Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Sultan Abülmecid Han

  Sultan Abülmecid Han  Sultan Abdülmecid Han
  Babası : Sultan II. Mahmud
  Annesi : Bezmialem Sultan
  Doğduğu Tarih : 25 Nisan 1823
  Padişah Olduğu Tarih : 1 Temmuz 1839
  Öldüğü Tarih : 25 Haziran 1861

  Osmanlıda nice sultan ve padişahlar gelip geçmiştir çoğunun yaptıkları ortada ve günümüzde halen görünmektedir. Osmanlı zamanlarında yaşanan güzellikleri günümüzde halen duymakta ve öğrenmekteyiz. Kanuni Sultan Süleyman Fatih sultan Mehmet Yavuz Sultan Selim vb gibi Padişahlar Osmanlı zamanlarının en güzel ve kendisinden çekinilen padişahlardı. Bu padişahlar hayatları boyunca her zaman savaş içerisinde olmuş ve harika başarılar elde etmişlerdir. Kendilerinin bu yaptıkları güzellikler ve harika başarıları günümüzde okumakta ve öğrenmekteyiz. Yapılan yenilikler ve yaptıkları değişimler dünyada halen konuşulmaktadır.
  Abdülmecid Han tahta çıktığında Osmanlı Devleti iç ve dış buhranlarla karşı karşıya idi.

  Tahta geçişinin ilk senelerini iç ve dış olaylar ile uğraşmakla geçiren Sultan Abdülmecîd devleti kısmen huzura kavuşturdu. Islâhat işleri ve iç mes’eleler ile uğraşmak imkânını buldu.

  Sultan Abdülmecid Han zamanında dünyada iki büyük İslam devleti vardı. Biri Osmanlı Devleti ikincisi Hindistan’daki Gürganiyye Hükümdarlığı idi. Her iki devletin sultanları İslam dininin bekçisi idiler. İslam düşmanı olan İngilizler bu iki bekçiyi yok etmek için çok kurnaz planlar hazırlamıştı. Önce Gürganiyye Devleti’ni parçalamaya karar verdiler. Böylece Asya’daki Müslümanları başsız bırakacak hem de Hindistan’ın hazinelerine ticaretine hakim olacaklardı. Fakat Osmanlıların buna mani olmasından korkuyorlardı. Bunun için Osmanlıları Ruslarla savaştırmaya çalıştılar. Avusturya ve Prusya Osmanlı-Rus savaşının önlenmesini istediler. Rusya da bunu kabul etti. Fakat İngilizler Reşid Paşa’yı savaş etmeye teşvik ettiler. Yardım edeceklerine zafer kazanacağına böylece Osmanlıların bir numaralı adamı olacağına inandırdılar.

  Reşid Paşa Osmanlı Devleti’nin başına geçeceğinin çılgınlığı içinde İngilizlere maşa oldu. 1853 de Bab-ı Alide yüzaltmışüç (163) kişi topladı. Rusya’ya savaş açılmasına karar verdi. Sultan Abdülmecid Han’ı da tuzağa düşürüp tasdik ettirdi. Rusya’ya savaş ilan edildi. Osmanlı Devleti’nin başını derde sokan İngilizler Hindistan’daki facia ve felaketlere başladılar. 1857 de Delhi’de büyük ihtilal çıkardılar. İkinci Bahadır Şah’ı oğulları ile birlikte Kalküte’ye götürüp hapis ettiler. Gürganiyye Devleti yıkıldı. Hindistan’ın ilerde İngiliz imparatorluğuna katılması için birinci adım atılmış oldu. İngilizler Rus çarı birinci Nikola’nın Kudüs’te katoliklere karşı ortodoksları ayaklandırdığını ileri sürerek Rusların Akdeniz’e inmesini hiç istemeyen Fransa imparatoru üçüncü Bonapartı da Türk-Rus Kırım Harbine sürüklediler. Kendi çıkarları için yaptıkları bu işbirliği Türk milletine Reşid Paşa’nın diplomatik zaferleri olarak tanıtıldı.

  Düşmanların bu yaldızlı reklamlar ve sahte dostluklarla örtmeye çalıştıkları imha hareketlerini herkesten önce anlayan sultan çok zaman sarayında hüngür hüngür ağlardı. Memleketi milleti kemiren düşmanlara karşı koymak için tedbirler arar ve Allah-u Teâlâ’ya yalvarırdı. Bu sebeple Reşid Paşa’yı birkaç kere sadrazamlıktan uzaklaştırdı ise de kendisine (koca) (büyük) gibi isimler takan bu kurnaz adam rakiplerini devirip tekrar iş başına gelmesini becerirdi. Ne yazık ki sultan kederinden tüberküloza yakalanıp genç yaşında öldü. Sonraki senelerde devlet koltuklarını kapışan üniversite öğretim üyeliklerine mahkeme başkanlıklarına getirilenler hep Mustafa Reşid Paşa’nın yetiştirmeleridir. Böylece (Kaht-ı rical) devri açılmasına ve Osmanlılara (Hasta adam) denilmesine sebep olmuştur.

  İslam düşmanları Osmanlı halifelerine çirkin iftiralar yaptıkları gibi bu mübarek zata da leke sürmeye çalışıyorlar. Memleketin her tarafında ve hele Mekke’de Medine’de yaptırdığı görülmemiş güzel sanat eserlerine israf yaptı diyorlar. İçki içerdi diyorlar. Sultan II. Selim Han’a ve Yıldırım sultan Bayezid’e de böyle iftira ettiler. Hiçbir vesikaya dayanmayan bu sözlere saf Müslümanlar da inanıyor. Yeni tarih kitaplarına bile yazıyorlar. Halbuki Osmanlı padişahlarının hepsi her işlerinde İslamiyet’e uyar yüksek âlimlerin fetvaları ile hareket ederlerdi.

  Sultan Abdülmecid Han son hastalığında yatakta oturamıyor hep yatıyordu. Yalnız mühim şeyler okunup irade-i şahane alınıyordu. Sıradaki bir yazı için Medine halkının bir dilekçesi okunacak denildi. (Durun okumayın beni oturtun) buyurdu. Arkasına yastık konup oturtuldu. (Onlar Resulullah Efendimiz’in komşularıdır. O mübarek insanların dilekçesini yatarak dinlemekten haya ederim. Ne istiyorlarsa hemen yapınız! Fakat okuyunuz da kulaklarım bereketlensin!) buyurdu. Ertesi gün vefat etti.

  Devletin içine düştüğü feci durum sebebiyle üzüntüsünden tüberküloza yakalanan Sultan Abdülmecid Han 25 Haziran 1861′de vefat etti. Yavuz Sultan Selim Han’ın türbesinin yanına defnedildi. “Atam Yavuz Sultan Selim Han’a hürmeten türbemi onunkinden daha aşağı yapın” şeklindeki vasiyeti üzerine türbesi Sultan Selim’inkinden daha alçak ve kısa olarak yapıldı.


 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Bence en yakışıklı Osmanlı padişahıydı.
  KuNFeYeKuN, Bunu Beğendi.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş