ImageŞu ana kadar ki desteler hemen herkesin rahatlıkla anlayıp değerlendirme yapabileceği çok da zor olmayan destelerdi. Bundan sonraki iki deste ise daha zor ve az biraz uzmanlaşma gerektiren desteler. Bu destelerden ilki de Alfa Yayınları’ndan yayınlanan “Çingene Tarotu”.

Deste babası da bir Çingene olan Raymond Buckland tarafından hazırlanmış ve Lissane Lake tarafından resimlenmiş. Kitapta kartların geleneksel anlamlarıyla birlikte özellikle bu desteye uygun yazılmış yorumları bulabiliyorsunuz. Ayrıca çingenelerin tarihi Türkçe-Çingenece; Çingenece-Türkçe sözcük listesi kartların nasıl korunması gerektiği ve çeşitli açılımlar da kitapta mevcut. Yazar desteyi hazırlama isteğini şöyle açıklıyor:

“Pazarda pek çok Tarot destesi satılır ama hiçbirince o Çingene rahiyası yoktur. Çingeneler gururlu renkli insanlardır çok bağımsız ve Çingene olmayanlar için çok gizemlidirler. İşte geleneksel Tarot kartlarından bir deste yapıp bu Çingene rahiyasını koklamak istedim. Bunun Çingenelerden bir şeyler öğrenmek için eşsiz bir yöntem olduğunu düşündüm.”

Bu destenin çizimleri çok başarılı kart kalitesi de oldukça güzel. Çingenelerin hayatına dair de çok şeyi öğrenebiliyorsunuz. Yalnız dediğim gibi üzerinde çalışmak gerekiyor. Herkese göre değil.

ALINTIDIR.