizgi kader çizgisidir. İnsanın varlığı süresince izleyeceği yolun bir resmidir bu.

Parmakların Astrolojik İsimleri


Yüzük parmağı (ki buna Apollon derler) sanat ve talihi temsil eder. Merkür adı verilen serçe parmağı ise bilimi ve tüm faaliyetlerdeki hesabı (ticaret oyun vs.) temsil eder. Sanat ve bilim insanın iki soyut eğilimini oluştururlar.

İşaret parmağı (Jüpiter) her türlüsünden maddî hırsı temsil eder; baş parmak (insanın kendisi) insanın dayanıklı iradesini mantıklılığını ve karakteristik cesaretini temsil etmektedir.

Bunları özetleyecek olursak incelenmekte olan sol elin ortasında kaderi görüyoruz. Bu kader'in sağında (bizim de sağımıza düşen kısımda) soyut eğilimleri (sanat veya bilim); solda ise pozitif eğilimleri (mantıklı ve deneysel hırs) görmekteyiz.

Bir kişi hakkında ilk hükme varabilmek için esas olarak ele alınan orta parmağa göre en uzun olanın hangi parmak olduğuna bakmak gerekmektedir. Şayet işaret parmağı yüzük parmağını geçiyorsa kişi pozitif değerlere ülküsel değerlerden daha çok önem veriyor anlamında yorumlanmaktadır. Para o kişi için şan ve şereften daha önemlidir.

Para Aşkı


Bunun tersine yüzük parmağı işaret parmağını geçiyorsa şahıs kuramsal olanı uygulamalı olana şan ve şerefi paranın katı imkânlarına tercih ediyor anlamına gelmektedir. Şiromansi yapanların karakter üzerindeki ilk hükümleri bu şekilde gerçekleşir.


ALINTIDIR.