Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Prof. Dr.Erol GÜNGÖR

  1938 yılında Kırşehir’de doğdu. İlk ve ortaokulu Kırşehir’de bitirdi. Eski harflerle okuyup yazmayı henüz ortaokul yıllarındayken dedesi Osman Hamdi Efendi’den öğrenen Prof. Dr. Erol Güngör resmi tahsiline ek olarak özel dersler de aldı.

  1952-1953 eğitim-öğretim yılında Kırşehir’de lise olmadığı için Sivas Lisesi’ne kayıt yaptıran Güngör buradaki eğitimini yarıda bırakarak daha sonra Kırşehir Lisesi’inden mezun oldu. Prof. Dr. Erol Güngör lise yıllarında Arapça öğrenmeye başladı; tarihsel ve kültürel konulara merak sardı ve bu konuda kitaplar okudu. Bunun yanı sıra Ziya Gökalp ve Hilmi Ziya Ülken gibi önemli fikir adamlarını da okuyan Güngör kendi fikir hayatının temellerini de attı.

  1956-1957 eğitim-öğretim yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne kayıt yaptıran Prof. Dr. Erol Güngör Prof. Dr. Mümtaz Turhan’ın teklifi üzerine Hukuk Fakültesi’nden ayrılarak aynı üniversitesinin Edebiyat Fakültesi’ne kayıt yaptırdı. 1961 yılında “Kültür Temaslarının Atitüdler Üzerindeki Tesiri” adlı teziyle lisans programını tamamladı.

  İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü’nde tamamladı ve Prof. Dr. Mümtaz Turhan’ın başkanlık ettiği Sosyal Psikoloji kürsüsüne asistan olarak girdi. 1965 yılında Prof. Dr. Mümtaz Turhan’ın danışmanlığında hazırladığı “Kelami (Verbal) Yapılarda Estetik Organizasyon” adlı tezini savunarak doktora derecesini aldı. 1966 yılında Colorado Üniversitesi Davranış Bilimleri Enstitüsü Başkanı Sosyal Psikolog Dr. Kenneth Hammond tarafından Amerika’ya davet edilen Güngör burada uluslar arası bir heyetin önderliğinde yürütülen çalışmalarda yer aldı. 1968 yılında ise tekrar İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Deneysel (Tecrübi) Psikoloji Kürsüsü’ne dönmüş ve burada sosyal psikoloji dersleri vermeye başlamıştır.

  1970 yılında “Şahıslar Arası İhtilaflarda Lisanın Rolü” adlı teziyle doçent 1978 yılında ise “Değerler Psikolojisi Üzerine Araştırmalar” adlı teziyle sosyal psikoloji profesörü oldu. 1982 yılında Konya’daki Selçuk Üniversitesi’ne rektör olarak atanan Güngör rektörlüğünün sekizinci ayında 24 Nisan 1983 tarihindehenüz 45 yaşında iken İstanbul’da geçirdiği kalp krizi sonucu hayata gözlerini yumdu.

  Prof. Dr. Erol Güngör’ün


  Telif Eserleri:

  Türkiye’de Misyoner Faaliyetleri İstanbul: Bedir Yayınevi 1963. (E.Kırşehirlioğlu müstearı ile).
  Türk Kültürü ve Milliyetçilik İstanbul: Ötüken Neşriyat 1975.
  Kültür Değişmesi ve Milliyetçilik Ankara: Töre- Devlet Yayınları 1980.
  İslamın Bugünkü Meseleleri İstanbul: Ötüken Neşriyat 1981.
  İslam Tasavufunun Meseleleri İstanbul:Ötüken Neşriyat 1982.
  Dünden Bugünden- Tarih-Kültür-Milliyetçilik Ankara: Mayaş Yayınları 1982.
  Tarihte Türkler İstanbul: Ötüken Neşriyat 1988.
  Ahlak Psikolojisi ve Sosyal Ahlak İstanbul: Ötüken Neşriyat 1995.
  Sosyal Meseleler ve Aydınlar (Hazırlayanlar: R. Güler-E. Kılınç) İstanbul: Ötüken Neşriyat 1993.


  Çeviri Eserleri:

  Türkiye’de Psikoloji. (Doğan Cüceloğlı ile birlikte). McKinney Fred (eserin yazarı). İstanbul 1962.
  Sosyal Psikoloji: Nazariye ve Problemler. Krech David ve Richar S. Crutchfield (eserin yazarları). İstanbul: Baha Matbaaası 1965. (İkinci Basım İstanbul Edebiyat Fakültesi Matbaası 1970; Üçüncü Basım İstanbul Ötüken Neşriyat A.Ş. 1980).
  Yirminci Asırın Manası. Boulding Kenneth E. (eserin yazarı). İstanbul Milli Eğitim Basımevi 1969. (İkinci Basım İstanbul Milli Eğitim Basımevi 1971;Üçüncü Basım İstanbul Kalem Yayıncılık 1980).
  İktisadi Gelişmenin Merhaleleri. Rostow W. Withman (eserin yazarı). İstanbul Milli Eğitim Basımevi 1970. (İkinci Basım İstanbul Kalem Matbaacılık 1980).
  Sanayileşmenin Kültür Temelleri. Nef John U. (eserin yazarı). İstanbul. Milli Eğitim Basımevi 1971. (İkinci Basım İstanbul Kalem Matbaacılık 1980).
  Batı Düşüncesindeki Büyük Değişme. Hazard Paul (eserin yazarı). İstanbul Milli Eğitim Basımevi 1973. (İkinci Basım İstanbul Tur Yayınları 1981).
  Sınıf Mücadelesi. Aron Raymond. (eserin yazarı). İstanbul Milli Eğitim Basımevi 1973.
  Dünyayı Değiştiren Kitaplar. Robert B. Downs (eserin yazarı). İstanbul: Tur Yayınları 1980.

  Makaleleri ve Ayrıbasımları:

  Kültür Temaslarının Atitütler Üzerindeki Tesirleri Tecrübi Psikoloji Çalışmaları III (1961) 21-32.
  Kelami (Verbal) Yapılarda Estetik Organizasyon)İstanbul Edebiyat Fakültesi Basımevi 1966. (İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tecrübi Psikoloji Çalışmaları IV (1966) 9-40’dan ayrıbasım.).
  Şahıslar Arası İhtilaflar ve Subjektif Mana Sistemleri-The Role of Differential Connotations in Interpersonal Conflict. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi. Tecrübi Psikoloji Çalışmaları VII (1968) 25-50.
  Interpersonal Conflict Reduction: The Effects of Language and Meaning (Carl E. Kuhlman ve Monroe J. Miller ile birlikte). Human Judgement and Social Inyeraction A.B.D. 1973 s.229-237
  Çocuklar uyurken sessiz olunurZiyaretçilere, Gizli İçerik! ölürken değil.!

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Dolu dolu bir hayat biranı bile heba olmayan.Takip edilmesi gereken eserlerini her Türk gencinin muhakkak okuması gerek.Ruhun şad olsun Bilge insan..
  Just_BReaTHe, Bunu Beğendi.
  Ziyaretçilere, Gizli İçerik!

  ▌│█│║▌█ ██║▌║█ │█║▌│
  T ü r kB u d u n Ziyaretçilere, Gizli İçerik! ö k ü n !

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş