Kocaeli / İzmit'in ve Türkiye'nin ilk bayan belediye başkanıdır. 1925 yılında maşukiye'de doğan leyla atakanistiklal savaşı kahramanlarından orgeneral hasan atakan'ın kızıdır.trabzon lisesi mezunu olan leyla atakanmaşukiye güzelleştirme ve ilkokul yaptırma derneği kuruculuğunubaşkanlığını yaptı ve yönetim kurulu üyeliklerinde bulundu.leyla atakan'ın ölümüne kadar sürdürdüğü kocaeli verem savaş derneği başkanlığı'nın onun yaşamında özel bir yeri vardır.

1955 yılında maşukiye köyü chp ocak başkanı olarak aktif politika yaşamına giren atakan1963 yılında il genel meclis üyeliğine seçilmiş ve daha sonra chp kocaeli il başkanı olmuştur.

2 haziran 1968'deki yerel seçimlerde İzmit belediye başkanı seçilmesitürkiye ölçeğinde önemli bir olay olarak değerlendirilmişAtatürk devrimlerinin ve kadın haklarının somutlaşan örneği olarak algılanmıştır.üç yıl kadar süren belediye başkanlığı görevinde üretken ve halkçı belediyecilik anlayışının filizlenmesini sağlamışkısa süren başkanlığı döneminde bu günkü kocaeli fuarı'nın kuruluşunu sağlayarak izmit'in sosyal ve kültürel yaşamında kalıcı izler bırakmıştır.

Eserleriyle ölümsüzleşerek 1971'deki trafik kazasında üç çalışma arkadaşıyla birlikte aramızdan ayrılmıştır. ölümünün genelevleri kapatması yüzünden bir suikast olduğunu iddia edenler vardır.