Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Kod Adı: Yeşil

  Mahmut Yıldırım


  Mahmut Yıldırım kod adı: Yeşil ya da bilinen diğer adıyla Ahmet Demir (d. 1951 - Solhan Bingöl) Zaza kökenliTürk Kontrgerilla.

  Hayatı

  1973'te Bingöl Genç İlçe Jandarma Komutanlığı'nda görev aldı ve ilişki aynı yıl MİT Tatvan Bölge Müdürlüğü'ne tayin edildi.

  Kasım 1975'te askerden geldikten sonra Millî Görüş hareketi içinde MİT adına çalıştı. Yıldırım Elazığ'da 1977'de Etibank Ferro Krom tesislerinde puantör olarak göreve başladı. İşlemleri 20938 sicil numarası üzerinden yapılıyordu.

  Tam dört yıl sonra farklı bir göreve soyunup farklı bir isimle anılmaya başladı. Operasyonlarda PKK’lı gibi giyinen Mahmut Yıldırım güvenlik görevlilerince ayırt edilebilmek için ‘yeşil fular’ takıyordu. Abdullah Öcalan'ı öldürmek için gönderildiğikten 3 ay sonra öldürülmemesi için emir verilmiştir ve Yıldırım'ın buna isyanı üzerine vatan haini ilan edilmiştir Daha sonra ülkeyi terkederek 1996'da Şam'da bulunduktan sonra tekrar kendisinden haber alınamamıştır.

  Susurluk kazasından sonra ortaya dökülen ilişkiler pek çok cinayetin tetikçisi olduğunu ortaya koydu. Herkes Yeşil'den söz etti ancak bulunamadı. Dönemin Başbakanı Mesut Yılmaz aldığı bilgileri aktarırken Yeşil'in öldürüldüğünü söyledi.

  Ancak kısa bir süre sonra Yeşil İHD Başkanı Akın Birdal'ı vuranların arkasındaki isim olarak ortaya çıktı. Daha sonraki bilgiler Yeşil'in hâlâ hayatta olduğunu ortaya koydu. Susurluk Raporu'nda da Yeşil'e 12 sayfalık özel bir yer ayrıldı.

  Ahmet Demir Mehmet Kırmızı sahte kimliklerini kullanan Güneydoğu'da "Sakallı" adıyla bilinen Solhanlı Mahmut Yıldırım'ın geçmişi bir ölçüde deşifre edilebildi. Bir dönem MİT'te bir dönem JİTEM'de görev aldığı anlaşıldı.

  JİTEM subayı Ahmet Cem Ersever' in öldürülmesinden Güneydoğu'daki pek çok fail-i meçhul cinayete kadar sayısız olayda tetikçilik yaptığı belirlendi. Hatta Abdullah Öcalan'ın Suriye'de öldürülmesi için görevlendirilen ekipte de yer aldı.

  Afyon Cezaevi'nde Sabancı suikastı sanıklarından DHKP-C'li Mustafa Duyar'ı Türkiye'nin Şam Büyükelçiliği'nden alıp getiren ekipte onun da adı sayıldı. Ancak istihbarat birimlerinin kamuoyuyla pek de paylaşmadığı kanıya göre aslında "Yeşil" tek bir kişinin değil birden fazla görevlinin kullandığı ortak kod adı.

  Yeşil kodunu kullananlardan biri üst düzey görevlerde bulunuyor. Bir dönem Güneydoğu'da PKK'ya karşı yürütülen mücadelede özel operasyonlar karşı gerilla eylemleri ve taktikleri onun yönetiminde yürütüldü.

  Mahmut Yıldırım ise Yeşil kod adıyla dolaşan bir tetikçi. Ankara'da bir pavyonda eğlenirken olay çıkarttığı için gözaltına alınan götürüldüğü Emniyet Müdürlüğü binasında Orhan Taşanlar ve ekibi tarafından kaburgaları kırılana kadar dövülen Yeşil'i polisin elinden alan ve MİT'te tedavi ettiren kişinin Mehmet Eymür olduğu öne sürüldü.

  Üzerinde taşıdığı telefonla aradığı yerler arasında resmî kurumların yanı sıra Abdullah Çatlı Sami Hoştan Sedat Peker gibi isimler de bulunuyor. Mesut Yılmaz'a Budapeşte'te yumruk atanlar da Yeşil'in telefonundan arananlar arasında yer alıyor.

  Yeşil adının korkuyla anılması Susurluk çetesi tarafından tahsilat amacıyla kullanıldı. Susurluk çetesinin tehditle para topladığı kişileri arayan hep Yeşil idi. Ömer Lütfü Topal'ın öldürülmeden önce para yatırdığı Ziraat Bankası Ankara Heykel Şubesi'ndeki hesabın sahibinin de Ahmet Demir kimliğini kullanan Yeşil olduğu ortaya çıktı.

  Musa Anter Cem Ersever Tarık Ümit ve Behcet Cantürk olmak üzere birçok faili meçhul cinayette "zanlı" olarak isminden söz edilmektedir.

  Mahmut Yıldırım'ın izi uzun süredir bulunamadı. Yaşayıp yaşamadığı konusunda da net bir bilgi henüz yok.
  KuNFeYeKuN and Yed-i AdL like this.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  YEŞİL`İN MİT`TEKİ KOD ADI
  Yıllardır herkesin Yeşil kod adıyla bildiği derin devletin en meşhur siması Mahmut Yıldırım`ın Milli İstihbarat Teşkilatı`ndaki (MİT) kod adının `Kırmızı` olduğu ortaya çıktı.

  SON.TV’nin ulaştığı bilgilere göre; Mahmut Yıldırım PKK Lideri Abdullah Öcalan`ı öldürmek üzere görevlendirildiği “Mercedes” ve “Yıldırım” operasyonları başta olmak üzere MİT tarihinin en büyük operasyonlarında Kırmızı kod adını kullandı. MİT’in iç yazışmalarında Yıldırım’ın faaliyet adı olarak sadece Kırmızı kullanıldı.

  Uzun yıllar Jandarma İstihbarat Terörle Mücadele (JİTEM) adına çalışan Mahmut Yıldırım burada Yeşil kod adıyla çalıştı. Yıldırım MİT’e girdikten sonra Kontr-* Terör Merkezi Başkanı Mehmet Eymür "JİTEM`deyken Yeşil kod adını kullanıyordun. Artık MİT adına çalışıyorsun. Bundan sonra kod adın Kırmızı” dedi. Böylece bugüne kadar herkesin Yeşil olarak tanıdığı Yıldırım’ın kod adı Eylül 1994’te Kırmızı olarak belirlendi.

  MİT’in bir belgesine göre Öcalan’a suikast operasyonu için aylık 500 dolar maaş alan Kırmızı kod adlı Mahmut Yıldırım üç ayrı operasyonda Kırmızı faaliyet ismini kullandı. Bunlardan ikisi Öcalan operasyonları diğeri ise Yunanlı amiral Adonis Naksakis’e suikast operasyonu idi. Kırmızı 1996 yılında Öcalan operasyonu için Şam`a ve Beyrut’a gitti. Mahmut Yıldırım bu dönemde gerçekleştirilen operasyonlarda MİT tarafından verilen Metin Atmaca sahte kimliğini kullandı.

  Mahmut Yıldırım’ın Kırmızı kod adıyla katıldığı ilk MİT operasyonu Öcalan’ın sağ kurtulduğu Şam’daki bombalı saldırı idi. Öcalan’ın kullandığı arabadan yola çıkılarak Mercedes adı verilen operasyonda altı MİT mensubu görev aldı. Katıldığı diğer Öcalan operasyonunda Beyrut’ta buluşması gereken MİT mensubu ile buluşamayan Kırmızı deşifre olmaktan son anda kurtularak Türkiye`ye döndü.

  Mahmut Yıldırım’ın MİT’te Kırmızı kod adını kullandığını açıklayan SON.TV ayrıca Yıldırım’ın bugüne kadar hiç yayınlanmamış bir fotoğrafını da yayınlıyor. Yeşil bu fotoğrafı güvenlik güçleriyle birlikte gittiği bir operasyonda çektirmiş.
  KuNFeYeKuN and Yed-i AdL like this.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart


  YEŞİL ÖLDÜ MÜ SAĞ MI?


  Türkiye önce onu "Sakallı" diye tanıdı.

  "Sakallı" kod adını kamuoyuna ilk söyleyen isim Tunceli milletvekili Kamer Genç oldu.

  Sonra bir ara adının "Ahmet Demir" olduğu açıklandı.
  Bunu dile getiren ise Trabzon milletvekili TBMM Faili Meçhul Cinayetleri Araştırma Komisyonu üyesi Eyüp Aşık'tı.

  Bu karanlık ismin gerçekte kim olduğunu Gazeteci Soner Yalçın yazdı.

  "Yeşil" kod adlı Mahmut Yıldırım'ın adını Soner Yalçın'a söyleyen kişi ise Binbaşı Ahmet Cem Ersever'di.
  1994 yılında Mahmut Yıldırım'ın biyoğrafisi Güneydoğu'da ne tür yasadışı işler yaptığı bir bir ortaya dökülmeye başladı. "Binbaşı Ersever'in İtirafları" kitabı bu konuda milat oldu.

  İki yıl sonra...
  Mahmut Yıldırım ortadan kayboldu.
  Aradan yıllar geçti...
  Bugünlerde Mahmut Yıldırım tekrar medyanın gündeminde.

  Bunun nedeni oğlu Murat Yıldırım'ın babasını anlatan bir kitap yazması.

  Kitabın yeni olan tek bilgisi Yeşil'in bugüne kadar kamuoyuna pek yansımamış 21 fotoğrafının gün yüzüne çıkması.

  En ilginç fotoğraf ise Yeşil'in Suriye'de çektirdiği fotoğraf.
  Fotoğrafta yalnız görülen Yeşil sanki orada olduğunu ispatlamak için Süleyman Şah'ın türbesinde poz vermişti.
  Peki Yeşil neden Suriye'ye gitmişti?

  Yıl: 6 Mayıs 1996.
  Henüz Susurluk kazası olmamıştı...

  Başbakan Tansu Çiller ne pahasına olursa olsun PKK lideri Abdullah Öcalan'ın kellesini istiyordu.

  Şam'da bir suikast düzenlemeye karar verildi.
  Operasyonu yürütecek Emniyet'in başında İçişleri Bakanı Mehmet Ağar; MİT'in başında ise Operasyon Daire Başkanı ise Mehmet Eymür vardı.

  1988'deki 1. MİT Raporu'yla birbirine düşman olan ikili yıllar sonra "devlet görevi" için yan yana çalışacaklardı.
  Günler süren hazırlıklar yapıldı.

  Hatta ilk toplantıda Emniyet İT ve asker görevlilere hukuki sonuçlarına katlanmak istemeyen kişilerin toplantıyı terk etmesi istendi. bazıları operasyonu hukuksuz bulup çıktı.

  Kalan eylemde kararlıydı.
  Örtülü ödenek 25 milyon dolar para ayrılmıştı bu suikast için.

  Operasyonun kod adı "Mercedes" idi.
  Bomba yüklü Mercedes Öcalan'ın Şam'da kaldığı evin önüne getirilip patlatılacaktı.

  İddiaya göre MOSSAD da işin içindeydi; Türkiye istihbaratına yardım ediyordu.

  Uzatmayalım...

  Son dakikada Suriye istihbarat birimi El Muhaberat suikast girişimini öğrenip Öcalan'ı kaçırmasıyla suikast başarısız oldu.

  El Muhaberata bilgiyi kim sızdırmıştı?
  Yıllardır tartışılıyor.

  Mehmet Eymür Ergenekon soruşturmasından önce bilgiyi Emniyet'in sızdırdığını iddia etti.

  Ancak Ergenekon soruşturması başlayınca bu kez "bazı Paşalar sızdırdı" demeye başladı.

  Neyse konumuz kimin sızdırdığı değil; Yeşil'e ne olduğu?
  Bu suikast operasyonunda Mehmet Eymür'ün adamı Yeşil görevli miydi?

  İşte Yeşil/Mahmut Yıldırım'ın çektirdiği son fotoğraf bunu gösteriyor gibi...

  Bugüne kadar iddialar da hep Yeşil'in bu operasyona katıldığı yönündeydi.

  Ama ortada delil yoktu.
  Şimdi elde fotoğraf var...
  Demek Yeşil Şam'daydı.

  Peki Yeşil bu operasyonundan sonra mı yok oldu?
  İddiaya göre Öcalan suikastini öğrenen El Muhaberat Yeşil'i Şam'da yakaladı ve öldürdü.

  Yeşil'in bugün ölü olduğuna dönemin tüm istihbaratçıları inanıyor.

  Sağ olduğunun tek kanıtı:

  Yıllarca birlikte çalıştıkları Mehmet Eymür'ün sık sık "Yeşil öldü" demesi. Bilinir ki Mehmet Eymür ne derse kesin tersi doğrudur! Ama bozuk saatin bile günde iki kez doğruyu gösterdiğini de unutmamak gerekir...

  odatv.com
  KuNFeYeKuN and Yed-i AdL like this.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart


 5. #5
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Yeşil'in Mumcu'nun evindeki tuhaf anları

  Ankara'daki evinin önünde aracına bomba konularak 19 yıl önce öldürülen gazeteci-yazar-aydın Uğur Mumcu'nun eşi Güldal Mumcu suikasttan 3 yıl sonra "Yeşil" kod adlı Mahmut Yıldırım'ın kendisini evinde ziyaret ettiğini açıkladı.

  Güldal Mumcu 24 Ocak 1993'ten sonra yaşadıklarını "İçimden geçen zaman" isminde kitapta topladı. Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı (um:ag) yayınları arasında çıkacak kitabın bazı bölümleri Cumhuriyet gazetesinde hazırlanan yazı dizisinde paylaşıldı.

  Cumhuriyet gazetesi yazarı Işık Kansu'nun kaleme aldığı yazı dizisinin ilk bölümü şöyle:

  YEŞİL MUMCU'NUN EVİNDE
  Galiba Kurban Bayramı’ydı. Bayram için o aralar çok ziyarete gelen olmuştu. Hem taziye hem bayram kutlaması yapıyorlardı. Biraz tedirgin olmakla birlikte “Bakalım kimmiş” dedim. Açtık sokak kapısını.

  Biri kız biri erkek üç dört yaşlarında iki çocuğun ellerinden tutmuş bir adam bizim kapının önüne geldi. Sakallı benim boyumda biraz ince lacivert bir ceket ve gri bir pantolon ceket özensiz pantolon ütüsüz hafif eskimiş… Böyle bir kılık.

  CAMİNİN ADINI "Tİ" YAPTIRIN

  Hızlı bir şekilde birbiri ardına adeta nefes almadan konuşmaya başladı. Biraz aksanlı:

  “Sokaktaki caminin adının ti camii olarak değiştirilmesi gerekir. Bunu sizin sağlamanızı istiyorum.”

  Salonda karşılıklı ayakta duruyoruz. Yüzüne baktım “Yanlış yere gelmişsiniz. Burası camilere isim veren veya isimlerini değiştiren bir yer değil. Benim yapacağım bir şey yok. Bunun için size yardımcı olamam” dedim.

  BİR ANDA DÜZGÜN TÜRKÇEYLE KONUŞMAYA BAŞLIYOR

  Daha sonra artık çıkması gerektiğini hissettirecek şekilde kapıya doğru yürüdüm. Salondan çıktık. Adam durdu bana döndü. Sesi düzelmişti. Son derece normal son derece düzgün bir Türkçeyle “Olayın failini bulsak sizin için yeterli olur mu?” dedi. “Ben gerçeği istiyorum” dedim.
  “Olayı yapanı bulsak sonra etrafından da birkaç kişi bulunsa yeter mi? Çünkü siz ne isterseniz o olacak…”

  Ben yine “Ben gerçeği istiyorum” dedim.
  Adam bunun üzerine; “Haa anladım. Siz hepsini istiyorsunuz” dedi.

  Üçüncü kez yineledim: “Ben gerçeği istiyorum.”
  ÜÇ TANE GÜL ALACAĞIM... BİRİNİ.....

  “Siz hepsini istiyorsunuz. O zaman üç tane gül alacağım. Birini Başbakanlığa birini Çeçenistan’a birini de Uğur Bey’in öldürüldüğü yere koyacağım” dedi.

  Kapıyı açtım. Adam çıktı çocuklarla birlikte. Kapıyı kapatmamızdan sonra birkaç dakika geçmemişti ki apartman içinden bağırmalar duyduk.

  DEFTERE BUNLARI YAZMIŞ: ARTIK YETER

  “Olayların hepsi açığa çıksın! Bütün gerçekler açığa çıksın! Artık yeter! Buraya gerçek adımı da yazıyorum. Gerçek adım Mahmut Yıldırım. Buraya yazıyorum. Gerçekler açığa çıksın!”

  Merak etmiştik yukarı çıktık. Taziyeye gelenler için koyduğumuz masa ve defter hâlâ duruyordu. “Buraya yazıyorum” dediği için merakla deftere baktık; hakikaten söylediklerini yazmıştı. Defteri yerine koyup eve geçtik.

  Ertesi sabah “Defteri alıp saklamam gerekir” diye düşünerek çıkıp baktım; ama artık defter yoktu.
  (Güldal Mumcu kitabında bu kişinin Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım olduğunu nasıl fark ettiğini Yeşil’in “ti”den kastının “hedef” anlamına geldiğini ayrıntısıyla anlatıyor.)

  ECEVİT'TEN İTİRAF
  18 Eylül 1997

  Ecevit’e randevu talebimi birkaç kere yinelemiştim. Nihayet 18 Eylül öğleden sonrası için randevu verdi. O sırada Başbakan Yardımcısı idi. Onunla da makamında görüştük.

  “Sayın Ecevit” dedim “Bu ülkede kontrgerillayı telaffuz eden ilk siyasetçi sizsiniz. Şimdi de başbakan yardımcısısınız. Bizim size neyin ne olduğunu ne olmadığını söylememiz gereksiz. Eşimin öldürülmesinin soruşturulabilmesi için sizden de yeniden destek ve gerekli girişimlerde bulunmanızı rica ediyorum.”

  “Ben Uğur Bey’i severdim” dedi “Bana yapılan suikastı ardındakileri araştırırken hep duvarlara çarptım. Eşiniz arı kovanına çomak sokmuştu.”

  Doğrusu ne diyeceğimi şaşırmıştım. Beklemediğiniz birinden hiç düşünmediğiniz bir sözle karşılaşınca bazen kalakalırsınız ya sözün bittiği noktalardan biriydi bu da!!..
  Yed-i AdL, Bunu Beğendi.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş