Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Nejdet Sancar

  Nejdet Sançar  Nihâl Atsız’ın kardeşi Nejdet Sançar 1 Mayıs 1910′da İstanbul’da dünyaya geldi. Soyadlarının aynı olmamasının sebebi 1934 yılında soyadı kanunu çıktığı zaman Nejdet Sançar’ın askerlik görevinde bulunmasından ötürü birbirleriyle haberleşemedikleri için farklı soyadlar tescil ettirmeleridir.

  Nejdet Sançar’ın hayatı ağabeyi Nihâl Atsız ile birçok yönden benzerlik gösterir. O da bir edebiyat öğretmeniydi; 3 Mayıs 1944 sonrasında tabutluklarda ve zındanlarda en ağır işkenceleri çekti Türkçülük Davası’nda yargılandı. Sançar Beğ Türkiye Komünizmle Mücadele Derneği ile Türk Ocakları’nda görev yaptıktan sonra (Atsız Ata’nın genel başkanlığında İstanbul’da kurulan fakat sonradan merkezi Ankara’ya nakledilerek adı Türkiye Milliyetçiler Birliği’ne çevrilen) Türkçüler Derneği’nin genel başkanlığını devraldı…

  Nejdet Sançar İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi mezunudur. Askerlikten sonra Sivas Öğretmen okuluna edebiyat öğretmeni olarak tâyin edilmiş fakat zamanın Milli Eğitim Bakanı Hasan Âli Yücel’i karşılama törenine katılmadığı gerekçesi ile bu görevden alınmış ve Balıkesir Lisesi’ne atanmıştır.

  Balıkesir Lisesi’nde görevine devam ederken Türkçülük – Turancılık adı altında Mayıs 1944′de başlayan ve Hüseyin Nihal Atsız Alparslan Türkeş Ankara Konservatuarı Direktörü Orhan Şaik Gökyay Hikmet Tanyu Türk Tarihi Profesörü Zeki Velidi Togan Reha Oğuz Türkkan gibi Türkçülerin de bulunduğu davada tutuklanmış ve Sıkıyönetim Mahkemesi’nde yapılan duruşmalar neticesinde 14 aya mahkûm olmuştur. Bu arada Askeri Yargıtay Türkçüler hakkındaki kararı esastan bozmuş yani Nejdet Sançar o zamanlar “Tabutluk” tabir edilen hücrede 14 ay boşuna yatmıştı.

  Nejdet Sançar 1960 yılında 16 yaşındaki oğlu Afşin’i kaybetmesi üzerine felç geçirmiş Afşin için 1962 yılında Yeni İstanbul gazetesinde “Türk Gençliği Nasıl Olmalıdır?” konulu ödüllü bir yarışma düzenlemiş bu yarışma daha sonra ki yıllarda da devam etmiştir. Afşın’ın ölümü üzerine amcası Hüseyin Nihal Atsız Afşın’a Ağıt başlıklı duygusal bir şiir yazmıştır.

  1960 yılında tek evladı 15 yaşındaki oğlu Afşın’ı kaybedince üzüntüden felç geçirdi ve uzun tedavilerden sonra ancak kısmen iyileşebildi. Türkçü dergilerde çok sayıda makalesi yayınlandı ayrıca “Türklük Sevgisi” “Irkımızın Kahramanları” “Tarihte – Türk İtalyan Savaşları” “Afşın’a Mektuplar” ve “İsmet İnönü İle Hesaplaşma” adlarını taşıyan beş tane kitabı vardır. Sançar Beğ’in de ömrü aynen ağabeyi Atsız Ata gibi tabutluklara zındanlara işkencelere mahkemelere sürgünlere baskılara ve mahrumiyetlere göğüs gererek Türkçülük yolunda uğraş vermekle geçti…

  Hayatını Türklüğe adamış bu büyük Türkçü 1975 yılının 22 Şubat günü Atalarının önünde yağız yere diz vurmak için Uçmağa vardı.

  Nejdet Sançar’ın öldüğü gün daktilosunda daha geniş basımını için hazırlamakta olduğu “Tarihte Türk-İtalyan Savaşları” isimli eserinin ikinci basımı için hazırladığı bir sayfa takılı bulunmaktaydı.

  1. Tarihte Türk – İtalyan Savaşları
  2. Irkımızın Kahramanları
  3. Türklük Sevgisi
  4. Afşın’a Mektuplar
  5. Gizli Komünist Belgeleri
  6. Kızıl Cennet Masalı
  7. Türkçülük Üzerine Makaleler
  8. İsmet İnönü ile Hesaplaşma

  1944 Türkçülük Davalarında mahkeme heyetine karşı yaptığı savunmanın son cümlesinde haykırdığı gibi:

  “Türk Irkı sağ olsun!”
  Çocuklar uyurken sessiz olunurZiyaretçilere, Gizli İçerik! ölürken değil.!

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Bilgelerin ortak özelliğidir çileli yaşama..Tanrı ruhlarını şad yerlerini Türk uçmağı etsin.Birgün elbet Tanrı Dağlarında tinlerimiz buluşur.
  Ziyaretçilere, Gizli İçerik!

  ▌│█│║▌█ ██║▌║█ │█║▌│
  T ü r kB u d u n Ziyaretçilere, Gizli İçerik! ö k ü n !

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Onlar dünyadada ahrettede birdi. Dilerim Allah'tan mekanları Cennettir ve yine birliktelerdiromuz omuza dim dik ....
  Çocuklar uyurken sessiz olunurZiyaretçilere, Gizli İçerik! ölürken değil.!

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş