Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Post Doğu Türkistan'ın Son Han'ı Osman Batur Kimdir? Hayatı Hakkında...


  DOĞU TÜRKİSTAN’IN SON HANI

  Tarih boyunca Türklerin yurdu olmuş olan Doğu Türkistan 64 yıldır Çİn tarafından işgal altında tutulmaktadır. Bu Çin'in ilk işgalide değildir. Doğu Türkistan tarihini incelediğimizde bu Kadim Türk yurduna Çinlilerin hemen her fırsatta saldırdığı ve işgal edip boyunduruk altına almak için her yolu denediği görülmüştür. Dönem dönem başarılı olmuş fakaet nihayetinde geri çekilmek zorunda kalmışlardır. Bu geri çekilişler hiçbir zaman kendi istekleriyle olmamıştır. Bu Türk yurdunun özünden çıkardığı büyük kumandanlar tarafından her seferinde geri çekilmeye mecbur bırakılmışlardır.  Mete Han'ın İlteriş Kağan'ın Kürşad'ın Cengiz Han'ın Caniberk'in Satuk Buğra Han'ın Yakup Hak Bedevlet'in hüküm sürdüğü bu topraklar bundan 60 yıl önce Türkistan tarihinin gördüğü en büyük kumandanlardan birini daha bağrından çıkarmıştı.

  OSMAN BATUR HAN
  Halkının onu Han ilan ettiği bu kahraman tüm çaresizliklere karşı ömrünü vatanı Doğu Türkistan'ın istiklali için harcamış ve bu uğurda şehit olmuştur.

  1940-1951 yılları arasında Çin'in tüm gücüne karşı çelik iradesiyle durmuş ve yaktığı bağımsızlık ateşiyle Doğu Türkistan Cumhuriyeti'nin kurulmasına öncü olmuştur.

  Fakat Gök bayraklarla kurulan Doğu Türkistan Cumhuriyati'nin ömrü uzun sürmemiş ve Çin tarafından 1949 yılında tekrar işgale uğrayarak Çin topraklarına dahil edilmiştir.

  Osman Batur Han bu zorlu yıllarda vatanı için tekrar mücadeleye girişmiş ve tüm dünyanın bu uzak sessiz mazlum fakat mağrur coğrafyasında dikati çekmiştir.  Atının üzerinde Tunçtan bir heykel gibi durarak Çin'i titreten bu eşsiz Yiğit Doğu Türkistan halkına bir umut olmuştur. Yüreği her zaman vatanı için çarpan bu büyük kahraman geçen çetin ve imkansızlıklarla dolu mücadele yıllarının ardından 29 nisan 1951 tarihinde şehit edilmiştir.

  Osman Batur Doğu Türkistan'ın Altay Bölgesi Kazaklarındandır. Hakkında sayısız eser yayınlanmış olan bu eşsiz kahraman sadece içinden çıktığı kazakların değil tüm Türk dünyasının manevi ve destansı bir şahsiyeti ve kumandanıdır.  Tüm dünyanın kabul ettiği bu gerçeği görerek Pekin yönetimide onun halkının özgürlüğü için mücadele eden bir lider olduğunu kabul etmeli ve işgal altında tuttuğu Doğu Türkistan topraklarından biran önce geri çekilmelidir.

  Onun silah ve kader arkadaşları tarafından kurulan Doğu Türkistan göçmenler derneği olarak şehadetinin 62. yılında Osman Batur Han'ı son Doğu Türkistan Hanını Rahmet ve Minnetle Anıyoruz.  AZİZ RUHU ŞADMEKANI CENNET OLSUN..  “Ben can verebilirim. Milletim dünya durdukça mücâdeleye devam edecektir.”

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]
  ATSIZ and Çupakabra like this.
  Çocuklar uyurken sessiz olunurZiyaretçilere, Gizli İçerik! ölürken değil.!

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Bombaya karşı sopayla topa karşı bıçakla tüfeğe karşı yumrukla savaşmıştı Osman Batur. Bir rivayete göre alçalan uçaklara kement bile atmıştı...
  Nihâl Atsız Batur hakkında: “Milliyetçilik Bolivya dağlarında öldürülen Arjantinli maceracı serseri Guevera için zırlayıp da sıra Kazak kahramanı Osman Batur’a gelince susmak değildir.”demişti.
  Ya şimdi ? Değişen nedir ? Kaç kişi Kahraman Türk (Müslüman) Batur'u Osman'ı tanır/bilir ? "Che'nin çantasından Nutuk çıktı" palavrasına gözü kapalı inanan hayalperest nesildenkomünizm morfini ile uyutulmuş devrim pıtırcıklarındanbahsini yazamıyacağım alçaklara verilen değer/kıymetin zerresi kadar Kutsal bir davranışta bulunmamış mıdır yoksa ?
  Just_BReaTHe and Daryus like this.
  Ziyaretçilere, Gizli İçerik!

  ▌│█│║▌█ ██║▌║█ │█║▌│
  T ü r kB u d u n Ziyaretçilere, Gizli İçerik! ö k ü n !

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart


  İstanbul Aydın Üniversitesi Uygulama Dergisi "AYDIN" bu ay kapağında OSMAN BATUR'a yer verdi. 6 sayfalık özel bölümün başlığı "20. Yüzyılda Altaylarda Bir Yeni Kürşad"


  20. Yüzyılda Altaylarda Bir Yeni Kürşad; OSMAN BATUR


  Pek çoğumuz Güney Amerika’yı Che’yi biliriz de Doğu Türkistan’ı Osman Batur’u nedense bilemeyiz. Bu bir bakıma bizim kendimizi unutuşumuzdur. Alın elinize bir Asya haritası ortasına yatay bir elips çizin. İşte o elipsin en doğudaki ucu Doğu Türkistan’dır. Orada Divanü Lügati’t-Türk adlı eserimizi yazan Mahmud’un şehri Kaşgar da vardır. Bugün Çin hakimiyetinde sözde bir özerk bölgedir. Çinliler adını “Sinkiang” olarak değiştirmişlerdir. Uygur Kazak Özbek Kırgız ve birçok Türk kaviminin vatanıdır orası.


  Çinliler ile Türklerin tarihi mücadelelerini inceleyenler Çin’in Türk yurtlarına daima büyük bir iştiha ile baktığını antik manada sömürgecilik yaptığını bilirler. Ve yine bilinir ki Türkler de Çin’in bu tavrına tepkisiz kalmamışlar karşılıklı mücadeleler tarih boyu süregelmiştir. Bu mücadelelerde sayısız Türk kahramanının adı geçer. Bunların içinde 40 arkadaşı ile Çin yönetimine baş kaldırıp esir Türkleri kurtarma mücadelesi veren Kürşad bir tarihi kahraman olarak hafızalarda yer etmiştir. Türkistan coğrafyasında 20. Yüzyılda bir başka er kişi Osman Batur da Çin’in istilacı tavrına Doğu Türkistan’da baş kaldırmış akıllara durgunluk veren bir mücadele örneği sergilemiştir.

  Peki Kimdir bu Osman Batur?

  Doğu Türkistan’ın yetiştirdiği en büyük kahraman 20. Yüzyılda Çin’e karşı en büyük mücadeleyi vermiş bir efsane. Asıl adı Silamulı Ospan (İslamoğlu Osman) idi. Batur O’na milletinin verdiği bir unvan bir sıfattır. Kahraman ve cesur anlamındadır. O bu unvan ve sıfatla özdeşleşmiş böylece anılmaya hak kazanmıştır. Ölüme giderken bile milletini düşünen “Ben can verebilirim; milletim dünya durdukça mücadeleye devam edecektir.” diyebilen ender dava adamlarından biriydi. Osman Batur Silamulı 1899 yılın yazında Çin Halk Cumhuriyeti’nin adı bugün Sinkiang olan “Sincan Uygur Muhtar Cumhuriyeti”nin Altay ili Köktogay ilçesi Kürti köyünün Aral yaylasında doğdu. Kazakların Orta Yüz’ünün Kerey uruğundandır. Şeceresi şu şekildedir: Kerey uruğu-Molkıkolu-Kocamkul-Taganak-Arık-Maşan-Aytuvgan-Begalı-Töles-Rayımbet-Rayıs-Silam-Ospan (Osman). Osman Batur’un ismi ve mücadelesi henüz kendisi hayattayken bir efsane hâlesine büründü. Halkın içine derinlemesine nüfuz etti. Ospan orta halli bir çiftçi ailesinin oğluydu. Dedesi din adamı idi. 40 yaşına kadar doğduğu bölgede tarımla uğraşarak geçimini sağladı. Dedesi Töles davalarda anlaşmazlıklarda hakimlik yapan sorunları çözen itibarlı bir kişiydi. Babası Silam köydeki çocuklara ders veren dinî bilgi sahibi eğitimli biriydi. Dayıları Hamit ile Tutan yarışlarda ödüller alan güçlü pehlivanlardı. Annesi Kayşa (kimi kaynaklarda Gayşa Türkçede Ayşe)’nın iri yapılı güçlü biri olduğu rivayet edilir. 1930’da annesinin Köktogay’ın Aral yaylasında iken geceleyin sürüye saldıran bir ayıyı sopayla vurup öldürdüğü rivayet edilir.

  Osman’ın gençliği ve meşhur oluşu


  Osman gençliğinde Kürti’nin aşağı kısmındaki Ekikızıl’ın Aktastı’da ekin eker. Babası kışı nehir kıyısında geçirip yazın yaylaya indiğinde Osman ovada kalıp tarla ile meşgul olurdu. Osman iri yapılı uzun boylu ve çok güçlü idi. Çok konuşmayan iyi sır saklayan çok cesur sak yastığının altında hep tabanca bulunduran sadağını kemerinden çıkarmayan bir atı otlarken diğer atı evinin yanında hazır tutan dindar savaşta dahi namazını ihmal etmeyen darda ve olağanüstü durumlarda hemen çözüm yolu bulan ilerisini görebilen tahminleri kuvvetli ayrıca halkını canından çok seven milliyetçi biri idi. 1911 yılında (henüz 12 yaşındadır) Çinlilere ve Ruslara karşı mücadeleye başlayan Osman bütün Altay topraklarının ve Doğu Türkistan’ın Çinlilerden ve Ruslardan kurtarılmasını amaç edinmişti. Daha 10 yaşında iken usta bir binici ve iyi bir avcı olmuştu. 12 yaşına geldiğinde Kazakların büyük kahramanı Böke Batur’un dikkatini çekti. Böke Batur O’nu himâyesine aldı. İyi bir silahşor usta bir dövüşçü olarak yetişmesine katkıda bulundu. Sonra çete savaşlarının inceliklerini öğretti. II. Dünya Savaşı yıllarında Doğu Türkistan topraklarındaki Türklere yönelik baskıların kuvvetlenmesi ile birlikte tepki hareketleri de kuvvet kazanmış ve Osman Batur’un yükselmesine zemin hazırlamıştı. Bir gün Osman tarlada iken bir grup hırsız babasının yılkısına saldırır ve birkaç atı götürür. Atına binen Osman; hırsızların peşinden gider ve hepsini yener bağlayıp obasına getirir. Babası hırsızların Zuka’nın yiğitleri olduğunu öğrenince onları serbest bıraktırır. Tek başına beş yiğidi yere serdiğini öğrenen Zuka onu yanına çağırır. Zuka kehanet mahiyetinde şunları söyler: “Oğlum affettim bu yaramazlığını. Silam’ın itibarını yükselteceksin anlaşılan. Bir millette bir yaramaz olacak elbet. Onsuz millet de soylu olmaz. Zamanla Kerey boyunun hatip hakimi (kadısı) olarak meşhur olacaksın. Şöhretin tüm Kazak boylarının ilgisini çekecektir. Sonrası… Ah sonrası bulanık.. Göremiyorum… Dikkatli ol oğlum dikkatli ol. “Aşırı güç başı yarar/baş yakar” diyerek durur. Sonra da “Yiğitsiz millet yetimdir.” der.

  “Allah önünü açık ede” diyerek hayır duasını verir. 1930’lu yıllarda Osman’ı Moğollar hapsederler. O arkadaşı Akiya ile birlikte kaçar. Sınıra geldiklerinde yakalanırlar. Tekrar Bayan-Ölgey’e gönderilirler. Osman Batur fırsatını bulup kaçar; hatta bir tabanca bir tüfek ve 500 kurşun da götürür. Seyithan Abilkasımulı’nın Kazak Türkçesi ile yazdığı Ospan Batır (2001) adlı romanda Annesi Gayşa (Ayşe) Oğlu Osman Batur hakkında şunları söyler: “Ospan’ın şu üç özelliğe sahip olduğuna eminim. Birincisi; çalışkanlık cesaret ve yiğitliktir. Ayrıca şehit olan merhum Zuha Batır gibi bir kahramanlık gösterme ümidini taşıyor. İkincisi küçüklüğünden beri aralıksız namaz kılıp ibadetini ihmal etmemesi dinin şartlarını yerine getirmesidir. Üçüncüsü de yaşadıklarını gördüklerini ve öğrendiklerini kimseye söylemeyip kendine saklaması her şeyi dışa vurmayıp söyleyeceklerini düşündükten sonra söylemesidir. Bu sonuncu özelliği onun başkalarınca yadırganmasına garip ve kaba biri olarak görülmesine neden olmuştur sanıyorum.”

  Onurlu kavga başlıyor!

  1940 ‘lı yıllarda Çin baskı ve zulmü iyice yoğunlaşmıştı. Çinlileri protesto eden Türkler ‘isyancı’ oldukları bahanesiyle tutuklandı. Resmî makamlar Türklerin ellerindeki silâhları toplamaya başladılar. Babası ve ailesinden bazı kişiler silâhlarını Çin askerlerine teslim ettiler. Osman Beğ “Bu gün silâhımızı alanlar yarın canımızı da alırlar. Ben silahımı Çinlilere vermem. İstiyorlarsa ve güçleri yetiyorsa gelip alsınlar!” dedi ve tek başına dağa çıktı. Savaştan başka kurtuluş yolu olmadığına inanıyordu. Başlattığı mücadele aynı gün destek gördü. Arkasından ilk gidenler arkadaşı Süleyman ve büyük oğlu Şerdiman oldu. Silâhını Çinlilere teslim eden babası İslâm Bey oğlu için hayır dualarını ve başarı dileklerini dile getirdi. Oğlunu koruması için Cenab-ı Allah’a duâ etti. Annesi Gayşa Hanım da “Ben oğlumu bu günler için doğurdum. Çinliler asırlardır koyun boğazlar gibi bizleri öldürüyorlar. Bizim canımız bizden önce ölenlerin canından daha kıymetli değildir.” dedi. Kısa zaman içerisinde etrafında gözü pek insanlardan bir ordu oluştu. Zelebay Telci Nurgocay Batur Kâseyin Batır Canım Han Hacı Süleyman Batır Musa Mergen Aktepe Sulibay Ökürbay Nogaybay Ahid Hacı Halil Teyci Karakul Zalin...

  bunlardan birkaçıdır. Mücadele 1941 yılı Ekiminden 1943 yılı Temmuzuna kadar gerilla savaşı şeklinde devam etti. Efsanesini peşinden sürükleyen bir kahramandı o. 22 Temmuz 1943’te Altaylar Çinlilerden tamamen temizlenmişti. Bulgun’da yapılan bir törende Osman BATUR Altay Kazak Türklerinin Han’ı ilân edildi. Han mücadelesini sürdürdü. Altay Geçici Halk Cumhuriyeti Başkanlığına seçildi. 1944 - 1945 yıllarında Tanrı Dağları’nın kuzeyinde bulunan Doğu Türkistan’daki Kazak Türkleri’nin yaşadığı bölgeleri de Çin istilâsından kurtardı. 1945 yılının Ekim ayından 1947 yılının Şubatına kadar üç vilâyetten oluşan Doğu Türkistan hükümetinin askerî ve mülkî âmiri olarak vali sıfatıyla görev yaptı. Şubat 1947’den Eylül 1949’a kadar Doğu Türkistan Cumhuriyeti koalisyon hükûmetinin aslî üyesi olarak görev yaptı.

  Mareşal Çobolsan ile görüşmeleri

  Osman Batur’un Moğol Mareşal Coybolsan ile görüşmesinde söylediği sözler onun mücadelesinin amacını ve sınırlarını ortaya koyması bakımından son derece dikkate değerdir: Çoybolsan Osman’a Moğol sınır bekçisi olan askerlere neden saldırdıklarını ve öldürdüklerini sorar. Osman sınır bekçilerinin yiğitlerine sorgusuz sualsiz ateş açtıklarını yiğitlerinin de düşman olunca onları vurduklarını söyler. Bunun üzerine Çoybolsan: “Öyleyse sizin düşmanınız kim?” diye sorar. Osman Batur şu cevabı verir: “Dinime halkıma kim karşı gelirse saldırırsa o benim düşmanımdır!” Çoybolsan Osman’a gelecek planlarını sorar. Osman şöyle der: “Bizde nasıl bir plan olsun? Ata yurdumuz Altay anamız İrtiş dört bir yandan kuşatan düşmanın ayakları altında ezildi. Nice kıymetli yiğidimiz hapishanede zulüm görmekte. Onları azat etmekten başka ne amaç olsun bizde?“

  Moğol Mareşal Coybolsan ve Osman Batur bir arada.

  Osman Batur’un Yakalanışı

  Kızıl Çinliler Doğu Türkistan’ı bugün de olduğu gibiasıl sahiplerine asla bırakmak niyetinde değillerdi. Mücadele yeniden kızıştı. Çinliler on kat fazla asker silah ve cephaneyle saldırıyorlardı. Osman Batur ve beraberindeki mücâhidler sayıca kendilerinden 10 kat fazla ve modern silâhlarla donanmış düzenli orduya karşı savaşa devam ettiler. 1949 yılında Osman BATUR daracık bir dağ bölgesine sıkışmıştı. Başlangıçta 30 bin savaşçı olan kuvveti 1950’de kadın ve çocuklar dahil 3-4 bine inmişti. Son sığındığı yer Gez Kurt bölgesiydi. Karakışta hayvanlar dağlarda barınamıyor eteklere inmeye mecbur oluyorlardı. 1951 şubatında komünistler yine bir baskın hücumu yaptılar. Kazakların büyük bir kısmı yine baskından kurtuldu. Osman BATUR’UN kızı Azapay’la birlikte birçok kadın-kız Çinlilerin eline düştü. Osman BATUR onları kurtarmak için bir geçitte 200 kişilik bir düşman birliğine tek başına hücuma geçti. Çok sayıda düşmanı öldürdü. Ancak cephanesi bittikten sonra Kamambal Dağı’nda yakalandı.

  Osman Batur Kanambal’da 17-18 Şubat 1951 gecesi Çin askerleri tarafından yakalandığı gün.

  Tung-Huang şehrine götürüldü. Ellerinden ve ayaklarından zincirlerle bağlanarak zindana atıldı. Her gün kesintisiz işkence görüyor kendisine yardımcı olan Türk’leri ele vermesi için sıkıştırılıyordu. Çeşitli işkencelerden sonra bir atın üzerine bindirilip “Doğu Türkistan’ı Çinlilerden kurtaracağım diyen adamın hâline bakın” diyerek sokak sokak dolaştırdılar. Bu hâlde bile bağımsızlık için mücadele edenlerin yolunu aydınlatacak bir meş’ale idi.

  Osman BATUR her sokakta “Ben ölebilirim ama dünya durdukça benim milletim mücadeleye devam edecek” diye haykırdı. Kuşkusuz galiplerin adaleti kendincedir. Çinliler işe yarayacak bilgi alamayacaklarını anlayınca Osman Batur’u göstermelik bir mahkemeye sevk ettiler. Mahkeme önceden verilmiş kararı 19 Nisan 1951 tarihinde açıkladı: “Devrim düşmanlığı suçundan idam...” Karar 29 Nisan 1951 tarihinde infaz edildi: Urumçi’de önce kulaklarını sonra kollarını kestiler daha sonra da kurşuna dizerek şehit ettiler. 20. yüzyılın en anlamlı mücadelelerinden birinin kahramanı olan Osman Batur Doğu Türkistan’ın Milli Kahramanı olarak geleceğe önemli izler bıraktı. Bu izler duygulara da yansıdı ve duygulardan mısralara aktarılarak şiirleşti.
  Çupakabra, Bunu Beğendi.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart


  Osman Batur; vatanı özgürlüğü ve milletinin geleceği için oniki yıl boyunca Atayurt Türkistan'ın dağlarında Çinliler ve Ruslar ile savaşarak bu uğurda şehit olan fakat Türk Tarihi yeni Türk nesillerine gerektiği şekilde öğretilmediği için adı unutmaya yüztutmuş bir Türk yiğididir. Asıl adı Osman İslâmoğlu'dur. Batur O?na milletinin verdiği bir unvan bir sıfattır. Kahraman ve cesur anlamındadır. O bu unvan ve sıfatla özdeşleşmiş böylece anılmaya hak kazanmıştır.


  Altay vilâyetindeki Köktogay bölgesinin Öndirqara mevkiinde doğdu. Altay Kazaklarından Orta halli bir çiftçi olan İslâm Beyin oğludur Göçebe Kazak hayatını yaşayarak büyüdü. Dedesi din adamı idi. Arkadaşları gibi o da 10 yaşından çok önce usta bir binici ve iyi bir avcıydı. 12 yaşında Kazak Türklerinin büyük kahramanı Böke Batur ondaki yeteneği görüp yanına aldı. Ona savaş taktiklerinin inceliklerini öğretti. Aynı zamanda Türkçülük ruhu ile yetiştirdi. İki yıl sonra Böke Batur?un büyük yenilgisi oldu. Böke Batur Osman?a; ?Benim işim bitti ama ileride Türk milletinin sana ihtiyacı olacak benden ayrıl.? diye buyruk verdi. Böke Batur yenilgiden sonra Türkiye?ye gelmek için Tibet?ten geçerken yakalandı ve başı kesilerek şehit edildi. Osman Beğ 40 yaşına kadar doğduğu bölgede tarımla uğraşarak geçimini sağladı.  1940 yılında Çin zulmü dayanılmaz boyutlara ulaşmıştı. Camilere tecavüz eden Kur'an-ı Kerim'i yakan Çinlileri protesto eden Türkler 'isyancı' oldukları bahanesiyle tutuklandı. Resmî makamlar Türk'lerin ellerindeki silâhları toplamaya başladılar. Babası ve ailesinden bâzı kişiler silâhlarını Çin askerlerine teslim ettiler.

  Osman Beğ:

  ''Bu gün silâhımızı alanlar yarın canımızı da alırlar. Ben silâhımı Çinlilere vermem. İstiyorlarsa ve güçleri yetiyorsa gelip alsınlar!''

  dedi ve tek başına dağa çıktı. Savaştan başka kurtuluş yolu olmadığına inanıyordu. Başlattığı mücadele aynı gün destek gördü. Arkasından ilk gidenler arkadaşı Süleyman ve büyük oğlu Şerdiman oldu. Silâhını Çinlilere teslim eden babası İslâm Bey oğlu için hayır dualarını ve başarı dileklerini dile getirdi. Oğlunu koruması için Cenab-ı Allah'a dua etti.

  Annesi Ayça Hanım:

  ''Ben oğlumu bu günler için doğurdum. Çinliler asırlardır koyun boğazlar gibi biz Türk'leri öldürüyorlar. Bizim canımız bizden önce ölenlerin canından daha kıymetli değildir. Bizden sonrakilerin yaşaması için oğlum ben diğer çocuklarım ölmeye hazırız!'' diyordu.

  Bundan sonra Osman BATUR'un hayatı göçler gizli tertipler ve baskınlarla geçti. Şöhreti kısa zamanda yayıldı. Cesur şüpheci ve mağrurdu. İdealinden fedakârlık ettiği veya dostuna ihanet ettiği olmadı.

  İkinci Dünya Savaşı'nın karışık günlerinde Doğu Türkistan Türkleri zulüm altında ezildiler. Osman savaştan başka bir yol olmadığına inanmıştı. Yavaş yavaş Altaylar bölgesini Çinlilerden temizledi.  Bu sıralarda ona BATUR adını taktılar. Kısa zaman içerisinde etrafında gözü pek insanlardan bir mücahit ordusu oluştu. Zelebay Telci Nurgocay Batur Kâseyin Batır Canım Han Hacı Süleyman Batır Musa Mergen Aktepe Sulibay Ökürbay Nogaybay Ahid Hacı Halil Teyci Karakul Zalin... Bu mücâhidlerden birkaçıdır. O artık soydaşlarının Osman Batur'u idi.


  Osman Batur ve silâh arkadaşlarının mücadelesi 1941 yılı Ekiminden 1943 yılı Temmuzuna kadar gerilla savaşı şeklinde devam etti. 22 Temmuz 1943?te Altaylar Çinlilerden tamamen temizlenmişti. Altay Türkleri artık bağımsızdı. Bulgun'da yapılan bir törende Osman BATUR Altay Kazak Türklerinin Han'ı ilân edildi. Mücadelesini sürdürdü. Altay Geçici Halk Cumhuriyeti Başkanlığına seçildi.

  1944 - 1945 yıllarında Tanrı Dağları'nın kuzeyindeki Doğu Türkistan Kazak Türkleri'nin yaşadığı bölgeleri de Çin istilâsından kurtardı. Sonra komünist ordunun baskılarıyla önce Altaylar sonra Tarbagatay dağları yavaş yavaş elden çıktı. 1945 yılının Ekim ayından 1947 yılının Şubatına kadar üç vilâyetten oluşan Doğu Türkistan hükûmeti'nin askerî ve mülkî âmiri olarak Vali sıfatıyla görev yaptı. O'nu Şubat 1947'den Eylül 1949'a kadar Doğu Türkistan Cumhuriyeti koalisyon hükümetinin aslî üyesi olarak görüyoruz. Aynı zamanda Altay Valiliği görevini de devam ettiriyordu. Bütün bu görevleri sırasında Çinliler ile silâhlı mücadeleden bir an bile geri kalmadı. Çinliler yönetimleri altında bulunan Türk?lerle meskûn bölgelerin birer birer elden çıkmakta olduğunu anlayınca büyük bir ordu oluşturdular. Osman Batur ve beraberindeki mücahitler sayıca kendilerinden 10 kat fazla ve modern silâhlarla donanmış düzenli orduya karşı savaşa devam ettiler. 1949 yılında Osman BATUR daracık bir dağ bölgesine sıkışmıştı. Başlangıçta 30 bin savaşçı olan kuvveti 1950?de kadın ve çocuklar dâhil 3?4 bine inmişti. Son sığındığı yer Gez Kurt bölgesiydi. Karakışta hayvanlar dağlarda barınamıyor eteklere inmeye mecbur oluyorlardı.

  1951 Şubatında komünistler yine bir baskın hücumu yaptılar. Kazakların büyük bir kısmı yine baskından kurtuldu. Osman BATUR'un kızı Azpay'la birlikte birçok kadın-kız komünistlerin eline geçti. Osman BATUR onları kurtarmak için bir geçitte 200 kişilik bir düşman birliğine tek başına hücuma geçti. Çok sayıda düşmanı öldürdü. Ancak cephanesi bittikten sonra Kamambal Dağı?nda yakalandı.

  Tung-Huang şehrine götürüldü. Ellerinden ve ayaklarından zincirlerle bağlanarak zindana atıldı. Her gün kesintisiz işkence görüyor kendisine yardımcı olan Türk'leri ele vermesi için sıkıştırılıyordu. Çeşitli işkencelerden sonra bir atın üzerine bindirilip ''Türkistan'ı Çinlilerden kurtaracağım diyen adamın hâline bakın'' diyerek sokak sokak dolaştırdılar. Bu hâlde bile son sözleri bağımsızlık için mücadele edenlerin yolunu aydınlatacak bir meş'ale idi: Osman BATUR her sokakta ''Ben ölebilirim ama dünya durdukça benim milletim mücadeleye devam edecek'' diye haykırdı. Çinliler işe yarayacak bilgi alamayacaklarını anlayınca Osman Batur?u göstermelik bir mahkemeye sevk ettiler. Mahkeme önceden verilmiş kararı 19 Nisan 1951 tarihinde açıkladı: ''Devrim düşmanlığı suçundan idam...''

  Karar 29 Nisan 1951 tarihinde önce kulaklarını sonra kollarını keserek Urumçi'de kurşunlanmak suretiyle şehit ettiler.


  Çinliler Altay Türkleri?nin millî kahramanı Osman Batur'u işkencelerden sonra şehit etmekle ancak bir büyük kahramanın aziz bedenini ortadan kaldırabilmişlerdi. Bağımsızlık düşüncesini Türk'lerin bağımsızlık için mücadele azmini yok edemediler. Edebileceklerini zannedip işkence ve zulümlerini sürdürdüler. Osman Batur'un tek erkek kardeşi Delihan İslâmoğlu istiklâl için giriştiği savaşta esir alınarak şehid edildi. Osman Batur'un ikinci hanımı üç oğlu ve beş kızı da esir alındı. 18 yaşındaki kızı Kabiyra ile 14 yaşındaki oğlu Baybolla anneleri Mamey'in gözleri önünde doğranarak şehid edildi. 11 yaşındaki oğlu Kariy ve 9 yaşındaki kızı Sapiyan 20 metre derinliğindeki kuyuya diri diri atıldı. Evlâtlarına yapılan bu zulme işkenceye ve katliama dayanamayan Mamey Hatun aklını kaybetti ve olay yerinin yakınındaki nehrin azgın sularına kendini attı. Osman Batur'un; Şerdiman Nimetullah ve Nebi isimli oğulları babalarının şehit edilmesinden sonra da bağımsızlık savaşını devam ettirdiler.
  Çupakabra, Bunu Beğendi.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


 5. #5
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Büyük Han vesselam Türkiyenin Atatürkü kadar değerli ve saygı duyulacak bir Han Ata...
  Sürmenaj, Bunu Beğendi.
  ...Derinlerde Yara Açtın...!
  ...Tuz Bassam Geçer mi...?
  ...Yarın Terziye Gidicem...!
  ...Kalbime Yama Diker mi...?


  ...by AneKToD...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş