Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart İlk Türk Hemşiresi Safiye Hüseyin Elbi Hayatı

  İlk Türk Hemşiresi Safiye Hüseyin Elbi

  Modern anlamdaki hemşireliğin 1854-56’da Kırım Savaşı sırasında Florance Nightingale ile başladığı kabul edilmektedir. Florance Nightingale rahibelerden ve sivil hastanelerdeki kişilerden seçilen bir hemşire kafilesi ve malzeme ile 1854 Ekimi'nde İstanbul’a gelmiş ve disiplinli çalışmaları neticesinde savaştan dönen yaralılar arasındaki ölüm oranını yüzde 42’den yüzde 2’ye düşürmüş. F. Nightingale’in yaralı ve hastalara bilgi ve şefkatle bakması onun efsaneleşmesine neden olmuş. Fakat -bu benim şahsi görüşümdür tabii- rahibelerden müteşekkil bu gurubun ben misyonerlik faaliyetleri içinde olduğunu düşünmekten de kendimi alamıyorum. Bugün dahi dünyanın birçok savaş yokluk ve kıtlığın hüküm sürdüğü bölgelerinde sağlık kuruluşlarının bu tür faaliyetler içindeki gönüllülerden müteşekkil olduğunu duymayanımız bilmeyenimiz yok. Yani bu konuda kendimizi saf yerine koymamızın lüzumu yoktur diye düşünüyorum. Kaldı ki bu gayet de tabiîdir… Tabiî olmayan böyle bir hanımefendinin ismi ülkemizdeki en büyük hastaneye verilirken kendi hemşiremizin isminin dağ başındaki bir sağlık kuruluşuna dahi vermemiş olmasıdır! Bu akıl kârı değil. Millet olarak mahcubiyet duymamız gereken bir durumdur! Bunları muhalif olarak söylemiyorum lütfen yanlış değerlendirilmesin! Lâkin bugün ne yazık ki kendi ülkemizde kendi başhemşiremiz olan Safiye Hüseyin Elbi’nin adının verildiği bir sağlık ocağı bir hastahanene ve bir klinik dahi yoktur. Mutlaka ama mutlaka ismi bir işletmeye verilmelidir.


  Hilâl-i Ahmer Cemiyeti ilk defa İstanbul’da Kadırga semtindeki hastanede 6 ay süreli gönüllü hasta bakıcı kursu açmış ve ilk dersi de Prof. Dr. Besim Ömer Akalın vermiş. Balkan Savaşları ile birlikte Türk kadını hastanelerde çalışmaya başlamış. 1913–1914 yıllarında üniversite konferans salonlarında tertiplenen kurslara çok sayıda öğrenci katılmış; bu öğrencilere hasta bakımı üzerine çeşitli bilgiler verilmiş. Kursları bitiren Safiye Hüseyin (Elbi) Kerime Salahar Münire İsmail gibi Türk hanımları; Çanakkale ve Balkan Savaşlarında gönüllü hasta bakıcılığı yapmışlar ve büyük fedakârlıklar göstermişler.  Balkan Harbi’nde Çanakkale’de nice askerimizin yarasını saran Safiye Hüseyin nice şehidin gözlerini kapatan Safiye Hüseyin nice askerimize son damla suyu dudaklarına damlatan Safiye Hüseyin Hemşire yalnızca bizim askerlerimizin değil savaşta yaralanan bütün gayri müslim ana kuzusunun da yarasını sarmıştır. Bu bir insanlık imtihanıdır. Sadece Türkiye’de değil dünyanın birçok ülkesinde bu isim yaşatılmalı.

  Safiye Hüseyin Hanımefendi göreve koşarken adının hastanelere çeşitli kuruluşlara verilsin diye yapmadı. Duyarlı olduğu için milletini vatanını bayrağını sevdiği için yaptı. Sadece görevini yaptı. O müsterihti. O vicdanen rahat idi. O Türk hemşireciliğine hizmet etmekten şeref duymuştu. O görevini tamamladı ve bir yıldız gibi kayboldu ama izini de bıraktı. Şimdi asıl olan Safiye Hüseyin için biz torunları neler yapabileceğiz? Bu yük bizim omuzlarımızda. Bu yara şimdi gönlümüzde kanamaya devam mı edecek? Yoksa Safiye Hüseyin’in açtığı yarayı sarmak için yine Safiye Hüseyin’den mi yardım isteyeceğiz?  Çanakkale’ye gittiğinizde Kocadere Çadır Hastanesini (Kilye koyundan Kabatepe’ye giden yolun 4 km.den sonra sağa saptığınızda yaklaşık 3 km.lik mesafededir bu hastane) olduğu yerde aniden beyaz pelerini ile Safiye Hüseyin çıkacaktır. “Hoş geldiniz” diyecektir size yine tüm merhameti ile. Siz de kendisini bir yerlerden tanıyorum ismini de duymuştum diyeceksiniz. Ancak sonra mahcup bir şekilde başınızı eğeceksiniz. O da sizi anlayacak. “- Hayır böyle mahcup olmayınız. Benim ismimin hastane tabelalarında yazması hiç önemli değildi inanın. Çünkü burada yatan 57 bin şehit ve bir o kadar da yaralı beni bilir. Onlar benim ismimi gönüllerine yazdılar. Asıl olan da bu değil mi” diyerek size engin hoşgörüsünü gösterecektir. “Bizler ismimiz baki kalsın diye değil vatanımız baki kalsın diye vazifemizi yaptık diyecektir…”

  Bu konuyu dinlediğim bir özel TV de yapılan çağrıyı burada ben de yinelemek isterim. Safiye Huseyin Elbi hemşirenin isminin yaşatılması için bir hastaneye verilememiş olması üzüntü vericidir. Bu konuda çeşitli sitelerde de benzer çağrıları okudum ve ilgililerin bu konuya duyarlı olacaklarından eminim.


  KAYNAK: Samanyolu

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Çanakkale filminde bahsi geçmişti.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Buda Safiye Hüseyin'in Çanakkale Savaşı anıları..

  Çanakkale Savaşları'nı Safiye Hüseyin şöyle anlatmıştı:

  "Evet savaşa da iştirak ettim Çanakkale’de uzun müddet kaldım. Çanakkale’de savaş başladığında Alman Salibiahmer (Alman Kızılhaçı) ile bizim Hilal-i Ahmer Cemiyeti birleşmiş Reşit Paşa vapurunu hastane gemisi yapmıştık. Ben bu geminin hasta bakıcısı olmuştum. Reşit Paşa Çanakkale’ye gidecek orada yaralıları tedavi edecek yarası ağır olanları alıp İstanbul’a getirecekti.….Vaziyet tehlikeli dediler… Ne vapuru olursa olsun… İster hastane vapuru ister Kızılay ister Salibiahmer İngilizler esir tutuyorlar. Ben aldırış etmedim. Zaten umumi harp başladığı zaman ben hastabakıcılık için gönüllü yazılmıştım. Gönüllü olarak gidiyordum… Peşinen şunu söyleyeyim ki hayatımda hiçbir zaman ölümden korkmuş değilim.Reşit Paşa’ya bindik. Çanakkale’ye geldik Akbaş Mevkii'nde demirledik. Hastaları yaralıları toplamaya başladık. Ne yaralılar ne yaralılar. Şu parmakları görüyor musunuz? Ben bu parmaklarımla kaç delikanlının gözlerini bir daha açılmamak üzere kapattım. Kaç delikanlının…"

  "Yaralıları aldık dönüyorduk… Birdenbire tepemizde bir uçak belirdi güverteye çıktık. Süvari müthiş bir haber verdi:- İngiliz uçağı...Mamafih zerre kadar korkmuyorduk. Reşit Paşa gemisinin bir tarafında kızıl bir ay bir tarafına da kızıl bir salip (haç) vardı. Belli ki hastane vapuru… İçimizden “dünyada bize ateş edemezler” diyorduk. Uçaktan kırmızı bir ışık yükseldi ve üstümüze dehşetli gürlemeler oldu… Yine bir gün yaralıları aldık dönüyorduk. Etrafımızda müthiş gürlemeler oldu dehşetli gülle yağmurunun altında kaldık. Reşit Paşa ’nın sağına soluna gülleler yağıyordu o zaman anladık ki bize ateş ediyorlar. Attıkları gülle bize o derece yakın düşüyordu ki tasavvur edemezsiniz.Yaralı gaziler vapurlara taşınırken…Fakat bütün bu tehlikelere rağmen korkmak için vaktimiz olmadı. Çünkü hastalar bizi bekliyorlardı. Ameliyat edecek yaraları sarılacak yüzlerce hasta vardı. Bunlardan biz kendimiz için korkacak vakit bulamıyorduk.Bundan sonra düşman adet edinmişti. Ne zaman Reşit Paşa vapurunu görseler tepemize İngiliz işaretli bir tayyare dikiliyor düşman topçusuna bizim bulunduğumuz yeri işaret ediyor. Bundan sonra o dehşetli gülle yağmuru başlıyordu. Her defasında ölüm tehlikesi geçiriyorduk.Hele bir keresinde müthiş bir bombardımana tutulmuştuk. İstanbul’a “Reşit Paşa vapuru battı” diye haberler gitmiş. İstanbul’a döndük ki herkes vapur batmış zannediyordu. Akrabam matem içinde İstanbul’a adeta ahretten döner gibi döndüm. Hayatımda işte böyle bir ahretten döner gibi döndüm. Hayatımda işte böyle bir ahretten dönüş faslı vardır."
  En tesirli kelime: Su su... "Bir gün bir İngiliz yaralısı bulduk gemiye getirdik. Zavallı çiçek gibi bir delikanlıydı. Başından aldığı bir yara ile gözlerini kaybetmişti. Gözlerinin üstüne siyah uzun bir sargı sarmıştık. Ağzına damla damla su akıttık. Yaralıların sayıkladıkları en tesirli kelimelerden biri de budur. Su…Hiçbir ağır yaralının susuz ölmemesine son derce dikkat ederdik. Bir İngiliz yaralısının da ağzına su akıttık. Çok üzgündü İngilizce mütemadiyen “öleceğim” diyor arkasından nişanlısının ismini söylüyordu. Ölüm halinde bulunan adama son vazifemi düşündüm… Ve onun düşman askeri olduğunu bir an için aklıma getirmeyerek kendisini İngilizce kendi ana dili ile teselli ettim:- Katiyen ölmeyeceksin yaşayacaksın… Bütün bu korkulu günler geçecek. İyi olup memleketine gideceksin nişanlına kavuşacaksın…Bu İngilizce teselli onun öyle hoşuna gitti ki bir müddet sonra yüzünde müsterih hatta memnun çizgiler peydahlandı ve öldü…Biz öleceğini bildiğimiz bütün umutsuz hastaları böyle teselli ederdik.Ölmeyeceksin daha çok yaşayacaksın diye diye kendilerini bazen buna inandırırdık. Adeta yaşayacaklarına inanmış oldukları halde ölürlerdi.Gördüğüm en müthiş yaralılar gözlerini kaybedenler. Bunların halleri pek feci oluyor. İçin için eriyorlar... Günden güne sönüyorlar.Gözlerinin yarası iyi olmak ihtimali bile olsa kendilerini kurtulamıyorlar… Ölüyorlar. Gözlerini kaybedenlerin hali kadar feci bir şey yoktur.Biz bu Reşit Paşa hastane gemisinin ne kahırlarını çektik. Bazen haftalarca savaş boylarında kalıyorduk. Hele bir keresinde aç kaldık bite boğulduk. Kömürümüz bitti. Soğukta kaldık."Son sözleri: Anne..."Yüzlerce yaralının önümde öldüğünü gördüm hemen hemen hepsi de aynı kelimeyi bu sözü sayıklayarak “Anne” diyerek öldüler.Vapurda muhtelif milletlere mensup yaralılar vardı. Almanlar Avustralyalılar cepheden topladığımız İngiliz yaralılar ve bizim yaralılarımız… Hepsi kendi dilleri ile ekseriya tek bir kelime sayıklardı:— Anne..."

  Bir hastabakıcı arkadaşım "Bir Alman doktor vardı. Genç karısı Avusturyalı iyi bir hastabakıcı kadın. Bir gün Reşit Paşa vapurunun üstüne gülle yağmuru yağarken:— Beni deniz tutuyor dedi. Hastanede çalışmak istiyorum.Kendisini cepheden biraz gerideki hastaneye tayin ettirdi. Bu küçük bir cephe hastaneydi. Bir müddet sonra haber aldık ki hastane büyük bir uçak bombardımanına tutulmuş tahrip edilmişti. Arkadaşım bombaların altında can vermişti. Bizden de 8 şehit vardı.İşte bu benim en acı hatırlarımdan biridir. Bu hastaneye ben de gitmek istemiştim. Hatta gönderiyorlardı da… Gitseydim muhakkak ki bugün bulunamayacaktım."Bekir Çavuş: Kumandanım emrinizi yapamadım!"Reşit Paşa vapuruna bir gün Bekir Çavuş isminde bir ağır yaralı getirdik. Onun cephenin ön saflarında bulmuştuk. Bir ayağı kangren olmuştu. Hemen Reşit Paşa vapurunda ameliyat masasına yatırdık.Ayağını kestik. Bir tek ayağı ile kalmıştı ama vaziyeti çok tehlikeli idi. Kangren çok ilerlemişti. Aynı zamanda pek fazla kan kaybetmişti. Adeta ölmesini bekliyorduk.O gece sabaha karşı kamaramın kapısı hızlı hızlı vuruldu. Kalktım dışarıda bir ses:Çanakkale Menzil Hastanesi'ndeki Türk yarılaları...— Başhemşire… Başhemşire… diye bağırıyordu….Hemen giyinip fırladım genç bir Alman hastabakıcısı:— Hani ayağını kestiğimiz yaralı yok mu?— Bekir Çavuş mu?— Evet.— Ne oldu peki?— Kendisine bir hal geldi hemşire tek bacağıyla ayağa kalktı. Odanın içinde dolaşmak istiyor.Hemen koştum. Bekir Çavuş yaralarından kanlar aka aka ayağa kalkmıştı. Yanına koştum. Bileğinden tuttum müthiş ateşi vardı.— Aman Bekir Çavuş dedim Ne yapıyorsun? Bu hal ile ayağa kalkılır mı?Bekir Çavuş kendini kaybetmiş bir halde idi.— Aman dedi Ne diyorsun? Emir geldi emri yerine getirmek lazım.. Tabii kalkacağım.Ve sabaha karşı Bekir Çavuş kollarımız arasında dünyaya gözlerini büsbütün kapadı. Bu adamcağız son dakikasına kadar kumandanın emrini kendisine verilen vatan vazifesini yapmaktan başka bir şey düşünmüyordu. Son dakikasında bile ne annesini ne sevdiğini düşünüyordu.Kansız beyaz dudaklarından çıkan en son cümle:— Emri yapamadım oldu.Fakat ben ona kani idim ki Bekir Çavuş vazifesini son derece yapmıştı."

  Safiye Hüseyin Anafartalar'da "… Maydos’a (Eceabat) gittim. Sonra Anafartalar’a doğru ilerledik. Tepemize iki düşman tayyaresi peydahlandı. Bize adım attırmıyorlar mütemadiyen bombaları yağdırıyorlardı. Üç saat yürümüş fena halde yorulmuştuk.Ölüm muhakkaktı. Tayyareler adamakıllı alçalıp bizi bombardıman etmeye başlayınca gözümün iliştiği bir sıçan deliğine girdik. Üzerimizde epey dolaştıktan sonra gittiler. Biz de karargâha geldik. Tepeden düşman donanması çanak gibi görünüyor. O zaman geçirdiğim bütün tehlikeleri unuttum. Bir kadın için işte bu görülebilmesine ihtimal olmayan bir manzara idi…"

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş